‘SAAT UYGULAMASINA SAĞLIK BAKANI KARŞI ÇIKMALIYDI’

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, karanlıkta okula gitmek zorunda kalan çocukların durumunu meclise taşıdı.

- Bu haber 234 kez okundu.

‘SAAT UYGULAMASINA SAĞLIK BAKANI KARŞI ÇIKMALIYDI’

İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, “Yaz saati uygulamasına en başta Sağlık Bakanlığı’nın itiraz etmesi gerekirdi. Çünkü karanlıkta kalkan öğrencilerde depresyon, kaygı bozukluğu gibi sorunlar artabilir. Var olan psikiyatrik hastalıklar alevlenebilir. Büyüme – gelişme olumsuz etkilenir. Çocuklar, okula gitmek istemiyor. Yetişkinler ise mutsuz uyanma, yorgunluk, kaygı, gün içinde konsantrasyon sorunu yaşayabilir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak,  TBMM’de 2017 bütçe görüşmelerinde partisi adına söz alarak Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı bütçelerini değerlendirdi.

 OBEZİTE BİRİMİ VAR AMA 15 MİLYON İNSAN OBEZ

 2011 yılında kurulan Halk Sağlığı Kurumu’na, temel sağlık hizmetleri dâhil birçok önemli birimin bağlı olduğunu, daire başkanlıkları dâhil toplamda 38 birimin bu kuruma bağlı olarak çalıştığını kaydeden Çamak, “Fakat bu birimlerin çoğu sadece kâğıt üzerinde duruyor. Obezite biriminin işlevsizliğini her geçen gün artan obezite vakalarından biliyoruz. Şu an Türkiye’de 15 milyon obez, 17 milyon da fazla kilolu insan var. Yani her 3 kişiden biri bu durumdan rahatsız. Yine bu kurumun sorumluluk alanlarından olan, çalışma sağlığı ve güvenliği konusu ise Türkiye’nin halen kanayan yaralarındandır. İş cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Sadece kasım ayı içerisinde 190 işçimizi bu iş cinayetlerine kurban verdik”  dedi.

 KARANLIKTA UYANAN ÇOCUK DA, YETİŞKİN DE MUTSUZ

 

Çamak,  halk sağlığı hizmetinin anne karnında başlayıp mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu belirterek, “Dolayısıyla sağlığı ön plana alan bir devlet, vatandaşları için birçok ayrıntıyı da göz önünde bulundurarak kararlar alır. Örneğin yaz saati uygulamasına en başta Sağlık Bakanlığının itiraz etmesi gerekirdi. Çünkü karanlıkta kalkan öğrencilerde depresyon, kaygı bozukluğu gibi sorunlar artabilir. Var olan psikiyatrik hastalıklar alevlenebilir. Büyüme – gelişme olumsuz etkilenir. Duyumlarımıza göre çocuklar, okula gitmek istemiyor. Yetişkinler ise mutsuz uyanma, yorgunluk, kaygı, gün içinde konsantrasyon sorunu yaşayabilir. Yaz saati inadı, ihracatçıyı da vurdu. Türkiye’nin ihracattaki kaybının 13 milyar olabileceği ve cari açık üzerinde olumsuz etkileri olacağı vurgulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 TATLILARDAKİ NİŞASTA BAZLI ŞURUP SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

 Türkiye’de uzun yıllar boyunca, GDO’lu mısır nişastasının yaklaşık yüzde 20’sinden glukoz, yüzde 80’den ise izoglukoz üretilip pazarlandığını, bu durumun Avrupa Birliği’nde Türkiye’dekinin tersine yüzde 20 izoglukoz, yüzde 80 glukoz şeklinde olduğunu kaydeden Çamak, şunları söyledi:

“İnsan sağlığı açısından sakıncalı olan izoglukozun en fazla tercih edildiği ülkelerden birisi durumdayız. Rastgele tatlıcılara girdim. Sorduğumda, çoğu nişasta bazlı şurup kullandıklarını belirttiler. Bu durumun halk sağlığı açısından doğuracağı riskler ortadayken gerekli düzenlemelerin yapılmaması kaygı vericidir.”

 İŞSİZ EVLAT VERGİSİ GARABETİ SÜRÜYOR

 CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, hükümetin sosyal güvenlik politikalarını da eleştirerek şöyle konuştu: “İşsiz evlat vergisi olarak tanımladığımız Genel Sağlık Sigortası (GSS) mağdurlarının zorunlu borçlandırılıp, bu milyarlara varan borçlandırmalara rağmen herhangi bir sağlık hizmetinden faydalanamaması garabeti devam etmektedir. Ayrıca, çok övünülen sağlık düzenlemelerine rağmen, herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların hastanelerde nasıl perişan olduğunu görüyoruz. Vatandaşlara sağlık hizmetinin sunulmasındaki sıkıntılar açısından devlet yeni mağdurlar yaratmadan, çok daha hassas davranmalıdır.  Bu iktidarın sağlık açısından ülkeye yaptığı en büyük iyilik tütünle mücadele anlamında sigaraya kullanıma karşı tavrıydı. Ölümlerin 3. sırasında yer alan KOAH hastalığının en büyük nedeni sigaradır. Fakat son zamanlarda bununla ilgili de ciddi bir gevşeme olduğunu görüyoruz. Yasal zemini hazırlanan tütünle mücadele konusunun pratikte yansımaları yeterli değil. Sağlık alanındaki sorunların, işlevselliği sağlanamayan halk sağlığı kurumları veya sağlık enstitüleri kurularak çözülemediği açıktır. Bunun için her şeyden önce sağlık alanında yapısal bir değişime ve sağlıkla ilgili bir vizyon geliştirmeye ciddi anlamda ihtiyaç vardır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.