Haber: Ö. SERDAR KOCAPINAR

Mersin Barosu’na kayıtlı avukatlar, Soma katliamını ve sonrasında bölgede yaşanan polis şiddetini protesto etti. Baro Başkanı Alpay Antmen, “Bu katliamın asıl sorumluları hukuksal anlamda gerekli düzenlemeleri yapmayan siyasi otoriteye aittir” dedi.  Mesin Barosu Soma’daki maden katliamını ve sonrasında polisin müdahil olmak isteyen avukatlara karşı takındığı tutumu protesto etti. Adliye önünde gerçekleştirilen ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin de destek verdiği eylemde konuşan Baro Başkanı Alpay Antmen, katliamdan sonra bölge halkına hukuki yardım ve destek olmak amacıyla giden bir grup avukata yapılan uygulamaların hukuk ve insanlık dışı olduğunu söyledi.

‘NEDEN MADENİ 3 AY İŞLETMEYE KAPATMADINIZ?

Soma’da yaşanan maden katliamının ardından şirket yetkilisinin yaptığı ‘3 ay sonra olsaydı bu kaza olmayacaktı’ açıklamalarını da eleştiren Baro Başkanı Antmen, facianın katliama dönüşmesindeki nedenler arasında bu konularda gelişmiş ülkelerin standartlarına uygun yapılmayan denetimler ve alınmayan iş güvenliği tedbirleri olduğunu vurguladı. Antmen, “Soma faciası durup dururken olmamıştır. İş güvenliği denetimlerinin gereği gibi yapılmaması, iş güvenliği önlemlerinin tam olarak alınmaması, bölge insanlarının ekonomik olarak medende çalışmaya mahkum edilmeleri, bu faciaya yol açmıştır. 3 ay sonra olsaydı bu kaza olmayacaktı diye konuşanlara diyoruz ki, neden madeni 3 ay işletmeye kapatmadınız? Bu katliamın asıl sorumluları hukuksal anlamda gerekli düzenlemeleri yapmayan siyasi otoriteye aittir” dedi.

‘ÇALIŞANLAR GÜNAH KEÇİSİ SEÇİLDİ BU KABUL EDİLEMEZ’

Sözlerine Yaşam odasının zorunlu hale getirilmiş olması halinde belkide böyle bir katliam gerçekleşmeyecek, geride bu kadar gözü yaşlı insan kalmayacaktı” diyerek devam eden Antmen, katliamın olduğu şirkette çalışan bir kaç kişinin günah keçisi seçilmesi ve bütün sorumluluğun bu kişilere atılmasının kabul edilemeyecek bir durum olmadığını söyledi.  Adli sürecin başladığını ve bundan sonraki sürecin en iyi şekilde takip edilmesi ve sorumluların tamamının yargı önüne çıkarılarak en ağır biçimde cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Antmen, Mersin Barosu Yönetim Kurulu olarak bu ceza davaları sürecini yakından takip edeceklerini duyurdu.  Soma’da facianın acısı dinmeden ilçede bir polis devleti yaşama geçirildiğini ifade eden Antmen, “Yaralar sarılmadan havada bir korku imparatorluğu gözükmekte. Soma’da her köşe başında kolluk kuvetleri yığınağı yapılmış durumda. Sormak lazım, kimi, kimden, niye koruyorsunuz? Üzerinde durulması gereken bir başka husus da kolluk kuvetleri yığınağı yapılan Soma’da neden bu polisler 6-7 gündür okullarda, camilere sağlıksız koşullarda, sağlıksız beslenerek, sabahın altısında içtima ettirilerek sözde görev yapmaya zorlanmakta? Orada kolluk kuvvetlerininde insan hakları çiğnenmekte, orada gencecik insanlar 6-7 gün ailelerinden uzakta yorgun, mutsuz ve ümitsiz olarak kime karşı bileylenmekte? Siyasi iktidar bir korku imparatorluğu yaratarak, kolluk güçlerini de psikolojik baskıya maruz bırakarak bir polis devleti kurmak istemektedir. Unutmayınız bir gün herkes hukuka ihtiyaç duyar. Soma için adalet, acılı aileler için yaralarına merhem, sorumlular için en ciddi cezalar ve herkes için hukuk istiyoruz” diye konuştu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.