'MTSO sadece laf üretiyor'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Serbest Bölge'nin doğu yönünde genişleme isteği hakkında Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında konuştu.

- Bu haber 1380 kez okundu.

'MTSO sadece laf üretiyor'

Mejdel Aslan'ın haberi


 Kocamaz, o bölgedeki arazinin satış sürecinde Serbest Bölge ile MTSO'nun hiçbir şey yapmadan izlediğini ve laf üretmekten başka bir şey yapmadıklarını söyledi.


Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayının İkinci Birleşiminde 4 merkez ilçe belediye meclislerinin 1/5 binlik plan tadilat tekliflerinin meclis gündemine alınmamasını öngören teklifin görüşmeleri sırasında Serbest Bölge'nin genişlemesi gündeme geldi.İmar Komisyonu Başkanı İsmail Yerlikaya, “Serbest Bölge’nin genişleme alanıyla ilgili sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz. Son komisyon toplantısında Serbest Bölge Müdürü ve MTSO Başkanı geldi. Serbest Bölge’nin doğuya doğru genişlemesini plana yeniden ekledik.  Şu an Serbest Bölge’nin kullandığı alan 800 dönüm. Yan taraftaki alan 300 dönüm. Komisyon olarak arsa sahibi TEKFEN grubunu da davet ettik” dedi.


'TEKFEN İŞİ BİTİRMİŞ'

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da,  “Serbest Bölge’nin genişlemesi yılan hikâyesine döndü. Ben defalarca uyardım. Çünkü TEKFEN oraya depo yapmak istiyor. Ben de onlara şunu söyledim. Gidin Serbest Bölge ile görüşün. Ama TEKFEN işi Ankara’da bitirmiş. O satış sürecinde Serbest Bölge hiçbir şey yapmadan izlemiş. Sadece konuşuyorlar. MTSO da aynı. Burası Serbest Bölge’ye verilsin. Tamam verilsin. Ama buranın bir sahibi var. Gidin adamlarla görüşün biz de gerekli değişikliği yapalım. TEKFEN orayla ilgili değişikliği yapın biz de 30 milyonluk sosyal tesis yapalım dedi. Ben de Serbest Bölge ile anlaşmasanız olmaz dedim. Ama maalesef Serbest Bölge ile MTSO laf üretmekten bir adım öteye gitmediler. Doğru öncelikle Serbest Bölge olması lazım. Bizim de gönlümüzden geçen o. Ama bugüne kadar bir arpa boyu yol gidilmemiş. Sayın Bakan istimlakla ilgili kaynak bulunabileceğini söylemiş. İnşallah kaynak bulunur da bizim kafamız da rahat eder. Çünkü 2,5 yılda bu konu en az 30 kere gündeme geldi ama burası halen çözülmüş değil. Konuşan herkesin gayret göstermesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 AŞUT,'TALEPLERİ KARŞILAYAMIYORUZ'

Konu ile ilgili açıklama yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ise, İmar planlarının onay için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne getirilemediğini ve gelen yatırım taleplerine arazi tahsis edemedikleri için karşılayamadıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Mersin’in yatırım imkanlarını, dış ticaretteki avantajlarını, limanını, serbest bölgesini, lojistik üstünlüklerini yıllardır anlatıyoruz. Artık kentimizin bu özelliğini bilmeyen yok. Hatta o kadar çok anlattık ki yerli ve yabancı yatırımcıların büyük bir bölümünün gözü kentimizde. Ancak gelen yatırım talepleri maalesef bizi sevindiremiyor. Aksine kaygı veriyor. Çünkü talepleri karşılayamıyoruz, istenilen büyüklükte arazileri tahsis edemiyoruz.  Var olan yatırımlara genişleme alanları yaratamıyoruz. Çok önemli yatırımları, kent ekonomisine sağlanacak girdileri, büyük istihdam kapılarını kendi elimizle kapatıyor, bu fırsatı başka kentlere yine kendi elimizle hediye ediyoruz. Neden? Çünkü hala İmar Planımız onay için Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirilemedi."


'BİZİ OYALIYORLAR'

Serbest Bölge’nin doğuya doğru genişlemesi gerektiğini belirten Aşut, o bölgede özel bir şirkete ait 300 dönümlük arsa olduğunu, MTSO olarak o şirketle görüştüklerini ancak şirketin kendilerini oyaladığın vurguladı.

 AŞUT'TAN, KOCAMAZ'A 'SADECE LAF ÜRETİYORLAR' CEVABI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin acilen bu imar planını daha fazla geciktirmeden onaylaması gerektiğini kaydeden Şerafettin Aşut, Aksi takdirde Belediye de dâhil olmak üzere her kurum sadece konuşmak zorunda bırakılır.

'BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GÖREVİNİ YAPMALI'

'Belediye Meclisi görevini yapmalı ve Mersin’in geleceğinin önünü açmalıdır.' diyen Aşut, "Konuyu siyasi mahfillere çekmenin, kriz yaratarak siyasi çıkar beklemenin veya “istemezük” ruh halini devam ettirmenin kente bir yararı yoktur. Belediye Meclisindeki her siyasi partinin farklı konuları imar planı için bir koz olarak kullanması, ilgisiz konuları imar planının onayının geciktirilmesine alet etmeleri kabul edilemez. Mersin,  Belediye Meclisinin sorumluluğunu yerine getirmesini beklemektedir." ifadelerini kullandı.

'KİMSENİN MTSO'YU SUÇLAMA HAKKI YOK'

Bu plan meclisten geçmediği sürece hiç kimsenin yatırımcıyı, yatırımcı tarafı olan MTSO’yu veya başka kurumları suçlama hakkının olmadığını aktaran Aşut, "İcra kurumları görevini yapmazken, icra yetkisi olmayan kurumların suçlu ilan edilmesi kaçak güreşmektir. Bu Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin kent adına partiler ve siyaset üstü ele alması gereken hayati bir konudur." dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.