SAYIŞTAY MİLYONLUK FARKLARA 'DUR'DEDİ

Sayıştay yayınladığı 2016 denetim yılı raporunda bol sıfırlı fiyatlara, şaşırtan rakamlara ve parmak ısırtan farklara dikkat çekti. En büyük fark ise yollarda çıktı. Taşınmaz İcmal Cetveli'nde 957 milyon görülen rakam muhasebe kayıtlarında ise 525 milyon görülüyor. Sayıştay'ın dikkat çektiği bir diğer konu ise büyükşehir belediyesine ait arsa, arazi ve taşınmazlar oldu. Arazi ve tarlalar gerçek değerinin üzerinde gösterilirken, arsalar ise gerçek değerlerinin 4'te bir oranında muhasebe edilmesi oldu.

- Bu haber 1242 kez okundu.

SAYIŞTAY MİLYONLUK FARKLARA 'DUR'DEDİ

Turan Dal

378 MİLYON 575 BİN 193,40 TL FARK!

Sayıştay'ın 2016 denetim raporunda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise büyükşehir belediyesinin sahip olduğu yeraltı ve yerüstü düzenlerinin değeri ile 251 Yeraltı ve Yerüstü Düzenleri Hesabında kayıtlı taşınmazların değerlerinin uyuşmazlığı oldu. Yapılan incelemeler sonucunda kurumun sahip olduğu taşınmazlarla muhasebe kayıtlarının karşılaştırılması amacıyla Kurum taşınmaz kayıtları Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığından istenmiştir. Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığından alınan ve Taşınmazların Kaydına İlişkin Yönetmelik uyarınca hazırlanan taşınmaz formları ile Taşınmaz İcmal Cetveline göre Kurumun sahip olduğu yeraltı ve yerüstü düzenlerinin değeri 1milyar 486 milyon 484 bin 935,74 TL iken muhasebe hesaplarında kayıtlı toplam tutarların 1 milyar 107 milyon 909 bin742,34 TL olduğu görülmüştür. Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı tarafından Yönetmelik uyarınca hazırlanan cetvel ve formlar tapu bazında hazırlandığı için gerçek değerleri içermektedir. Dolayısıyla muhasebe kayıtlarındaki değerlerin bu formlardaki değerlere uygun olması gerekmektedir. Ancak 251 Yeraltı ve Yerüstü Düzenleri Hesabına kaydedilmesi gereken taşınmazların gerçek değeri ile muhasebe kayıtlarındaki değeri arasında 378 milyon 575 bin 193,40 TL fark bulunmaktadır.

BİNALAR HESABININ GERÇEĞİ YANSITMAMASI

Sayıştay büyükşehir belediyesinin sahip olduğu binaların değeri ile 252 binalar hesabında kayıtlı taşınmazların değerlerinin uyuşmadığını tespit etti. Kurumun sahip olduğu taşınmazların gerçek değerinin muhasebe hesaplarında kayıtlı olup olmadığını kontrol etmek için taşınmaz hesaplarını inceleyen Sayıştay,  kurumun sahip olduğu taşınmazlarla muhasebe kayıtlarının karşılaştırılması sonucunda Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığından alınan ve Taşınmazların Kaydına İlişkin Yönetmelik uyarınca hazırlanan taşınmaz formları ile Taşınmaz İcmal Cetveline göre kurumun sahip olduğu binaların değeri 335 milyon 900 bin 899,77 TL iken muhasebe hesaplarında kayıtlı toplam tutarların 114 milyon 791 bin 699,35 TL olduğu görülmüştür. Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı tarafından Yönetmelik uyarınca hazırlanan cetvel ve formlar tapu bazında hazırlandığı için gerçek değerleri içermektedir. Dolayısıyla muhasebe kayıtlarındaki değerlerin bu formlardaki değerlere uygun olması gerekmektedir. Ancak ayrıntısı aşağıdaki tabloda görüleceği üzere 252 Binalar Hesabına kaydedilmesi gereken taşınmazların gerçek değeri ile muhasebe kayıtları arasında 221 milyon 109 bin 200,42 TL fark bulunmaktadır. Sonuç olarak kurumun sahip olduğu binaların gerçek değerleri ile muhasebe kayıtlarında izlenmemesi nedeniyle 252 Binalar Hesabı 2016 yılı bilançosunda 221 milyon 109 bin 200,42 TL değerinde eksik yer almıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.