“SAĞLIKTA YANLIŞ POLİTİKALAR BİZİ ÖLDÜRÜYOR”

Mersin Tabip Odası, önceki gün Aksaray’da bir doktorun görevi başında katledilmesini kınayarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, sağlık çalışanlarının, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle hakarete uğradıklarını, darp edildiklerini ve öldürüldüklerini söyledi.

- Bu haber 281 kez okundu.

“SAĞLIKTA YANLIŞ POLİTİKALAR BİZİ ÖLDÜRÜYOR”

Mejdel Aslan'ın haberi

Mersin Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasında Mersin Şehir Hastanesi’nde bir doktorun da "kapıda uzun süre bekletildiği" gerekçesiyle hekimi ölümle tehdit ettiğini belirten Uğurhan, Dün “Aksaray'da bir aile hekimi görevi başında kurşunlanarak can verdi. Dr. Hüseyin Ağır, tıpkı Dr. Ersin Aslan, Dr. Kamil Furtun, Dr. Aynur Dağdemir gibi görevi başındayken katledildi. Kapısında güvenlik görevlisi bulunmayan aile sağlığı merkezlerinde çalışmak durumunda olan binlerce aile hekiminden biri olarak, kendisini savunamadı ve genç yaşında aramızdan ayrıldı. Dr. Hüseyin Ağır'ın yaşam mücadelesini kaybettiği gün, Mersin Şehir Hastanesi'nde bir hekim arkadaşımız, muayene için sırasını bekleyen bir hasta tarafından, ‘kapıda uzun süre bekletildiği’ gerekçesiyle ağır hakaretlere uğramaktaydı. Poliklinik odasında görevini yapmaya çalışan hekim, kendisine yapılan hakaret üzerine kapıya çıkarak, hastasına tanı koyabilmek için yeterli süreye ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışırken, bu kez hakaretler ölümle tehdit edilmeye dönüştü.” İfadelerini kullandı.


“SUSMUYORUZ”
Sağlığın ticarileştiğini kaydeden Uğurhan, “müşteri ne derse haklıdır zihniyeti hakim olmuştur” diyerek şunları söyledi: Sağlıkta dönüşümün başlangıcından bugüne kadar geçen 14 yıl boyunca açıkça gördüğümüz gibi, sağlık işletmeleri artık ticari işletmelere dönüştürülmüştür. Temel hedefin kar etmek olduğu bu yeni düzende, ne kadar çok hasta başvurusu o kadar çok kazanç demektir. Hastanelerde, hasta memnuniyeti, müşteri memnuniyetine indirgenmiş, hastaların zarar görmesi pahasına ‘müşteri ne derse haklıdır’ zihniyeti hakim olmuştur. Oysa hekimliğin evrensel kuralları çok açıktır. Bir hekimin hastasının şikayetini dinlemek, muayenesini yapmak, tedavisini düzenlemek ve takibini sağlamak için en az yirmi dakikaya ihtiyacı vardır. Bizde bu süre beş dakikaya inmiştir. Muayene olmak için hekimle görüşen hastanın kendisine ayrılan kısacık süreden memnun olmadığı, kapıdaki hastaların da sıranın kendisine çabuk gelmesinden dolayı memnun olduğu bu ucube sistemde olan hekime olmaktadır. ‘Artık hastalar doktorları değil, doktorlar hastaları bekleyecek’ yönündeki politik söylemler de şiddete zemin hazırlamaktadır.” dedi.

“TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORGUN VE BEZGİN”
Tüm sağlık çalışanlarının yorgun ve bezgin olduğunu vurgulayan Uğurhan, “Hastalıkların oluşumunu önlemek yerine, hastalık üreten bu sistem sayesinde artık işin içinden çıkılamaz, kışkırtılmış sağlık hizmet talebi karşılanamaz hale gelmiştir. Acil servislere ülke nüfusundan daha fazla başvuru yapılmakta, aile hekimleri onlarca angarya işin altında ezilmekte, sevk sistemi olmaksızın başvuru yapabilme nedeniyle hastanelerde hasta yığılmaları olmakta, yine aynı hastalık için birden fazla hekime ya da hastaneye başvurma serbestliği yüzünden işler bir türlü bitmemektedir. Üniversite Hastanelerinde ise yoğun hasta başvuruları nedeniyle eğitim ve araştırma yapacak zaman kalmamaktadır. Gelinen bu noktada hekimler ve tüm sağlık çalışanları yorgun, bezgin, gelecekten umutsuz ve can güvenliği olmaksızın çalışmaktadır. Hastalar ise aldıkları otelcilik hizmetinden memnun amasağlık hizmetinden tatmin olmamış şekilde, doktor- doktor, hastane- hastane gezmektedir.” Şeklinde konuştu.

YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI
Uğurhan, son olarak sağlıkta şiddeti önleyebilmek için, “Sağlık sektörü rant kapısı olarak görülmekten vazgeçilmelidir. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını iyileştirecek gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Basında ve görsel medyada sağlıkta şiddeti öven yayınların önüne geçilmelidir. Yetkililer politik çıkarları uğruna sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıracak söylemlerde bulunmaktan vazgeçmelidir. Suçlulara verilecek cezaların caydırıcı olabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, sağlık hizmetlerinde kalite, kar değil, insan odaklı bir çalışma anlayışı ile sağlanabilir.  Çalışma koşullarında iyileştirme yapılmaz ise nitelikli bir sağlık hizmetinden söz edilemez.” dedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.