Öne Çıkanlar milli eğitim DP Büyükşehir Adayı Pınar İvenç; özbekistan sınır tiyatro

Bu haber kez okundu.

"MEZAR YERLERİ AÇIKLANSIN"


Haber: Turan DAL
Mersin Dersimliler Derneği üye ve yöneticileri, idam edilişlerinin 82'nci yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı. Dernek binasında Mersin'deki çeşitli STK, dernek ve partilerin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. 
"Aynı tarihlerde kurşunlanan, süngülenen, bombalanan, uçurumlardan atılan, yakılan, zehirlenen, idam edilen, mezarları bile belli olmayan, sürgün edilen on binlerce mazlum insanımızın acılı hatıralarını yüreğimizin taa derinliğinde hissediyoruz" diyerek açıklamasına başlayan Tanrıkut, "Ulus yaratıcı Türki iradenin en yetkin ideolojik formu olarak dönemin 'sistem temsilcileri ve onların faşist aygıtlarınca Dersim'in yaşam kaynakları insanı ile birlikte 'yerinde ve sonsuza kadar' etkisiz kılınmak kaydıyla ateşe verilmiştir. Ele geçirilenler göçertilmiş ve topraklarına dönüşleri yine kanunla yasaklanmıştır. Çocuklar, bilhassa da kız çocukları ailelerden kopartılarak başta subay olmak üzere çeşitli ailelere ataerkil, ganimetçi Türk geleneklerine uygun olarak pay edilmişlerdir. Mağaralara sığınan kadın ve çocukların zehirli gazlarla katledilmesinin yanı sıra, köylerinden toplanan masum insanlar ayırımsız kurşuna dizilmiş veya uçurumlardan atılmışlardır" dedi. 
"Faşizmin kin ve kanla beslenen öfkesi saldırganlıkta sınır tanımamış, sadece Dersim'e karşı değil aynı zamanda tüm insanlığa karşı suç işlemiştir" diye belirten Tanrıkut, "Bugün  bizlere ve bütün demokratik kamuoyuna düşen görev, insanlığa karşı işlenmiş bu suçun teşhir edilmesi ve bütün insanlık huzurunda lanetlenmesini sağlamaktır. Öncelikle hem Dersim'in acılarına hem insanlığa sahip çıkmak adına genel, katılımcı ve demokratik halk iradesi ortaya çıkarılmalıdır. Bugün bizlere düşen görev, onurlu durmak ve bu davanın tek yetkili merci olan demokratik, katılımcı halk iradesini örgütlenmesini sağlamaktır. Dersim 38 soykırımını her fırsatta lanetlemek acılarımıza sahip çıkmak ve Dersimi çapraz saldırılara karşı korumaktır. 1937/ 1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir.15 Kasım 1937 tarihinde Dersim’in önde gelenleri, Seyitleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri belli değildir. Yakınları 82 yıldır atalarının mezar yerlerini arıyorlar" diye konuştu. 
"Evlatlık ya da çocuk yetiştirme yurtlarına verilmiş binlerce Dersimli çocuğun akıbeti belli değildir" diye devam eden Tanrıkut, "Mersin Dersimliler Derneği ve Dersimin dostları olarak daha öncede birçok kez dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade ederek bu taleplerinizin karşılanabilmesi için Dersim  toplumu başta olmak üzere, her inanç ve ulustan halklarımızı birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 
Hasan Tanrıkut talepleri şöyle sıraladı: 
"*Arşivler Açılsın Dersim” ismi iade edilsin.
*Dersim halkından özür dilensin. 
*Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın. 
*Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. 
*Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.
*Munzur’daki Baraj projeleri iptal edilsin" 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.