STK’LARDAN ÇAĞRI

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Kentin geleceği için ortak yayınlanan deklarasyonun basınla paylaşıldığı açıklamada konuşan, Fatma Yüksel Akın, “. Tüm Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini, yeni ekonomik kaynaklar yaratılarak belediye hizmetlerinde bir aksama yaşanmaması için gereken kararları almaya çağırıyoruz” dedi.

- Bu haber 332 kez okundu.

STK’LARDAN ÇAĞRI

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin’e önemli hizmetlerde bulunulabilmesi için dernek, kurum ve STK temsilcileri bir araya gelerek ortak bir deklarasyon yayınladı. Yayınlanan deklarasyonda, etkin hizmet veren bir belediyecilik için Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine çağrı yapıldı. Açıklamayı kurumlar adına Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Yüksel Akın yaptı.


“YEREL YÖNETİMLERE KATKI SUNMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ”
Mersin'in hak ettiği yaşam kalitesine kavuşmasının, kentimizin sağlık, çevre, altyapı, ulaşım, barınma, ısınma, eğitim, kültür vb. birçok konuda yaşadığı sorunların hızla çözülmesine bağlı olduğunu kaydederek konuşmasına başlayan Akın, “Bu sorunların aşılması için, seçilmiş belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin, halkın, muhtarların, dernekler, sendikalar ve meslek örgütlerinin katılım ve denetimini sağlayacak bir yönetim anlayışı içerisinde olmaları şarttır. Bizler bu anlayışla kentlere ilişkin sorumluluğumuzu yerine getirmeyi, kentlerin daha yaşanabilir niteliklere kavuşması için mevcut yerel yönetimlere katkı sunmayı hedeflemekteyiz” dedi.

ÖNERİLERİ SIRALADI

Mersin'in daha yaşanabilir bir kent olması için önerilerde bulunan Akın, “Kent planlaması kamu yararı odaklı bir şekilde yeniden ele alınmalı, Sağlıklı bir çevre, nefes alan bir kent için düzenlemeler yapılmalı,
Başta evsizler olmak üzere beslenme ve barınma ihtiyacı olanlara (öğrenciler için belediye yurt ve öğrenci evleri açılması da dahil olmak üzere) bu imkanlar sağlanmalıdır. Sosyal hizmet ve yardımlar başta olmak üzere, halkın yaşam ve çalışmasını kolaylaştıracak, geleceğini garanti altına alacak bütün hizmetler belediyelerin başlıca faaliyet alanı olmalıdır. Her yoksul emekçi ailesinin faydalanacağı düğün ve taziye salonları açılmalıdır. Halk sağlığı hizmetlerinin tüm kent halkına eşit şekilde bir şekilde ulaşması belediyelerce garantiye alınmalıdır. Çocuklar için kreş ve yuva, yaşlılar için huzurevleri açılmalıdır. Kent kimliği ve kültürel miras korunmalı, Engellilerin yaşamını esas alan bir kent yaşamı için düzenleme yapılmalıdır. Etkili kentsel güvenlik sistemleri kurulmalı, Yerel yönetimler, eğitim alanı da dâhil olmak üzere, kültür-sanat hayatının geliştirilmesi için, bu alana yatırım yapılmalı ve bu alanda faal kişi ve kurumlardan halka hizmet için yararlanmalıdır. Kent gençliğinin sosyal, eğitsel, kültürel ihtiyaçları karşılanmalı ve gençliğin temsiliyetinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Başta kadınları ve gençler olmak üzere mahalle halkının kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine katkı sunacak ve yan yana gelerek dayanışma duygularını teşvik edecek mahaller kültür evleri açılmalıdır. Yolsuzluklara imkan tanımayacak, şeffaf bir ihale sistemi hayata geçirilmeli, Kadınların her alanda eşit haklara sahip olması ve eşit temsili sağlanmalıdır. Kadınların toplumsal hayata katılımının önünde önemli bir engel olan cinsiyetçi işbölümü engellenmelidir. İşbölümünü toplumsallaştırarak ortaklaştırmak için sosyal tesisler (kreş, çamaşırhane, atölye ve üretim alanları vb) açılmalıdır. Kadınların ev içi şiddete karşı güçlenmesini ve korunmasını sağlayacak mekanizmalar (kadın dayanışma merkezleri, sığınma evi, kadın eğitim merkezleri) kurulmalıdır” diye sıraladı.


“MERSİN HEPİMİZİNDİR”
Akın son olarak şunları söyledi: “Ne var ki, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından, geçmiş dönemden kalan borçlar nedeniyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeterli hizmeti üretmekte güçlük çekebileceği, kimi önemli aksamalar yaşanabileceği görülmektedir.
Bu sorunların aşılması ve Mersin halkına etkin hizmet sunulması için Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut ekonomik kaynaklarına ek olarak yeni kaynaklara ihtiyacı vardır. Mersin halkına hizmet etmek için Mersin halkının oylarıyla seçilen değerli Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin de bu durumun bilincinde olduğuna inanıyoruz. Tüm Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini, bu sorumlulukla hareket etmeye, yeni ekonomik kaynaklar yaratılarak Belediye hizmetlerinde bir aksama yaşanmaması için gereken kararları almaya çağırıyoruz. Mersin hepimizindir” diye konuştu.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.