Turizmde umut: MEDİTOUR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen Akdeniz ülkelerinin en prestijli organizasyonu olarak kabul edilen Akdeniz Turizm Forumu, MEDITOUR-2016 görkemli bir açılışla start verdi.

- Bu haber 785 kez okundu.

Turizmde umut: MEDİTOUR
 Serkan AVCI – Mehmet KOÇAK'ın haberi

 

  Divan Otel’inde gerçekleştirilen foruma Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ASCAME Turizm Komisyon Başkanı Jeronimo Perez Casemiro, MTSO Başkanı Şerafettin AŞUT’UN yanı sıra Bakanlıkları adına katılan bürokratlar, İl parti milletvekilleri,  İlçe belediye başkanları ve  Oda başkanları,  Turizm sektör temsilcileri ve yurt dışından gelen ASCAME üyeleri  katıldı.

Forum’da konuşmalar öncesi katılımcılara, Mersin Tanıtım Filmi gösterime sunuldu. Forumun açılış konuşmasını yapan MTSO Başkanı Şerafetin Aşut, Turizm’in doğrudan insana dokunan, merkezinde insan olan, insana en çok hitap eden bir sektör olduğunu dile getirdi.

 

DÜNYANIN YENİ BİR BİLGİYE İHTİYACI VAR

 

Akdeniz’in medeniyetlere hayat veren kadim bir ticaretin merkezi olduğunu vurgulayan AŞUT,”  Turizme verdiğimiz rol ve ondan beklentilerimiz paranın ötesindedir. Barışın olmadığı yerde sanayi belki olabilir. Başka sektörler, sıkıntıların arasında da devam edebilir. Ancak, turizm huzur ister, barış ister. Turizm birbirini tanımak ister. Bundan dolayı bizler turizmi desteklerken, aslında bu huzuru, dünyanın ihtiyacı olan sosyal huzuru, siyasi istikrarı ve sonunda oluşan ekonomik zenginliği destekliyoruz. Akdeniz havzası ulaşım rotalarının birleştiği yerdir. Dünyanın başka hiçbir bölgesinde Akdeniz kıyılarında ve adalarındaki kadar çok devlet ve medeniyet kurulmamıştır. Öyle ki, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kültürel ve doğal varlıkların yaklaşık dörtte biri Akdeniz'de bulunmaktadır. Yaklaşık son on yıldır sürekli küresel değişimlerden, değişen ticaret haritalarından ve değişen pazarlardan bahsediyoruz. Ne yazık ki, 2008-2009 küresel finans krizinin ardından bu sloganlar artık anlamsız kaldı. Artık kürsel sorunların çözümünde basit sloganlar ve çözümler yeterli olmuyor. Dünyanın yeni bir bilgiye ihtiyacı var. Dünya ekonomisinin yeni bir felsefeye, yeni bir anlayışa ve umuda ihtiyacı var.” Diyerek, MEDITOUR 2016’nın hem turizme, hem de onun da ötesinde bu yeni bilgi ve mantaliteye katkı sunacağına dile getirdi.  Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise,  Akdeniz’in dünya turizmindeki yerini anlatarak, “Akdeniz havzası ülkeleri sahip olduğu potansiyel ile bölgeyi dünyanın lider turizm destinasyonu kılmakta ve dünya turizminin merkezi konumuna taşımaktadır”  dedi.

 

MEDITOUR TARİHİ BİR FIRSAT

 

Sahip olunan yüksek potansiyeller doğrultusunda layıkıyla turizm’e katkı sağlayacakları konusunda konuşan Başkan Kocamaz, “Yeni açılacak turizm merkezlerimiz de halihazır potansiyelimizi geliştirecek Mersin turizmine önemli katkılar sağlayacaktır.Hedefimiz şu anda 11 olan Mavi Bayrak sayımızı en kısa sürede 50’ye çıkarmak, tüm sahillerimizi uluslararası standartlara ve dünya turizm algısına uygun bir yapıya kavuşturmaktırTıpkı 2012 yılında düzenlenen III. Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi ve 2013 yılında düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları gibi MEDİTOUR 2016 da bizim için tarihi bir fırsattır.Bu organizasyon sırasında yapılacak değerlendirmeler ve ortaya çıkacak sonuç bildirgesini hükümet, yerel yönetimler, sektör temsilcileri ve sivil topum kuruluşları olarak en iyi şekilde değerlendireceğimize olan inancım tamdır.” Diyerek sözlerine son verdi.

 

 

TURİZM’DE HEDEF AKDENİZ

 

ASCAME Turizm Komisyonu Başkanı Jeronimo Perez Casero, ASCAME olarak 20 yıl önce önlerine turizm hedefini koyduklarını anlattı. Günümüzde artık bölgede önemli turizm yatırımlarının gerçekleştiğini, tüm turizm çalışanlarının Akdeniz dillerine hakim olduğunu bildiren Casero, "Meditour 2016 Forumu'nun mesajları da bu yönde olmalı. Hepimiz birbirimizi daha yakından tanımaya devam etmeliyiz. Aynı doğrultuda hareket edersek ekonomilerimizi yükseltebiliriz. Şuan tek düşünmemiz gerek " diye konuştu.

 

 

MERSİN’E TURİZM ÇIKARMASI

 

Turizmin bu forumla Akdeniz’deki işbirliğini artırıp geliştireceğine düşündüğünü söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan,”Dün Mersin’de Çukurova Kalkınma Ajansı(ÇKA)bir organizasyon içine girdi. Bu da özellikle Mersin’de turizm sektörünün daha da canlanabilmesi için ve bir anlamda da Mersin’in yol haritasını ortaya koyma yolunda çalışma başladıtıldı. Önümüzdeki günlerde daha geniş katılımla çalıştay düzenlenecek. Mersin Turizm çalıştayında altyapı ve kentsel planlama, turizmin çeşitlendirilmesi, insan kaynakları ve kalite konularında kapsamlı bir çalışma ortaya konulacak” şeklinde konuştu.

