Serbest Bölge için meclis üyelerine çağrı

MESBAK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Serbest Bölgeler Platformu Başkanı Ekrem Sağlam, kamu arazisi iken yatırım yapmak şartı ile özel bir firmaya tahsis edilen, ancak bugüne kadar hiçbir yatırım yapılmayan Mersin Serbest Bölgesi Genişleme Alanı’nın imar planlarına genişleme alanı olarak işaretlenmesi için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ve meclis üyelerine çağrı yaptı.

- Bu haber 636 kez okundu.

Serbest Bölge için meclis üyelerine çağrı

İmece Haber Merkezi- Mersin Serbest Bölge Kullanıcıları Derneği (MESBAK) Başkanı ve Türkiye Serbest Bölgeler Platformu Başkanı Sağlam, son günlerde Mersin’de tartışma konusu olan Serbest Bölge genişleme alanına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, Serbest Bölge’nin yan tarafında bulunan söz konusu alanın imar planlarına ‘genişleme alanı’ olarak işaretlenmesini istedi. Serbest bölgelerin Türkiye’nin dış ticareti için oldukça önemli bir uygulama modeli olduğunu vurgulayan Sağlam, Türkiye’deki 19 serbest bölgenin, toplam 25 milyar dolar işlem hacmi, 65 bin çalışan ve 3 bin şirket ile ülke ekonomisine katkı sağladığına dikkat çekti. 150 milyar dolar ihracatı olan Türkiye’de, serbest bölgelerin öneminin küçümsenemeyeceğini belirten Sağlam, “1985 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Türkiye’nin ilk serbest bölgesi Mersin Serbest Bölgesi, 836 dönümde 437 yerli ve yabancı firma ile 112 ülkeye 600’ün üzerinde ürün satıyor. Yaklaşık 10 bin kişi istihdam ediyor. Diğer bir ifadeyle Mersin’e kayıtlı dış ticaret yapan firmaların toplamından yüzde 30 daha fazla işlem yapıyor” dedi.

Mersin Serbest Bölgesi’nin doğusunda kalan ve Bakanlar Kurulu kararıyla genişleme alanı olarak belirlenen 334 dönümlük arazinin, zaman içerisinde, kent dinamiklerinin inisiyatifi dışında, dönemin şartlarından kaynaklanan kamu kararları ve yatırım şartı ile özel bir firmanın eline geçtiğini kaydeden Sağlam, “Ancak bu süreçte yatırım yapılmamış ve bu arazide rant oluşlumu beklenmiştir. Böyle bir arazi yanı başımızdayken, ne yazık ki, yüzde 100 doluluk oranıyla serbest bölgeye gelen yerli-yabancı yatırımcıları, boş alan olmadığı için geri çeviriyoruz” ifadelerini kullandı.

“RANT UĞRUNA MERSİN SERBEST BÖLGESİ’NİN GENİŞLEMESİNE ENGEL OLUNUYOR”

Binlerce Mersinli gencin istihdam edilebileceği Serbest Bölge Genişleme Alanı’nın, başta Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere Mersin Deniz Ticaret Odası, MESBAK ve Mersin Serbest Bölge İşleticisi A.Ş.’nin (MESBAŞ) çabalarıyla gündemde tutulduğunu dile getiren Sağlam, ancak alana sahip olan firmanın burayı Büyükşehir Belediyesi imar planlarına işletmeye çalıştığını öne sürdü. Sağlam, şöyle devam etti: “Kamu arazisi iken yatırım yapmak şartı ile bir çok yatırım ve vergi muafiyetleri ile özel bir firmaya tahsis edilen bu araziye yıllar içinde hiçbir yatırım yapılmadığı gibi, bedava denilecek bir fiyata alınan bu araziden bugün fahiş ve haksız bir rant elde edilmek isteniyor. Bu rant uğruna kent ve ülke ekonomisi için hayati bir merkez olan Mersin Serbest Bölgesi’nin genişlemesine de engel olunuyor. Zaten devletin olan bu arazi tekrar milletin çıkarlarına verilmelidir. Yatırım şartlarını yerine getirmeyen bir firmanın haksız bir rant elde etmesi ve gelecek yatırımların buna bağlı engellenmesi kabul edilemez. Gösterilecek kamu kararlılığı ve özellikle konunun çözümü Mersin Büyükşehir Belediyesi’ndedir. Meclis İmar Komisyonu’nun bu yönde hareket edeceğine inanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin kent adına göstereceği duruş sorunun çözümü olacaktır.

“Serbest Bölge Genişleme Alanı milletindir; ranta değil, yatırıma destek verilmelidir”

“Serbest Bölge Genişleme Alanı milletindir; ranta değil, yatırıma destek verilmelidir” diyen Sağlam, kanun gereği serbest bölgelerde sınır birliği varsa genişleme olabileceğini kaydetti. Mersin’deki tek genişleme alanının da bu arazi olduğuna işaret eden Sağlam, sözlerini şöyle tamamladı: “İş dünyasının ısrarı da bunun içindir. Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri olmak üzere tüm halkımız, Mersin’deki işsiz evlatlarının rızık kapısına sahip çıkmalıdır. Serbest Bölgenin genişleme alanını kapsayan imar planının Serbest Bölge Genişleme Alanı olarak biran önce çıkarılarak iş dünyasına sunulmasını bekliyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.