BORÇLANMA SİL BAŞTAN!

Başkan Seçer ise, “Yasalar izin veriyorsa her şeye varım diyorum. Ben önünüzden bir şey kaçırmıyorum. Şikayetde etmiyorum. Bir borç devraldık diyorum. Ama meclis aritmetiği benim aleyhime. Sizleri ikna etmeye çalışıyoruz.Türkiye’de esen olumsuz bir hava var. Herkes bundan etkileniyor demek ki.Keşke İstanbul seçimleri neticelenmiş olsaydı buradaki durum da farklı olurdu” dedi.Seçer’in konuşmasının ardından borçlanmayla ilgili teklifi reddeden komisyon raporu, tekrar görüşülmek üzere iade edildi. Buna göre 1 hafta içinde komisyon tekrar toplanacak ve borçlanma konusunu bir kez daha görüşecek.

HABER: MELTEM ŞAHİN

MHP ve Ak partili meclis üyelerinin borçlanmaya onay vermemesi mecliste gergin dakikalar yaşanmasına neden oldu.  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak toplantıya katılmazken, Cumhur İttifakı üyelerinin “Grup kararına tepki gösteren” Yenişehir ve Mezitli Belediye başkanları, konunun tekrar görüşülmesini talep etti.Mersin Büyükşehir Belediye meclisinde Başkan Vahap Seçer’in istediği 350 milyon TL’lik borçlanma yetkisi talebi reddedildi. Cumhur İttifakı üyeleri tasarruf yapılmasını istediklerini belirtirken, CHP’li meclis üyeleri ise, nakit olarak sıkıntıya düşülmesinin ‘hizmetleri durdurmak’ anlamına geleceğini söylediler. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Belediyenin piyasaya olan borçlarında bir hassasiyet var. Geçmiş dönemdeki alımlarda ve işlerde esnaf ve müteahhitlere olan borç konusunda hassaslar. Haklı da olabilirler. Bunu idareye iade edelim. Gerekli düzenlemeler yapılırsa tekrar görüşülsün” derken, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise, borçlanma yetkisinin verilmemesinin siyasi olduğunu öne sürdü. Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ‘meclisi tıkamak gibi bir niyeti olmadıklarını’ daha önce dile getirmelerine rağmen gelinen noktada belediye hizmetlerinin tıkanacağını ifade etti. MHP Grup başkanı ve meclis üyesi Mahmut Tat ise, “Biz Mersin’i kilitlemek istemiyoruz ama mevcut durumun röntgenini çekip bize belediye hesaplarıyla ilgili bilgi vermelisiniz” diye konuştu. Geçmiş dönemde yapılan harcamalar ve borçlanmalarla ilgili ‘müfettiş ve denetim’ talebini tekrar yineleyen Mahmut Tat, bir anlamda ‘inceleme yoksa borçlanma da yok’ mesajı verdi. Mahmut Tat, mobbing ve işten çıkarmalar nedeniyle belediye işçilerinin zor bir dönemden geçtiğini öne sürerken, bu sürgünlerin durdurulmasını istedi.  Mahmut Tat, geçmiş dönemde nereye ne harcandığının açıklanması talebini iletirken, Ankara'daki belediye işveren sendikasının yararlarını anlatan Erdemli belediye başkanıMükerremTollu’yaizleyicilerden biri tepki gösterince  Başkan Tollu da karşılık verdi ve mecliste olay çıktı. Ankara’daki belediye işveren sendikasına üye olan belediyenin sendikaya 300 bin TL ödeme yaptığının ortaya çıkması üzerine Başkan Seçer, "Ben kör kuruşun hesabını yapmak zorundayım. Bu nedenle ben Ankara'daki belediye iş veren sendikasına tek kuruş vermem. Gelin sendikadan çıkmamızı kabul edin” çağrısı yapsa da bu uyarının ardından yapılan oylamada cumhur ittifakı oylarıyla sendika üyeliğinden çıkılması ret edildi.

MÜHENDİSLERİ BİZZAT BEN SORGULUYORUM

Meclis üyelerinin konuşmaları bitince, söz alan Başkan Vahap Seçer ise, “Ben bir kent yöneteceğim ve doğru olan birşeye çekimser kalmak yada ret oyu kullanmak kendi vicdanlarına kalmış” dedi. Seçer, belediye başkanına 350 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verilmediğini ancak borç bulmak için yetki verildiğini ifade etti. Seçer, “Bu borç benim değil. Sizin mensubu bulunduğunuz partiden seçilmiş belediye başkanı döneminde yapılan borçlanmadan kaynaklıdır. Şu anda burada olan meclis üyelerinin birçoğu o dönemde de meclis üyesiydi. Dolayısıyla sizlerin döneminde yapıldı. Oluşmuş bir borç var ve bu borcu nasıl ödeyebiliriz, biz bunun derdindeyiz.Bu borçlanma nasıl yapılmış emin olun ben de sizin kadar hassasiyetle takip ediyorum. Mali İşler Daire Başkanımıza talimat verdim ve kime borcumuz varsa çıkarın dedim. Şişirme faturalar varsa çıkmaz ayın 15’inde benden alsınlar! Ama bu borç şişirme borç değilse bunları ödemek zorundayız.İç denetim mekanizmasını çalıştırıyorum. Mühendisleri bizzat ben sorguluyorum. Mahmut Tat diyor ki bir komisyon kuralım. Bu bir kere kanunen mümkün değil. Hukukçular çalışsın kurulabiliyor mu baksın. Bana verilen bilgi notunda bunun yasal olarak mümkün olmadığı yazıyor. Yine de bakalım. Ama yasalar izin veriyorsa her şeye varım diyorum. Ben önünüzden bir şey kaçırmıyorum. Şikayet de etmiyorum. Bir borç devraldık diyorum. Ama meclis aritmetiği benim aleyhime. Sizleri ikna etmeye çalışıyoruz.Türkiye’de esen olumsuz bir hava var. Herkes bundan etkileniyor demek ki.Keşke İstanbul seçimleri neticelenmiş olsaydı buradaki durum da farklı olurdu” dedi.

GELİN, HER GÜN DENETLEYİN

Seçer, birlikte çalışmak adına çırpındığını, bu borcun nasıl olduğundan ziyade, borcu makul seviyede ödemenin yollarını aradığını aktaran ve önceliğinin bu olduğunu söyleyen Vahap Seçer, “Ben ilk önce gemiyi yürütelim istiyorum.Gelin, her gün denetleyin. Bu paralar nereye gidiyor? Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirir miyim? Ben bu teklifi çekeyim. Tekrar komisyona gönderelim. Tekrar üzerinde düşünülsün. Muğlak noktalar giderilsin. Ben size tek tek anlatayım, kime ne borç var... Mali  işler daire başkanıma talimat veriyorum. Tüm meclis üyelerini bilgilendirin borçlarla ilgili. Kafalardaki soru işaretleri giderilsin. Bu sıkıntılarla uğraşmayalım. Beni anlayın. Ben de yol yürümek istiyorum.” diye konuştu.

Seçer’in konuşmasının ardından komisyondan gelen rapor iptal edilerek,  tekrar görüşülmek üzere komisyona sunuldu. Buna göre borçlanma konusu komisyonda bir kez daha görüşülecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.