Haber: ABİDİN YAĞMUR

MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, Kromsan’ın zehirli atıklarının, Organize Sanayi Bölgesi’nde dolgu malzemesi olarak kullanıldığını ileri sürdü. Mersin’de bazı işletmelerin, zehirli atıklarını suya karıştırarak denize bıraktıklarını da iddia eden Deniz, “Bu konular yeterince incelenmiyor, denetlenmiyor” dedi. Deniz, derneğin nükleer karşıtı mücadeleden uzaklaşmasını ise ‘marjinal gruplara’ bağladı.

Gazetecilerle bir araya gelen Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Deniz, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını aldı, ardından o sorulara toplu halde yanıt verdi. İşte Deniz’in açıklamalarından satırbaşları: 

‘KROMSAN’IN ZEHİRLİ ATIKLARI  OSB DOLGUSUNDA KULLANILDI’ 

Kromsan’ın atıkları Organize Sanayi Bölgesi’nin dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Şimdi soruyorsunuz, ‘efendim üzerine 2 metre toprak örttük’ diyorlar. Öyle şey olmaz. Atık yok etmenin şartları vardır. Yerleşimden uzakta, dağlık bölgede bir alan bulunur. Burada kazı yapılır, tabanına plastik malzeme serilir. Atık dökülür. Üzerine plastik malzeme serilir. Toprakla örtülür ve üzerinde ağaçlandırma yapılır, orman oluşturulur ki bir daha yerleşime açılmasın. Mersin’de bir hakim bana, bir tesisin zehirli atıklarının suyla karıştırılıp denize akıtıldığını, bunu yerinde gördüğünü, ancak davayı bitiremeden başka bir mahkemeye atandığını anlatmıştı. Bunları bilmek hepimizin hakkı. Mersin’de atıksu arıtma tesisi yapsanız da kanalizasyonun yüzde 60’ı yağmurla birlikte denize akıyor. Bazı işletmeler atıklarını suda inceltip denize bırakıyor. Bazı uyanıklar, pahalı atık bertaraf yöntemlerinden kaçmak için atıklarını toprağa gömüyor. Ve bunları kimse denetlemiyor.” 

‘MARJİNAL GRUPLAR, NÜKLEER KARŞITI MÜCADELEYE ZARAR VERDİ’ 

“Mersinli işadamları olarak nükleer santralin Mersin’de yapılmasına itiraz ettik. Buna öncülük ettik. Binlerce imza toplayıp hükümete, bakanlara sunduk. Ama Mersin’de şöyle bir durum var. Biz işadamları olarak nükleer santrale karşı bir şey yapmak istediğimizde, marjinal gruplar ortaya çıkıyor, bağırıyor, çağırıyor, işadamlarının sonuç alıcı faaliyetlerini de engelliyor. Elbette biz marijinal gruplara karşı değiliz. Onlar da kendilerini ifade etmeli. Ama o grupların eylemleri aklın, bilimin, sonuç alıcı faaliyetlerin önüne geçmemeli.” 

‘MEMLEKET ÇOCUĞU-SONRADAN GELEN AYRIMINDAN BIKTIK ARTIK’ 

Mersin olarak 150 yıllık geçmişimiz var. Herkes göçle gelmiş. Ama hâlâ memleket çocuğu, sonradan gelen, yerli, yabancı ayrımı var. Bu ayrımı yapanlar hemşerilik bilincinin önüne geçiyorlar. Ben Mardinli olabilirim. Mardin’i çok seviyor olabilirim. Mardin kültürünü çok seviyorum olabilirim. Ama Mersin’de doyuyorum, Mersin’de iş yapıyorum, Mersinliyim. Biz Mersin dışında başka yerde Mardinliyiz demiyoruz. MESİAD üyeleri olarak bir kararımız var, başka bir şehre gittiğimiz zaman Mersinliyiz diyoruz. Yetti artık bu memleket çocuğu lafları.” 

‘ARAŞTIRDIK MERSİN’DE KIYI  TAŞIMACILIĞI MÜMKÜN DEĞİL’ 

Ro-Ro Taşımacıları Derneği (RODER) 2002 yılında kıyı taşımacılığını gündeme getirdi. Karayolu taşımacılığında yoğunlaşan ülkemizde binlerce kaza oluyordu, insanımız canını, malını kaybediyordu. ‘Acaba kıyı taşımacılığı yapabilir miyiz’ diye düşündük. Benim de aralarında olduğum bir heyet Baltık denizi ülkelerinde, Fransa’da incelemeler yaptı. Orada gördük ki Mersin o ülkelerle uyuşmuyor. Mersin’de açık deniz var. Siz burada ancak yat turizmi yapabilirsiniz. Kıyı taşımacılığı Mersin açısından, açık deniz özelliği nedeniyle mümkün değil. Asla mümkün değil. Bu hayaldir. Büyükşehir Belediye Başkanı feribot projesini iyi niyetle gündeme getirmiştir ama eminim ki bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmadan bu projeyi gündeme getirmiştir.” 

KARAYOLU, HAVALİMANI VE TURİZM PROJESİ İNŞAATLARI DURDU’ 

“MESİAD Mersin’de olup biten her şeyden haberdar ve elinde belgeler, arşivler var. Mersin-Antalya Karayolu inşaatı, bütçe ayrılmadığı ya da ayrılan bütçe ivedi projelere aktarıldığı için durdu. Şu an çalışma yok. Mersin-Adana Karayolu projesi de durdu. Bu iki projede ucu açık yatırımlara dönüştü.  Havalimanı, konteynır limanı ve Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi projesi de aynı kaderi paylaşıyor. Bu belki geçici bir durum olabilir. Şimdiden bayrağı çekmeye gerek yok. İzleyeceğiz, hükümet nezdinde girişimlerde bulunacağız.” 

