ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili ÇED raporunda güvenlik ve çevre ile ilgili birçok sorunun geçiştirildiğini iddia etti.  Komşu illerin raporda hiç dikkate alınmadığına, Mersin’le ilgili eksik ve yanlış bilgiler verildiğine dikkat çekilen platform açıklamasında “Üç boyutlu animasyonlarla göz boyamaya çalışan şirketin henüz reaktör ve santral tasarımını tamamlanmadığını rapordan öğrenmiş bulunuyoruz. Tasarım çalışmaları bile tamamlanmayan bir tesisin çevresel etkilerinin değerlendirmesi de ilk defa bu raporla mümkün olmuştur” denildi.

Mersin’de kurulacak nükleer santral için ilk ÇED raporunu 2013 yılında sunan Akkuyu NGS A.Ş, eksiklikleri tamamlaması için verilen sürenin ardından ikinci raporu geçtiğimiz Haziran ayında sunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesindeki İnceleme Değerlendirme Komisyonu Perşembe günü Ankara’da toplanacak ve ÇED raporunu değerlendirip kararını verecek.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, komisyon toplantısından önce yaptığı açıklamada,

3 bin 397 sayfadan ve eklerinden oluşan raporu çeşitli meslek alanlarından kişilerin katkısıyla incelediğini, raporda birçok eksiklik, yanlış bilgi ve geçiştirme tespit ettiğini duyurdu.

Platform açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından istenen pek çok bilgi ve belgeye raporda yer verilmediği, birçok konunun genel geçer bilgiler ile geçiştirildiği ileri sürüldü. Açıklamada, “Özellikle projenin inşaat, işletme ve işletme sonrası beklenen çevresel etkileri üzerine doyurucu değerlendirilmeler yapmak yerine ‘etkilenmesi beklenmemektir’ şeklinde konuların geçiştirildiği görülmüştür. Bu nedenledir ki söz konusu rapor başka bir örneği de olmayan Çevresel Etki Geçiştirme Raporu olarak adlandırılabilir” görüşü dile getirildi.

Nükleer şirketin rapor eklerinde sunduğu üç boyutlu animasyonların ‘göz boyama çalışması’ olarak yorumlandığı açıklamada, “Şirketin henüz reaktör ve santral tasarımını tamamlanmadığını rapordan öğrenmiş bulunuyoruz. Tasarım çalışmaları bile tamamlanmayan bir tesisin çevresel etkilerinin değerlendirmesi de ilk defa bu raporla mümkün olmuştur” denildi.

 

NKP’nin itirazlarından satırbaşları

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un, nükleer santralin ÇED raporuyla ilgili değerlendirmelerinden bazı satırbaşları şöyle:

* Proje sahası Mersin İl sınırları içinde olmakla birlikte bölgenin tarım ve turizm potansiyelinin değerlendirilmesinde il sınırı mesafesi 90 kilometre olan Antalya, 140 kilometre olan Adana ve 90 kilometre uzaklıktaki Kıbrıs adası hiçbir şekilde raporda dikkate alınmamıştır. Mersin ile ilgili verilen bilgiler ise çoğunlukla hatalı ve eksiktir.

 

* Proje sahasına 36 kilometre uzaklıktaki Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olan Göksu Deltası değerlendirmeden geçiştirilmek için araştırma sahası 30 kilometre ile sınırlandırılmıştır.

 

* Kümülatif etki değerlendirmesi yapılmamış, 30 kilometre yarı çaplı alan içinde inşaatı başlayan bir adet çimento fabrikası, ÇED süreci tamamlanmış başka bir çimento fabrikası ve ÇED süreci devam eden üç adet termik santralin çevresel etkileri göz ardı edilmiştir. Üstelik Akkuyu Nükleer Santralini çalıştırmak için ihtiyaç duyulan enerji muhtemeldir ki bu bölgede kurulacak termik santrallerden sağlanacaktır.

 

* Rapordan öğreniyoruz ki projenin gerçekleşmesi durumunda Göksu Deltası ile birlikte önemli doğa alanları ve 1. derece doğal sit alanları, Akdeniz foku üreme ve yaşama alanları başta olmak üzere önemli bir doğa tahribatına yol açılması muhtemeldir.

 

* Proje alternatiflerinin değerlendirilmesinde teknolojik tasarım, enerji üretim alternatifleri ve proje sahası seçenekleri için bilimsel bir yöntem kullanılmamış sübjektif yorumlar tercih edilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.