“RAPORUNUZU TANIMIYORUZ”

SONER AYDIN

- Bu haber 558 kez okundu.

“RAPORUNUZU TANIMIYORUZ”

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Akkuyu’da kurulması planlanan Nükleer Güç Santrali için verilen Çevre Etki Değerlendirmesi ÇED raporunu Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ankara’ya ziyaretine saatler kala onaylamasına tepkiler giderek artıyor.

 

“Binlerce dilekçe dikkate alınmadı”

 

Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi önünde bir araya gelen Nükleer Karşıtı Platform üyeleri ve STK temsilcileri, “Nükleer Santral İstemiyoruz” pankartı açtı. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sundukları yerel ve ulusal ölçekte binlerce yurttaşın, sivil toplum örgütlerinin imzaladığı itiraz dilekçelerine rağmen ÇED raporunun onaylandığını dile getiren NKP Dönem Sözcüsü Seyfettin Atar, “ÇED yönetmenliğinin 14. maddesinin 1.bendine göre halkın görüş ve önerilerini almak üzere görüşe açıldığı iddia edilen bu süreç yetkililer tarafından işletilmemiştir. Demokrasi bir tanımlamaya göre hesap sorabilmek ve hesap verebilmektir” dedi.

 

“Nükleer enerji alternatifsiz değil”

 

“Bizler yaşam alanlarımızı yaşam hakkımızı savunan yurttaşlar olarak hükümetin Nükleer Santral kurma macerasına dilekçelerimizle sorduk” diyen Atar, “Dünyanın vazgeçtiği Nükleer enerjinin alternatifsiz bir çözüm olarak dayatılmasına karşın, ülkemizde birçok yenilebilir enerji kaynağı mevcutken bu alternatiflerin neden tüm dünya ülkeleri gibi kullanılmıyor. Olası bir kaza sonrası güvenlik şartlarının ne şekilde uygulanacağı, kaza sonrası olası riskler ve bu risklere karşı çözüm mekanizmaları bir sır gibi saklanarak nükleer santral projesi halkımıza dayatılmaktadır. Bizler bazı sorularımıza cevap beklerken, birilerinin demokrasiden kaçarak cevap vermekten kaçınmaları ile gerçek yüzleri açığa çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“Geleceğimiz ipotek altına alınıyor”

 

Onaylanan ÇED raporunun oldu bittiye getirildiği kaydeden Atar “Oldu bittiye getirilen ÇED raporu ile geleceğimiz ipotek altına anlamaya çalışılmaktadır. Hukuksuz ve haksız ÇED karar sürecine karşı her platformda mücadelemizi güçlendireceğiz. Bu rapora yaptığımız itirazları yargı sürecine taşıyarak bu projenin iptal edilmesi yönündeki haklı mücadelemizi açacağımız davalarla sürdüreceğiz. Bilimin ve aklın yolundan sapanlar zamanı geldiğinde vicdanlarına nasıl verecekler. Bizler biliyoruz ki ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Canlı yaşamı için son derece kirli olan, güvenli olmayan, pahalı olan dışa bağımlı bu enerji yatırımından biran önce vazgeçilmelidir. Enerji politikalarımız enerji kaynaklarımız yeniden sorgulanarak insan odaklı doğa odaklı projeler üretilmelidir. Nükleer kazaların başlıcalarından tüm dünyaya örnek olan, ölüm saçan Çernobil’lere Fukişima’lara artık yeter diyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.