OTOGARDA KAOS BEKLENİYOR!

BİR süredir kamuoyu gündemini eylemler, basın açıklamaları ve iptal edilen ihale ile meşgul eden ve çözüm beklenirken giderek içinden çıkılmaz bir hale gelen Yeni Otogar konusunda Mersin Otogar ve Yazıhaneciler Derneği de (MOYDER) sessizliğini bozarak "uzlaşma" çağrısında bulundu.

- Bu haber 1600 kez okundu.

OTOGARDA KAOS BEKLENİYOR!
 “ESNAFTA İNFİAL OLUŞTU”

 

Tartışmalar eşliğinde yapılan ilk ihalenin İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulması kararı ve iptaline müteakip Büyükşehir Belediyesi de aynı gün içinde bir duyuru yaparak ikinci ihaleyi açacağını ancak aynı işyerlerinin 36 bin TL olan işyerlerinin kirasını 60 bin TL’ye ve 60 bin TL olan işyerlerinin kirasını da 96 bin TL’ye çıkartılacağını aktarmıştı.

MOYDER Genel Sekreteri Veli Tol, "İhalenin yeniden değerlendirilerek hem de böyle bir fiyatla tekrar sunulması, esnafta infiale yol açmış olup, belediye kendi esnafıyla kavga ediyor ve esnafını cezalandırıyor imajını oluşturmuştur" dedi.

 

5 BİN NERE, 800 BİN NERE?

 

Bir inatlaşma uğruna yüzlerce esnaf ve dolaylı olarak 5 bin kişinin olumsuz yönde etkileneceğine dikkat çeken MOYDER Genel Sekreteri Veli Tol, "Daha önce açılmış olan ihalelerde 2014 yılı itibariyle yıllık 5 bin TL civarında bedelle yazıhane kiralamış olan esnaf, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan birinci ihale şartnamesinde ödeyecekleri kiranın yıllık 36 bin TL ya da 60 bin TL bedel olacağını görünce bu bedeli asla ödeyemeyeceklerini düşünerek bu durumdan ciddi anlamda olumsuz olarak etkilenmiştir." diye konuştu. İhaleyi alan firmanın otogar esnafından yıllık 800 bin TL kira istemesi de aradaki uçurumu gözler önüne serdi.

 

“ENDİŞEMİZ, EKMEĞİMİZ!”

 

Mevcut otogarda bir kısım esnafın günde sadece sattığı 10 koltuğun komisyon gelirinden başka hiçbir geliri olmadığını belirten Veli Tol, " Bu durumda olan esnafın bahsedilen kiraları ödeyebilmesi hiçbir şekilde söz konusu değildir. Dolayısıyla bu insanlar işlerini kaybedecekleri ve ekmeklerinin elden gideceği endişesine kapıldılar" şeklinde konuştu.

 

“BU KAOS ÜLKE GENELİNE YAYILIR!”

 

Çoğu esnafın tek probleminin ekmeklerinin elden gidişi ya da ekmeği elinden gidecek olan komşu meslektaşlarına duydukları üzüntü olduğunu kaydeden Veli Tol, "Lakin otogar esnafı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında verimli bir iletişim ne yazık ki bu güne kadar kurulamamıştır. Şu anda yeni otogardaki işyerlerinin tamamını Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı son ihalede kiralamış olan şirket, her bir yazıhane başına yıllık 800 bin TL miktarında kira talep etmektedir. Bu miktarda bir kirayı ne Mersin merkez firmalarının, ne de diğer tali firmaları işleten yazıhane esnafının ödeyebilmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla yüzde 90 -95’i hayatı boyunca sadece bu işi yapmış olan ve başka bir iş bilmeyen bu kişiler yazıhanelerinden ayrılmak durumunda kalacaktır. Ayrıca bu kira ile uzaktan yakından alakası olmayan gelirlerle çalışan Mersin merkez firmaları da işlerini yapamaz hale gelecektir" dedi.

