Şaşırmadık

‘2-B İÇİN, KASTEN Mİ YAKILDI?’ başlıklı özel haberimizden sonra dün sabah saatlerinde 2-B orman arazilerinin satışı yeniden gündeme gelirken, en fazla satışın Antalya ve Mersin'de olacağı öğrenildi.

- Bu haber 1663 kez okundu.

Şaşırmadık
 Serkan AVCI/özel haber

 Şaşırtmayan ve gündeme bomba gibi düşen haberle birlikte, Mersin kadastro komisyon yetkililerinin yangınlardan hemen sonra bölgede inceleme yaptığı iddia edildi.

Sabah.com’ da yer alana habere göre, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde yer aldığı Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yetkililerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2-B arazilerinin satışına ilişkin yasa taslağı çalışmalarında sona yaklaşıldığı belirtildi.  Yasa yürürlüğe girdiği takdirde, Mersin’de yaklaşık 40 bin hektarlık alan devlet hazinesi altında 2-B olarak satışa sunulacak.

MERSİN 2’NCİ SIRADA

Gülnar, Anamur ve Erdemli ilçelerinde geçtiğimiz günlerde çıkan yangınlardan sonra haber haline getirdiğimiz 2-B hazine arazileri konusu, dün ülke döneminde gündemde yer aldı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda orman vasfını yitirmiş alanların 2-B’ye kazandırılması adına çıkarılacak yasanın hızlandırıldığı söylendi. Devletin resmi verilerinde 2-B arazilerinin toplam büyüklüğü 473 bin 419 hektar olarak yer alıyor. 2-B'lerin en fazla olduğu il Antalya’dan sonra Mersin olarak gözüküyor. Mersin’de orman vasfını kaybetmiş araziler 39 bin 287 hektarlık bir alana yayılıyor. Ülke geneline bakıldığında orman özelliğini yitirmiş arazilerin 22 bin 233 hektarlık bölümü üzerinde yerleşim yerleri bulunuyor. Yerleşim yeri bulunan yerlerde en çok dikkat çeken iller arasında İstanbul ile birlikte Mersin yer alıyor. Bu illerde de 2-B arazileri üzerinde lüks sitelerin de yer aldığı belirtildi.

YANAN ALANLAR 2-B OLACAK MI?

Verilere göre 2-B arazilerini en fazla olduğu iller arasında Mersin baş sıralarda yer alırken, yasa yürürlüğü girdiğinde kentte 3 ayrı yerde çıkan yangınların bulunduğu arazilere ne olacağı merak konusu haline geldi. Kadastro komisyon yetkililerinin bir süre önce yaptığı çalışma sonrasında Mersin’de genel olarak kadastro araştırmaların yüzde 98’inin bitirildiği öğrenildi. Orman yangınlarının bu araştırmalar kapsamında 2-B arazileri arasında yer alıp, almayacağı henüz bilinmiyor.

YASA NEYİ GETİRİYOR?

Şuan taslak halinde bulunan yasa’daki düzenlemelere göre, 2-B'lerin satışını Maliye Bakanlığı koordine edecek. 2-B'leri satın almak isteyen hak sahipleri, 1 ay içinde başvuracak. Taslakta yer alan bu süre, gerek görülmesi halinde uzatılabilecek. Başvurular, illerde defterdarlıklara, ilçelerde ise mal müdürlüklerine yapılacak. Devlet tarafından gerçek ve tüzel kişilere dağıtılan, iskanen verilen, özelleştirilen ya da hisseleri devredilen taşınmazların tapu kayıtları geçerli kabul edilecek. Bu şekilde devletin daha önce dağıttığı, tapu ve iskan verdiği, ancak daha sonra 2-B kapsamına aldığı yerler, eski sahiplerine bedelsiz verilmiş olacak. Kişiler adına herhangi bir şekilde tapu kaydı oluşturulmuş yerler de, harca esas değer üzerinden eski maliklerine verilecek. Buna göre, eskiden tapusu verilip, daha sonra 2-B diye şerh konulan araziler, hak sahiplerine devredilecek. 2-B arazilerini almak isteyen hak sahiplerinden müracaatları sırasında, satış tutarından mahsup edilmek üzere 10 bin liraya kadar başvuru bedeli alınacak. Söz konusu bedel, bölgeler, iller, ilçeler ve arazinin konuma göre farklılık gösterecek. Bu çerçevede Kanunun yayımlanmasından sonra Maliye Bakanlığı'nca başvuru bedellerine ilişkin bir tebliğ yayımlanacak. Orman Genel Müdürlüğünce uygun görülen yerler, yeniden ağaçlandırılmak üzere bu kuruma tahsis edilecek. Taslağa göre, ‘orman içi köyler halkının nakledilmesi sonucu boşaltılan orman içindeki arazi, yapı ve tesis yerleri Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından öncelikle projelendirilecek ve devlet ormanı olarak ağaçlandırılacak’.

RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN 4 YILLIĞINA SATIŞ

Bakanlık ve ilgili müdürlüklerle tarafından çeşitli çalıştay ve toplantılar sonrası 2-b arazilerinin satışı konusu hızlandırıldı. Üzerinde çalışılan düzenlemeyle belediye mücavir alan sınırları içinde yapılaşma bulunan yerlerdeki binaların, kullanım alanlarıyla birlikte, rayiç bedel üzerinden ve 4 yıl vadeyle hak sahiplerine satılması öngörülüyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2-B alanlarıyla ilgili kadastro ve tescil çalışmalarındaki son durumun da ele alındığı toplantılarda, orman dışına çıkarılan hazine arazilerinin değerlendirilmesi konusundaki yasa taslağında sona yaklaşıldı. Halen üzerinde çalışılan taslak ile 2-B arazilerini bir bölümünün tekrar ormana dönüştürülmesi, üzerinde yerleşim yerleri bulunanların hak sahiplerine satılması, daha önce tapu verilenlerin de harca tabi değer üzerinden eski sahiplerine iadesi planlanıyor. Rayiç bedellerinin belirlenmesinde Hazine taşınmazlarının satışındaki kurallar geçerli olacak. Bu çerçevede il ve ilçelerdeki takdir komisyonları, hak sahiplerine satılacak 2-B alanlarıyla ilgili değer tespitinde bulunacak. 2-B arazilerinin üzerinde çok katlı yapıların bulunması halinde, önce zeminin değeri belirlenecek daha sonra daire başına düşen hisse tutarı hesaplanacak. Böylece bu durumdaki hak sahiplerine hisseli satış yapılacak.

MERSİN’E NE OLACAK?

Yeni bir yasa taslağı ile değerlendirilmesi çalışmaları süren 2-B arazileri, ülkemizde 473,5 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu alan Lüksemburg'un 2, KKTC'nin 1,5, Hong Kong'un da 5 katı bir alanı kaplıyor.  2-B'lerden üzerinde yerleşim yeri bulunan ve hak sahiplerine satılması planlanan bölüm de, 22 bin 254 hektar olarak hesaplanıyor. 2-B'lerin en fazla olduğu il de Antalya olarak belirleniyor. Bu ilde orman vasfını kaybetmiş araziler 45 bin 548 hektarlık bir alana yayılıyor. Antalya'yı 39 bin 287 hektar ile Mersin izliyor. Bu veriler doğrultusunda yürürlüğe girmesi beklenen yasa tasarısı ile Mersin’de ne gibi değişikliklere sebep olacağı bilinmiyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.