RAS’ES SEN-İ COŞKUYLA KUTLANDI

AKDENİZ Belediyesi’nin, Arap Alevileri tarafından her yıl 14 Ocak’ta kutlanan “Ras’es Sen-i” (Yılbaşı) günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlediği belirtilirken, etkinlikte, Mesreh El Emel Tiyatro Grubu’nun Arapça oyunlarını sahnelediği, Ozan Nihat Çay’ın da Arap ezgilerinin yer aldığı bir dinleti sunduğu bildirildi.

- Bu haber 854 kez okundu.

RAS’ES SEN-İ COŞKUYLA KUTLANDI
 Akdeniz Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; Arap Alevilerin kendi kültürünü yaşatma noktasında çok önemli bir yere sahip Ras’es Sen-i bu sene de HDP ve Akdeniz Belediyesi tarafından 'barış ve kardeşlik şiarıyla' kutlandı. Arap Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Adanalıoğlu Mahallesinde düzenlenen etkinliğe Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, HDP İl Eş Başkanları Selman Günbat ve Güngör Didar Gül ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikler, HDP Mersin İl Eş Başkanları Salman Günbat ve Güngör Didar Gül’ün Arap Alevilerinin Ras’es Sen-i gününü kutlaması ile başladı. HDP olarak yeni yaşam projelerinde halkların birlikte yaşamını, ayrıca Arap Alevilerin unutulmaya yüz tutan dillerini, geleneklerini ve dini ritüellerini yaşatmak ve diri tutmak olduğunu ifade eden Eş Başkan Didar Gül, “1939’dan bu yana ağırlıklı olarak Hatay, Adana, Mersin civarında yaşayan Arap Alevileri, ne yazık ki bu topraklarda yaşayan diğer farklı etnik ve dinsel gruplar gibi asimile edilmeye çalışılıyor. Biz ülkemizde yaşayan tüm ezilmişlerin ve ötekileştirilmişlerin sesi, gözü, vicdanı olmaya kararlıyız. Bu güne dek bunun mücadelesini verdik ve vermeye devam edeceğiz. Bundan sonra da halkların kültürlerini müzikle, tiyatroyla, şiirle kültürel faaliyetlerle yaşatacağız. Tıpkı Abbasi Halifesi’nin idam ettiği Hallacı Mansur gibi, Ebuseyf gibi, Zeki Arsuzi, Cemil Hayek gibi Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da, Gazi’de katledilen Aleviler gibi, Lazkiye’de, Maan’da katledildikçe direnen kardeşlerimiz gibi direnmeye ve mücadele etmeye kararlıyız” dedi.

Daha sonra söz alan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bu tür etkinliklerle AKP’nin tasvir ettiği bütün tabloları yıktıklarını, AKP’ye inat kadınlı-erkekli Ras’es Sen-i kutlaması yaptıklarını dile getirdi, tüm Arap halkının Ras’es Sen-i gününü kutladı.

 

“Mesreh El Emel”den Arapça oyun

 

Kutlama gününde, merkezi Antakya’da bulunan Mesreh El Emel tiyatro grubu oyunlarını sahneledi. Tiyatrolarını Arapça oynayan Mesreh El Emel, yaşadıkları coğrafyada kendi dillerini yaşatıyor ve kendi halklarının anlayabileceği dilde toplumsal olayları sahneye taşıyor. 2008 yılından bu yana tiyatro çalışmalarını sürdüren topluluk, oyunlarında yöre halkının anlayabileceği günlük yaşamdaki dili kullanırken, aynı zamanda kendi kültürlerinin unutulmaya yüz tutmuş deyiş ve sözlerini de diri tutmayı hedefliyor. Mesreh El Emel oyuncularının ardından Nihat Çay sahne aldı. Arapça ezgileriyle izleyicilere keyifli anlar yaşatan Nihat Çay’ın şarkılarına katılımcılar da hep birlikte eşlik etti.

 

Ras’es Sen-i hakkında:

 

Ras’es Sen-i, Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir. Nusayrilerin, Ras’es Sen-i’den 6 gün sonra kutladığı Ğidil Kiddes bayramı ise Hz İsa’nın vaftiz edildiği gün olarak sayılır. Geleneklere göre bu bayramda çocuğu olmayan karı-kocalar akarsuya dalıp çıkar. Arap Alevileri arasında Ras’es Sen-i geleneksel olarak bir bayram şeklinde kutlanır. 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler (aydiye), harçlık vb verir; bir araya gelinip eğlenilir; bugüne özgü yapılan kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.