SONER AYDIN

 

Eğitim-Sen üyesi eğitimciler, müdür atamalarını, kadrolaşma çabalarını ve TEOG yerleştirmelerinde yaşanan skandalları protesto etmek için oturma eylemi düzenledi. Eğitim Şube Başkanı Sinan Muşlu “ TEOG ile öğrenciler meslek lisesi, imam hatip lisesi ve açık liseye mahkûm edilmiştir” dedi.

Özgür Çocuk Parkında bir araya gelen eğitimciler “TEOG sistem değil mağduriyettir”, “Yönetici tasfiyelerine karşı direnceğiz” pankartı açarak, Ağustos ayında yapılan yönetici atamaları ve TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) yerleştirmelerini protesto etti. Eğitimdeki 4+4+4 dayatmasının bir sonucu olarak öğrencilerin özel liselere, meslek liselerine, imam hatip liselerine ve açık liselere yönlendirildiğini kaydeden Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu “TEOG yerleştirmeleri sürecinde defalarca uyarmamıza rağmen yapılan yanlışlar sonucunda çok sayıda öğrenci belki de hiç gitmek istemediği bir lise türüne otomatik olarak yerleştirilmiştir” dedi.

TEOG’da tercih yapmayan 134 bin öğrenciden 94 bininin meslek lisesine, 40 bininin ise imam hatip liselerine otomatik olarak yerleştirildiğini aktaran Muşlu, yerleştirmelerin MEB’in dayatmacı politikalarının sonucunun olduğunu iddia etti. MEB’in yerleştirme sonucu öğrencilerin adreslerine 100 hatta 120 km uzaklıktaki okullara yerleştirildiğini dile getiren Muşlu, “ Kaydı otomatik olarak imam hatip liselerine yapılan öğrencilerin içinde gayrimüslim öğrencilerin bulunması, sorunun ne kadar ‘ciddiyetle’ ele alındığının göstergesidir” dedi.

 

Eğitimde zorunlu rotasyon olmamalı

 

Eğitimde zorunlu rotasyonun olmaması ve aday öğretmenlere sözlü sınav uygulanmamasının gerektiğinin altını çizen Muşlu şunları söyledi: “Yeni yasama yılı başında görüşmeleri devam edecek olan torba yasa tasarısının 98. Maddesinde yer alan düzenleme ile bir süredir kamuoyunda tartışılan zorunlu rotasyon gündemi emekçileri ve aileleri tarafından büyük bir endişe ile izlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, pek çok konuda olduğu gibi rotasyon konusunda da dayatmacı tutumunu sürdürmekte, öğretmenlerin ve sendikaların bu konudaki eleştiri ve önerilerini dikkate almamaktadır. Büyük ölçüde üst düzey eğitim yöneticilerinin değerlendirmelerine dayanan, eğitim kurumları yönetici değerlendirme sonuçları açıklanmış ve 7 bin okul müdürünün büyük bölümü siyasi gerekçelerle resmen tasfiye edilmiştir. Yıllardır eğitim kurumlarını ‘şirket’ gibi yönetip, okullarımızı ‘ticari işletme’ haline getiren MEB, başta Eğitim-Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, bugüne kadar eğitimde yaşanan piyasa merkezli dönüşüm sürecinin karşısında engel olarak gördüğü okul müdürlerini tek tek ederek görevden alınmıştır. Başından sonuna siyasal kadrolaşma operasyonu olarak gerçekleştirilen eğitim yöneticilerinin değerlendirilmesi ve görevlendirilmesi uygulamaları, hukuktan, adaletten ve objektiften yoksundur. MEB okul müdürlerin değerlendirilmesi sürecinde çok sayıda okulda ‘ adrese teslim’ görevlendirmeler yaparak, bir kez daha siyasi iktidarın en stratejik kurumu olduğunu göstermiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.