MAHALLENİN HAYLAZ  ÇOCUĞU DEĞİŞMEDİ! 

MESİAD’ı ‘Mersin’in haylaz çocuğu’ şeklinde niteleyen Başkan Mehmet Deniz, geçtiğimiz aylarda göreve gelen yeni yönetimin, derneğin 23 yıllık anlayışını, vizyon ve misyonunu sürdüreceğini söyledi. Deniz, “Yüksek ahlak, vatanseverlik ve Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefi yol göstericimizdir” dedi.

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Mehmet Deniz ve yönetim kurulu üyeleri, Tenis Kulübü’nde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Açılış konuşmasında MESİAD’ın tarihi ve hedefleri hakkında bilgi veren Deniz, “15 Şubat 2014’teki seçimli olağan genel kurulda seçilen yönetim kurulumuz, 9 Mersin sevdalısı kurucumuzun 25 yıl önce 1991’de tüzüğümüzde yazdıkları vizyon ve misyon doğrultusunda çağdaş uygarlık hedefi ile Mersin, Çukurova ve Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi için işe başlamıştır. Kurucu liderlerimizin ilk günkü öngörüleri, amaç ve hedefleri, çeyrek asra rağmen bazı gerçekleşmeler dışında, birçok konuda gündemimizi hâlâ meşgul etmektedir.

MESİAD, liberal demokrat ve üyelerinin gücünden yararlanan bir kuruluştur. Çok renklilik ve çoğulculuk en belirgin özellikleridir. MESİAD, demokratik, laik ve etkin hukuk devleti anlayışı ile ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmak, sektörel potansiyteleri değerlendirmek, sivil toplumun kurumsallaşması ile özel girişimciliğin yaygınlaştırılması gibi amaçlar ile kurulmuştur. Yüksek ahlak, vatanseverlik ve Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefi yol göstericimizdir. Yaşanılabilir bir çevre ve sürdürülebilir kalkınma için toplum yararının üstün tutulması, evrensel çalışma prensiplerine ve yasalara saygı hepimiz için zorunluluktur. Sosyal barış, iş hayatını oluşturan paydaşların karşılıklı işbirliği ve toplam kalitesiyle mümkündür” dedi. 

‘KOCAMAZ’IN UYUMU ZAMAN ALACAK’ 

MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından farklı bir Mersin’de yaşadığımızın altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerek nüfusu, gerekse toprak büyüklüğü bakımından birçok Avrupa ve dünya ülkesinden büyük ilimiz Mersin, merkezi hükümetin temsilcisi Vali ve oylarımız ile seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yönetilmektedir. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı’nın uyum sağlaması ve ili her yönüyle tanıması zaman alacaktır. Zamanı lehimize çevirmek için bizler için çok önemli. Bu nedenle basınımıza ve bizlere yeni süreçte iş düşmektedir. Olumlu ve yapıcı eleştiri ile vatandaşlık haklarımızın kullanımında Anamur’dan Yenice’ye kadar ilimizi önemsetmek için hassas davranmalıyız.” 

‘ORDUEVİ VE KULÜPLER YIKILSIN’ 

MESİAD’ın basınla buluşma toplantısında, derneğin hedef, beklenti ve çalışmalarıyla ilgili sunumu Genel Sekreter Yardımcısı Nurgül Aydın gerçekleştirdi. Aydın’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

*Kışla arazisi stadyumla birlikte ele alınarak Müftü Deresi ıslah ve kreasyon düzenlemesi ile birlikte projelendirilmelidir. Balıkçı barınağından başlayarak orduevi, Müftü Deresi, vakıf tesisleri, tenis kulübü dahil tüm sahili içine alacak kıyı şeridi işgalden kurtarılmalıdır. Çamlıbel, Atatürk Caddesi ve eski Mersin’in canlandırılması çalışmalarını bambaşka bir kulvara taşıyacak ve Mersin’e gemiyle gelen konuklar dışında tüm Mersinlilerin yaşamına renk katacaktır. Bu rüyanın gerçeğe dönmesi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan isteğimizdir.

*Limanın genişletilmesi, balıkçı barınağının kaldırılması olumlu ve sevindirici bir gelişmedir. Ancak balıkçı barınağının Karaduvar yerine Adnan Menderes Bulvarı’na taşınması kabul edilemez bir uygulamadır. Dünyadaki örneklerinde olduğu gibi Karaduvar balıkçı köyü ve balık restoranlarına en uygun yerdir. Adnan Menderes Bulvarı kıyı şeridini Mersinli’den almak bizce en büyük günahtır.

*Birçok nedene dayalı olarak Mersin’e sermaye ve bilgi gelmiyor. Tersine Mersin’den sermaye ve beyin göçü var. Mersin orta gelir tuzağında boğuşmaktadır. Bunun aşılması ve nedenleri ile çözüm yolları konusunda ilgili kurum ve üniversiteler ile işbirliği yapacağız.

*Organize Tarım Bölgesi, Lojistik Köy ve Dünya Ticaret Merkezi gibi projelerin takipçisi olacağız. Yaylalarımızın yeniden yorumlanması, kıyı şeridinin envanterinin çıkarılması ve verimliği ile kıyı kenar çizgisi gibi konularda ilgili birimlerle çalışarak kamuoyu oluşturacağız. Özellikle balık çiftlikleri gibi çevre kirliliği yaratan, turizm karşıtı yatırımlara karşı duracağız. Nükleere karşı değiliz. Ancak en güzel koya kurulmasından da memnun değiliz. Karşı duruşumuzun arkasındayız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.