“NÜKLEERİN YARATACAĞI FELAKETLERİ BİLMİYORLAR MI?”

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un düzenlediği açıklamada konuşan Aycan Özkan, “Yetkililer, deprem kuşağında olan Mersin’de kurulacak Nükleer Santralin, nasıl felaketlere ve yıkımlara yol açacağını bilmiyorlar mı? Tabi ki biliyorlar!” dedi.

- Bu haber 132 kez okundu.

“NÜKLEERİN YARATACAĞI FELAKETLERİ BİLMİYORLAR MI?”

Haber: Turan DAL

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, ‘Algı Operasyonu-Gerçekler ve Deprem’ başlıklı bir basın açıklama düzenledi. Akkuyu Nükleer Santralini inşa eden Rosatom Firmasının güzellemeler yaparak durumu şirin göstermeye çalıştığını belirten NKP üyeleri, firma tarafından bir algı yanılması yaratılmaya çalışıldığını ve gerçeklerin ise kötü sonuçlar doğuracağını kaydetti.  Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen açıklamaya CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen  de katıldı.  Açıklamayı Platform Adına Aycan Özkan yaptı.

“NÜKLEERE GÜZELLEME YAPMAYA DEVAM EDİYORLAR”

Rosatom’un nükleere güzelleme yapmaya devam ettiğini söyleyen Özkan, “Hatırlayalım: Dünyanın en kirli körfezlerinden biri olan Finlandiya Körfezi’nde balık tutma yarışması yapılmıştı. Mersinden giden amatör balıkçılara balık yakalama gayretlerinden dolayı ‘Balık yakalama gayreti gösterme’ ödülü verilmişti. Ayrıca balıkçılara Finlandiya Körfezi’ndeki Leningrad Nükleer Güç Santralini(NGS) gezme fırsatı sunmuşlardı. NGS’yi gezen balıkçılar oradan ‘içleri rahat’ olarak ayrılmışlar. Çünkü orada ki 'uzmanlar' tarafından objektif(!) olarak bilgilendirilmişlerdi.  Bu bilgilendirme o kadar objektifti ki balıkçılarımız bundan sonra denize açıldıklarında yanlarında nükleer çubuk götürürler muhtemelen. Ayrıca çiftçilerimiz de nükleer gübre kullanırlarsa şaşırmayalım” dedi.

“ENERJİ İHTİYACI OLMAMASINA RAĞMEN KURULUYOR”

Yine sahneye çıkan Akkuyu Nükleer AŞ Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, bölge halkının nükleere karşı tutumlarını söylenti ve önyargılara bağlayıp akıllardaki tüm soruları 2020 yılında gidereceklerini belirttiğini vurgulayan Özkan, “ O vakit Frolov şahsında Rosatom’a 2020 yılında ‘giderecekleri’ ilk soruyu soralım: Daha Nükleer Santral kurulmadan, şantiye alanı için kesilen binlerce ağacın, kirletilen dönümlerce arazinin, yaşam alanları yok edilen canlıların, dolayısıyla talan edilen tüm bu ekolojinin olduğu gerçeği önyargı ve söylenti midir? Kentini, doğasını ve yaşam alanını savunan bölge halkının Nükleer karşıtı mücadelesi önyargı ve söylenti denilerek manipüle edilemez.  Rosatom’cular ve onların işbirlikçileri unutmasınlar ve bilsinler ki bu ülkede bilim insanları var. Ve yine bilsinler ki yaratmak istedikleri algıyı kendilerinin yaptırdığı anketlere yansıdığı gibi Mersin halkının yüzde doksanı yutmuyor. Nükleer Santrallerin asıl kurulum amacı toplumun elektrik enerjisi ihtiyacını gidermek değil, uluslar üstü sermayeye rant yaratmak, zenginleştirilmiş radyoaktif maddeyi nükleer silaha dönüştürmektir. Bu o kadar gerçek ki ülkemizin enerji ihtiyacı olmamasına rağmen kurulmaya çalışılıyor. Üretilen elektrik enerjisini de şu an geçerli olan tüketim fiyatının iki-üç katı ile bizlere satacaklarını biliyoruz. Bu ülkede yaşayan emekçilerin, çalışanların, emeklilerin vergileri ile kurulmak istenen Nükleer Santral bu topraklara ve akdeniz havzasına ölüm ve yıkım getirecekken, doğamız, çevremiz talan edilirken ülkemizin ve dünyanın başına bela olan uluslar üstü sermayeye rant sağlayacaktır” diye konuştu.

“BÖLGE HALKINA GEÇMİŞ OLSUN”

Depreme ilişkin de konuşan Özkan, “Ülkesini, halkını düşünen, halkının yanında olan bilim insanları hemen her gün,  ülkemizin deprem kuşağında olduğunu yineleyip bu konuda önlem alınması gerektiğini haykırıyorlar. Bu ülkeyi yönetenler ise işi kaderciliğe bağlayıp, deprem olduğu yerlerde kendilerini fotoğraf kareleri ile gösteriyorlar. Her felaket sonrası aynı beylik lafları tekrarlayıp, bir sonraki felaketi ‘bekliyorlar’.  Yetkililer, deprem kuşağında olan Mersin’de kurulacak Nükleer Santralin nasıl felaketlere ve yıkımlara yol açacağını bilmiyorlar mı? Tabi ki biliyorlar!  Çünkü doğa Nükleer Santralin tehlikelerine dikkat çeken bilim insanlarını haklı çıkartıyor. Tıpkı geçtiğimiz günlerde Elazığ’da yaşanan depremi, aylar öncesinden bilimsel verilerle ortaya koyan Prof. Dr. Naci Görür’ü ne yazık ki haklı çıkardığı gibi. Buradan Elazığ ve diğer bölgelerde depremden dolayı hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

 Özkan son olarak, “En kısa zamanda ülkemize ve akdeniz havzasına yıkım ve felaketten başka bir şey getirmeyecek olan Nükleer Santral  inşaasından ve doğayı, çevreyi daha da kirletecek, yaşamı yok edecek projelerden vazgeçilmesini, bir avuç sermayedarın değil, halkın ve ekolojinin yararının gözetilmesini buradan bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.