'PESTLE ANALİZ ÇALIŞTAYI' DÜZENLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, 'Stratejik Plan Pestle Analiz Çalıştayı' düzenledi. Çalıştaydakonuşan Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, “Pestle dediğimiz politik, ekonomik, sosyal, teknolojik ve çevresel konuları ele alan bir takım üst akla ihtiyaç olduğu için böyle bir çalışma yürüttük. Biz artık bu kentin bu tür konularını makro düzeyde nasıl ele alabiliriz, bunların etkilerini nasıl değerlendirebiliriz, bununla ilgili böyle bir çalışma yapıyoruz. Herkesin kendi alanında uzmanlaştığı, bilgi aktarıp, kendi görüşlerini paylaşabilecekleri bir ortamdayız” dedi.

- Bu haber 158 kez okundu.

'PESTLE ANALİZ ÇALIŞTAYI' DÜZENLENDİ

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, 'Stratejik Plan Pestle Analiz Çalıştayı', Macit Özcan Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Çalıştayda politik, ekonomik, sosyokültürel, teknolojik, yasal ve çevresel dış etkenlerin mevcut ve gelecekteki muhtemel durumunun belediye üzerinde olabilecek etkileri üzerine düşünceler üretilmeye çalışıldı.

Programda konuşan Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş burada yaptığı konuşmasında, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 yılını kapsayan stratejik plan hazırlık çalışmaları 2 aydır aralıksız devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak katılımcılığı esas alarak sadece göstermelik değil, kendi içinde kendi paydaşlarıyla ve dış paydaşlarla bu kentin temel sorunları nelerdir, biz bu temel sorunları nasıl ele alırız, bunları nasıl yürütürüz, hangi araçlarla yürütürüz, kent dinamikleri, muhtarlar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, kent aydınları, düşüncesi ve projesi olan bütün dinamiklerle bir araya gelip sahadan bu verileri toplamak istiyoruz. Pestle dediğimiz politik, ekonomik, sosyal, teknolojik ve çevresel konuları ele alan bir takım üst akla ihtiyaç olduğu için böyle bir çalışma yürüttük. Biz artık bu kentin bu tür konularını makro düzeyde nasıl ele alabiliriz, bunların etkilerini nasıl değerlendirebiliriz, bununla ilgili böyle bir çalışma yapıyoruz. Çok değerli katılımcılar var. Herkesin kendi alanında uzmanlaştığı, bilgi aktarıp, kendi görüşlerini paylaşabilecekleri bir ortamdayız” ifadelerini kullandı.

Çalıştayda, sosyo-kültürel etkenler, çevresel etkenler, politik etkenler, ekonomik etkenler, teknolojik etkenler ve yasal etkenler olmak üzere toplam 6 konu masaya yatırıldı.

Sosyo-kültürel etkenler ile demografik eğilimler, norm ve değerler, kentsel hizmet sunumunu etkileyebilecek sosyo-kültürel değişimler, göç eden nüfus ve bu nüfusun sosyo-ekonomik niteliklerindeki eğilimler, göçün getirdiği ek kentsel hizmet ihtiyacında yaşanan değişimler, şehir sakinlerinin sosyo-ekonmik durumlarına göre farklılaşan kentsel hizmet ihtiyaçları, hizmete erişim ve memnuniyet düzeyleri, vatandaşların belediye hizmetleriyle ilgili görüşleri ele alınıyor.

Çevresel etkenlerde çevresel ve ekolojik düzenlemeler, uluslararası anlaşmalar ve protokoller, çevresel sürdürebilirlik, kentsel, arkeolojik ve doğal koruma alanlarında sorunlar ve gelişme eğilimleri, çevrenin korunmasında özellikle altyapı yatırımları açısından kentsel hizmet sunumunun oluşturduğu riskler, su temini, katı atık yönetimi ve benzeri hizmetler açısından civar şehirlerle etkileşimlerdeki eğilimler değerlendiriliyor.

Politik etkenler ile hükümet politikaları, sektör politikası, paydaşların faaliyetleri, uluslararası ya da bölgesel gelişmeler, kamu yönetimi reformları ve uluslararası kuruluşlardan gelen talepler belirleniyor.

Teknolojik etkenler kapsamında yeni teknolojiler, mevcut teknolojilerin olgunlaşması ya da güncelliğini yitirmesi, Ar-Ge, şehirde bilgi işlem teknolojilerinin kullanım durumu ve geliştirilme kapasitesi, merkezi hükümetin teknoloji destekleri ve belediyenin bunlardan yaralanma imkânları, belediyenin kullandığı merkezi yönetim tarafından sunulan ya da belediyeler arası oluşturulan bilişim hizmetlerine ilişkin konular ele alınıyor.

Yasal etkenler ile de şehri etkileyebilecek mevzuat değişiklikleri ve yeni mevzuat çalışmaları değerlendirilirken, ekonomik etkenler ile uluslararası ve yerel ekonomik eğilimler, şehri etkileyen ülke, bölge ya da il düzeyindeki kalkınma girişimleri, vergi reformları, bütçe politikası, enflasyon, döviz kurları ve faiz oranları, işgücü, işsizlik ve gelir durumundaki değişim, işyerlerinin nitelik ve nicelik olarak değişimi, ekonomik faaliyetlerin, işgücünün ya da nüfusun yer değiştirmesinde diğer şehirlerle olan etkileşimlerdeki eğilimler, şehrin çevre yerleşimlerle ekonomik ilişkileri, etkileşimde bulunulan sektörlerdeki büyüme, turizm, ticaret görüşülüyor.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.