Öne Çıkanlar ÇOCUKLARA 23 NİSAN ARMAĞANI pop 90lar 31 mart mansur ark

Bu haber kez okundu.

Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 15 bin kişiye istihdam sağlayacak

MELTEM ŞAHİN / özel haber

TGİOSB içerisinde yer alacak firmaların istihdam edeceği kalifiye personelin ilçe ve il için 2 farklı yararı olacağını savunan Koçak, “ İlki; yakın bölgede yaşayan kalifiye işgücünün TGİOSB’de istihdam edilmesi yolu ile beyin göçünün engellenecek olması. Diğeri de, firmaların bölgeden karşılayamadıkları kalifiye işgücünü başka illerden transfer ederek bölgenin sosyo-ekonomik seviyesinin artmasına katkıda bulunuyor olmalarıdır. TGİOSB de yaklaşık 15.000 kişinin doğrudan istihdam edilmesi planlanmaktadır.  Ayrıca Tarsus’ta yaklaşık 40.000 kişi tarımda istihdam edilmektedir. Tarsus Gıda İhtisas OSB projesinin hayata geçmesi ile tarımda istihdam edilen 40.000 kişi dolaylı olarak etkilenecek ve gelir seviyesi artacaktır. Böylelikle TGİOSB doğrudan ve dolaylı olarak 55.000 kişinin ekonomik durumunu etkileyecektir. Çarpan etkisi ile bu sayı 220.000/Kişiye ulaşacaktır” diye konuştu.

Tarsus GİOSB’un inşaat sektörüne kazandıracakları

Bugün için orta büyüklükte bir gıda işleme fabrikasının kurulum maliyetinin 5 milyon TL ile 30 milyon TL arasında değiştiğini anlatan Koçak sözlerini şöyle sürdürdü: “ TGİOSB’’de 300 firmanın fabrikanın kurulacağı düşünüldüğünde, ortalama bir hesap ile 30.000.000+5.000.000/2= 17.500.000,00 TL*300 = 5.250.000.000,00 (Beş milyar iki yüz elli milyon) TL ilk yatırım maliyeti ortaya çıkmaktadır. Bu inşaat işlerinin alt kolları düşünüldüğünde (ağaç işleri, fayans kaplama, demir, kum, çelik, beton, çakıl, çimento, çatı, armatür, inşaat makineleri, inşaat işçileri (onlar için kurulacak prefabrikler yemek hizmetleri yatak, kıyafet, sosyal ihtiyaçlar) mobilyalar, iç tesisatlar, cam, pencere çıtaları v.b) TGİOSB’’nin bölgesel bir ekonomik seferberlik yaratacağı ortadadır. Bölgede kurulacak fabrikaların; elektrik, su, doğal gaz ve iletişim gibi bir çok kamu hizmetine ihtiyaçları olacaktır. Bu hizmetleri karşılığında kamu kurum ve kuruluşları da ayrıca doğrudan gelir elde edeceklerdir. Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 27.11.2017 tarih ve 29966012 - 453.02-E42671 sayılı yazısı ile bildirildiği üzere 336 sicil numarası ile tüzel kişilik kazanmıştır. Tüzel kişilik kazanan TGİOSB için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Yatırım Programına alınması için başvuru yapılmıştır. Yapılan başvuru Kalkınma Bakanlığının uygun görüşü ile 2017- 2018 yatırım programına alınmıştır.  TGİOSB Kamulaştırma işlemleri için Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığına Kamulaştırma kredisi başvurusu yapılmıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.