Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ilçenin çevre düzeni ve 5 binlik planlarını meclis üyelerinin oy birliği ve meslek odalarının görüşleri doğrultusunda hazırlayacaklarını belirterek, “Burada hiçbir zaman siyasi mülahazayla hareket edilmeyecek. Çünkü 25 yıl sonrasının Mezitli’sini planlıyoruz” dedi.

Başkan Tarhan, geçen dönem bir türlü Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmeyen merkez ilçelerin 1/5000’lik nazım imar planları ve Mersin-Adana 1/100.00’lik Çevre Düzeni Planı’nın Mezitli özelindeki görüşlerini İHA muhabirine anlattı.

Önümüzdeki 5 yıllık hizmet süresi içerisinde kendisi için en önemli ve en çok mücadele edeceğim konunun bu planlar olduğunu vurgulayan Tarhan, geçen ay belediyedeki şehir plancılarıyla beraber ilk adımı attıklarını ve mevcut çevre planı ile mevcut nazım imar planının Mezitli özelindeki yanlışlıklarını tespit ederek hemfikir olduklarını söyledi. Kuyuluk, Tece, Davultepe, Mezitli bağlamında yakın bölgede 0,30’dan 1,50-2-2,5’e kadar imar yoğunluğu olduğunu ifade eden Tarhan, “Mezitli’de bu kadar farklı ve çarpık bir yapı var. Bunların üzerinde çalışacağız. Diğer plan alanının nereye genişleyeceğine karar vereceğiz. Nerelere hangi sektörde yatırım yapacağımızı belirleyeceğiz. Bunu sadece CHP’li değil, AKP ve MHP’li meclis üyelerimizle de paylaşacağız. Tabi ki meslek odalarıyla da paylaşacağız. Oy birliğiyle bu konuda görüş birliğini sağlamak istiyorum. Çünkü bu Mezitli’nin sorunu olduğu için burada hiçbir zaman siyasi mülahazayla hareket edilmeyecek. Çünkü 25 yıl sonrasının Mezitli’sini planlıyoruz. İkinci aşamada da Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Mezitli için çevre planını ve nazım imar planını önereceğiz” diye konuştu.

 

‘Mezitli’nin geleceği parlak’

 

Mezitli’ye bir sanayi sitesi ile oto galericiler için yer gerektiğini, hazırlanacak planlarda mutlaka bunlara yer vereceklerini ve en uygun yerlere koyacaklarını dile getiren Tarhan, “Çünkü otomotiv sektörünün en fazla olduğu yer Mezitli. Mezitli, Mersin genelinde geleceğin bence yıldızı en çok parlayacak ilçesi. Tüm yatırımcılar buraya gelecek, onu biliyorum. Bundan dolayı yeni planlama anlayışımızda en fazla önemsediğim başta sağlık ve eğitim sektörleri ile yayla ve sahil turizmine mutlaka yer vereceğiz. Tarımı yine koruyacağız, çevreyi yine koruyacağız. Bu çevre planını ve nazım imar planını en uygun şekilde Büyükşehir’den geçirdiğimiz zaman Mezitli’nin önü tamamen açılmış olacak” ifadelerini kullandı.

 

‘Tek ihtiyacımız golf sahası mı?’

 

Mevcut Çevre Düzeni Planı’nı da eleştiren Tarhan, “Mevcut çevre planında ne öngörülmüş Mezitli için? Bir tek konu öngörülmüş, o da otoban bölgesinde golf sahası. Yani Mezitli’nin 25 yıllık bir perspektifteki sanki tek ihtiyacı golf sahasıymış gibi bir çevre planı hazırlanmış. Bu bile mevcut çevre planına karşı olmamız için yeterlidir. Onun için en iyi şekilde nazım imar planı ve çevre planını Mezitli için hazırlayacağız, Büyükşehir’e sunacağız ve bunun da orada hiç değişmeden çıkması için mücadelemizi yapacağız” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu planların acilen hazırlanması konusunda karar alındığını bildiren Tarhan, merkezdeki diğer ilçe belediyelerinin yaklaşımları konusunda da açıklama yaptı. Yasada belediyelerin, ‘belediyeler kendi belde sınırları içerisinde yaşayan belde sakinlerinin mahalli özelliklerine göre ihtiyaçlarını karşılayan tüzel kişiliktir’ şeklinde tarif edildiğini kaydeden Tarhan, şöyle devam etti: “Ben, Mezitli Belediyesi sınarları içerisinde yaşayan halkın nasıl mutlu olacağını düşünerek ve tüm diğer siyasi partilerle konsensüs sağlayarak bu planı Büyükşehir’e götüreceğim. O zaman Mezitli Belediyesi olarak biz bunu istiyorsak tüm partilerle beraber, Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki diğer ilçelerin temsilcilerinin de buna anlayış göstermesi gerekir. Ama bu elbette kolay olmayacak. Burada şu sorun çıkacak; eğer Mezitli’de herhangi bir sanayi sitesi, başka ilçemizdeki sanayi sitesinin gelişmesini olumsuz yönden etkileyecekse belki o ilçe buna karşı çıkabilecektir veya Mezitli’de bir galericiler sitesinin yapılması bir başka ilçemizdeki aynı amaçlı alanı rahatsız edebilecektir. Bu tür şeyler çıkabilir ufak tefek. Ama bizim herhangi bir kişisel, özel bir plan olmadığı için tamamen toplumsal ve üstüne basarak tekrar söylüyorum meclisteki tüm diğer partilerden arkadaşlarımızın da onaylayacağı bir plan hazırlama çabası içerisindeyim. Tüm partiler burada birleştiğimiz zaman Büyükşehir’deki diğer ilçelerden gelen arkadaşların da Mezitli halkının temsilcileri olan tüm partilerin isteğine de hayır demeyeceğini zannediyorum.” (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.