 

23 MİLYON TL UÇUK BİR RAKAM

 

İflas ve iş bırakmaların peş peşe başlayacağını, bu firmaların iş bırakmak zorunda kalacağını ve çok büyük mağduriyetler yaşanacağının altını çizen MOYDER Genel Sekteri Tol, "Türkiye’nin hiçbir yerinde bu 800 bin TL’nin onda biri fiyatına bile bir otogar yazıhanesi yıllık kira bedeli emsali yoktur. Eğer bu otogar bu kira bedelleri ile yeni otogara taşınacak olursa; kesinlikle Mersin’den şehirler arası yolcu taşımacılığı konusu çok büyük bir kaos ortamına girecektir. Bu konuda bir kaos yaşanmasını asla arzu etmeyen Mersin halkının bu kaos ortamına sürüklenmesini istememekteyiz. Ayrıca yıllarını bu işe vermiş kişiler olarak bu otogarı yıllık KDV dahil 23 milyon 600 bin TL ve artı ortak giderlerle beraber kiralamış olan şirkete bu kira ile bu işin yapılmasının mümkün olmadığını, Mersin otogarında bu denli yüksek bir gelir olmadığını anlatmışızdır" diye konuştu.

 

“SORUMLULUKTAN KAÇAMAZSINIZ!”

 

Otogar ihale şartnamesinde otogarı kiralayan kişiye kiraladığı yerleri alt kiracılara kiraya verebilmesi yetkisinin sunulduğunu ve sözleşmede alt kiracılara karşı belediyenin hiçbir sorumluluğunun olmadığının açıkça belirtilmesine dikkat çeken Veli Tol, işyerlerini uzun süreliğine kiralamış olan alt kiracıların da önlenemeyecek derecede mağduriyetleri olacağını vurgulayarak şunları söyledi;

 

YOLCU TAŞIMACILIĞI DURUR!

 

Bu otogar 28 Şubat 2015 tarihinde yeni yere taşınacak olursa çok ciddi bir kaos ortamı görünmektedir. Çünkü yüzlerce insan işinden, onlarca insan işyerinden dolayısıyla ekmeğinden mahrum kalacaktır. Yolcu taşımacılığı işi de Mersin ilinde yüzde 99 oranında duracaktır. Acil seyahat etmesi gereken vatandaşlarımız da mağdur olacaktır.

 

OTOGAR KAMU HİZMET ALANIDIR

 

Otogarlar kamu hizmet alanlarıdır. Ayrıca şehirlerarası yolcu taşımacılığı işi Kara Ulaştırma Kanunları’na bağlı olup, bu kanunda yer alan birçok hükümde hizmetin sürekliliği, ekonomik olması, kolay ulaşılabilirliği ve serbest rekabet ortamında yapılması konusunun altı çizilmektedir. Yüksek kira bedelleri her zaman bu işin serbest rekabet ortamında yapılmasına engeldir. Ve yine bedellerle çalışan kurumların ayakta kalabilmesi için maliyetlerin mutlaka müşterilere yansıtması bilimsel bir gerekliliktir. Dolayısıyla bu maliyetler halkın cebinden çıkacaktır.

 

TEKELLEŞMEYE İZİN VERİLMEMELİ!

 

Yeni otogara taşınılması konusunun biran önce kalıcı olarak çözülebilmesi için otogar yazıhanecileri ve Mersin firmaları olarak tekelciliğin önüne geçilmesini ve Mersin otogarının Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmesinin en doğru yol olacağını, aksi taktirde bu şehirde şehirler arası yolcu taşımacılığı işinin çok büyük sıkıntı ve haksızlıklara gebe olacağı düşüncesindeyiz. Biz yazıhaneciler 30-35 yıldır buradaki kiraların daha yukarılara çekilmesi gerektiğinde hem fikiriz. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kucaklanmak ve doğru fiyat tespiti yapılarak yazıhaneleri Mersin Büyükşehir Belediyemizden kiralamak istiyoruz. Mersin gibi metropol bir şehirde otogarın tek bir kişi tarafından işletilmesi geri dönüşü olmayan telafisi güç sıkıntılara yol açacaktır. Yeni otogarda keşmekeşlikten uzak, temiz, güvenli, huzur içinde önümüzü görerek faaliyete başlamak istiyoruz. Doğru, aklıselim bir kira bedeli belirleyeceğiniz inancındayız.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner135