'Toplumsal Eşitlik Birimi' kuruluyor

Akdeniz Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Müdürlüğü'nün, belediye bünyesinde 'Toplumsal Eşitlik Birimi' kurulmasına ilişkin çalışma başlattığı bildirildi.

- Bu haber 896 kez okundu.

'Toplumsal Eşitlik Birimi' kuruluyor

 İmece Haber Merkezi- Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, daha önce bu birimi oluşturmuş bulunan Bursa Nilüfer Belediyesi ile İstanbul Şişli Belediyesi'nden gelen yetkililer, Akdeniz Belediyesi personeline eğitim sunumu gerçekleştirdiler. Akdeniz Kent Konseyi toplantı salonunda yapılan toplantıya, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Meclis üyesi Ayşe Aydoğan ve belediye personeli katıldı.

“EŞİTLİKÇİ YASALAR PRATİKTE HAYAT BULMALI”

Toplantının açılışında konuşan Mutlu, deneyimlerini paylaşmaya gelen konuklara teşekkür etti. Akdeniz Kent Konseyi'nin aynı salonunda geçtiğimiz günlerde de ayrımcılık konulu bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Mutlu, “Bu eğitimleri alan personel arkadaşlarımızın bunlardan mutlak surette yararlandığını görüyoruz. Toplumsal Eşitlik Birimi kurulması konusunda bu öncü çalışma ile birlikte, eşitlik birimini daha iyi kavramak istiyoruz. Bizim çalışma arkadaşlarımızın bu konuya ilişkin ilgi ve istekleri üst düzeydedir. Ayrıca paradigmasal olarak bizim ne yapmak istediğimizi de biliyorlar. Eğitim ve teori işin yüzde 50’sidir. Diğer yüzde 50 ise uygulamadır. Burada öğrendiklerimizi evimizde ve sahada uygulamaya koymalıyız. Hükümetler toplum baskısı ile çeşitli eşitlikçi yasalar çıkarıyorlar. Ancak uygulama noktasında adeta çekingen, utangaç oluyor ya da işlerine geldiği gibi davranıyorlar. Bu yüzden çıkarılmış yasaların pratikte hayat bulması gerekiyor” dedi.

“KENTLEŞME POLİTİKASI İLE EŞİTLİĞİ TAAHHÜT EDİYORUZ”

Bursa Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Ali Sevilen de sunumunda, İçişleri Bakanlığınca 2010 yılında çıkarılan genelge sonrasında Toplumsal Eşitlik Birimini kuran ilk belediye olduklarını dile getirdi. Eşitlik biriminin belediyenin politikasına katkı veren, çalışmaları denetleyen ve aynı zamanda halka dönük çalışmalar yapan bir birim olduğunu belirten Sevilen, “Birimimiz toplumda farkındalık sağlama, eşitlik bakış açısını tüm vatandaşlara yayma, şiddetin her türü ile mücadele etme ve hak temelli bir bakış açısıyla savunuculuk yapma amaçlarını taşıyor. Bu amaçla oluşturduğumuz ‘Kentleşme Politikası’ ile Nilüfer Belediyesi olarak bazı taahhütlerimiz bulunuyor. Bu çerçevede her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınların, engelli bireylerin ve diğer dezavantajlı grupların kenti eşit derecede kullanma ve yararlanma hakkına sahip olduğu, topluma tam ve etkin bir şekilde dahil olmanın yanında kente dair karar süreçlerine eşit, kolay ve etkin bir şekilde katılımlarının sağlandığı bir Nilüfer taahhüt ediyoruz. Yine her türlü ayrımcılıktan uzak, kültürel, sosyal, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, etnik ve ekonomik farklılıkların gözetildiği ve bu farklardan kaynaklanabilecek eşitsizlikleri bertaraf edecek bir yönetim anlayışıyla hareket eden, hiçbir hemşerimizin kentsel yaşam kalitesinin zarar görmediği ve belediye hizmetlerine erişimde ayrıcalığa uğramadığı bir belediyecilik hizmeti sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Sivil toplumun baskısı olumlu yönde etkiliyor”

Toplumsal eşitliği gözeten belediyecilik serüvenlerinin, 2006 yılında Birleşmiş Milletlerin 'Kadın Dostu Kentler' projesinden esinlenerek başlattıklarını söyleyen İstanbul Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Çelik Özdemir ise, 2015 Eylül ayında birimin kurulmasının hemen ardından, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza attıklarını dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.