 

AKDENİZ, MERSİN SAYESİNDE KONUŞULACAK

 

Akdeniz’in yerini başka hiçbir kıtanın dolduramayacağını savunun Bakan Elvan, “Akdeniz’in yükselen destinasyonları ve yükselen destinasyon olarak Akdeniz teması önemli. Yalnızca Akdeniz’ kıyısı olan 23 ülkenin değil, Akdeniz tüm insanlığın ortak değeridir. insanlık tarihinde Akdeniz’in yeri başka hiçbir kıtanın dolduramayacağı zenginliktedir. Akdeniz havzası uygarlıkların birikimi, insanlığı beslemeye, geleceğe ışık tutmaya devam etmektedir. Akdeniz ülkelerinin her biri bu büyük mirasın sahibi ve koruyucusudur. Mersin’de yükselen bir destinasyon olarak Akdeniz konuşulacak. Akdeniz’in dünya turizmindeki yeri gelecekte nereye geleceği, neler yapılırsa dünya turizminden daha fazla pay alınacağı konuşulacak” dedi. Bakan Elvan, Tüm bunlardan daha önemli bir konun ise  Akdeniz’in bir güven ve istikrar denizi olmasının ülkemiz açısında  açısından son derece önemli olduğunu söyledi. 

 

 

TURİZM’DE HEDEF 500 MİLYON

 

Arap baharı sonrası yaşanan istikrarsızlığın ve Akdeniz kurvaziyer gemilerinin yanında mülteci botlarının dolaşmasının insanlık ayıbı olduğunu yorumlayan Bakan Elvan,” Türkiye olarak tüm koşullarda barış, huzur ve istikrardan yanayız. Akdeniz’de kurvaziyer gemileri yanında mülteci botlarının dolaşması büyük trajedilerin yaşanması bir insanlık ayıbıdır. Bu fotoğraf Akdeniz’in kadim geçmişine de misyonuna da yakışmıyor. Hiçbir istikrarsızlık sonsuza dek sürmez. Başta turizm olmak üzere birçok sektör bu olumsuzlardan etkilenmektedir.Turizmin her alanında potansiyeli olan bir kent Mersin. Bu potansiyeli harekete geçirmek amacıyla turizm altyapılarını güçlendirecek çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bölünmüş yollar, otoyol bağlantıları, Mersin hızlı treni, Çukurova Havaalanı, Mersin Kurvaziyer Limanı, Deniz Kıyı yatırımları gibi altyapı yatırımlarına yönelik çalışmalar hızlı şekilde devam etmekte. Konu üzerinde tüm ilgili bakanlıklarla birlikte çalışıyoruz.350 milyon civanındaki Akdeniz turizm sayısının 2030’da 500 milyona çıkacağı düşünüldüğünde Mersin’in daha çok pay almasında bu yatırımların önemli olduğunu düşünüyorum. Mersin olarak Akdeniz turizmine katkı vermeye devam ediyoruz. Türkiye Akdeniz turizmini geliştirmeye yönelik yatırımlar yapmaya devam edecektir” diyerek sözlerine son verdi.

 

BAKAN AVCI’DAN ANLAMLI MESAJ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bütün dünyayı tehdit eden terör olgusunun Türkiye'yi de olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Bölgemiz turizm açısından sıkıntılı bir dönem yaşıyor tüm dünyayı tehdit eden terör olgusu bölgemizde de turizme güçlük çıkarıyor. Özellikle son dönemlerde dünyanın her yerinde yoğun terör saldırılarına şahit oluyoruz ve bundan bölgemiz de nasibini alıyor. Özellikle bölgemizde cereyan eden terör olayları maksatlı oluşumlar tarafından bir karşı propaganda aracı olarak kullanılıyor. Bu nedenle turizmin önünü aşacak her türlü faaliyet, teröre karşı ortak hareket etmek tüm ülkelerimiz için kaçınılmaz bir görevdir, bir ödevdir” dedi.

 

YABANCI YATIRIMLARA YÖNELİK GİRİŞİMLERİMİZ VAR

 

Mevcut Hükümetin tur operatörlerine yönelik teşviklerle sektöre ciddi katkılar sağladığını dile getiren Avcı, “Sağladığımız bu teşvikler 2017’de de artarak devam edecek. Dünya turizminin mihenk taşlarından Akdeniz turizm alanı birlikte geliştireceğimiz ortak projelerle hak ettiği turizm potansiyeline ulaşacaktır. ASCAME Kültür ve Bilim Adamlarına da ödüller vermeli. 8 turizm bölgesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle yabancı yatırımcılara yönelik girişimlerimiz var Kazanlı’da başlayan tahsis girişimini Arap sermayesi ile takviyesi halinde bölgenin ve Mersin’in önemli bir destinasyon özelliği kazanacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

 

KATILIMCILARA PLAKET

 

Konuşmacıların ardından MTSO tarafından Bakanlara ve katılımcı konuşmacılara plaket verildi. Vali Çakacak ise forumun ilk günü gösterime sunulan sergide bulunan fotoğraflardan birkaçını bakanlara hediye etti. Kısa bir aradan sonra ikinci otumun gerçekleştiği forumda, Yurtdışında katılım sağlayan, sektörel birlik liderleri, Akdeniz’de işbirliğini arttırma yollarını konuştu. Bu sırada Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı önderliğinde özel sektörlerin sorunlarına dair toplantı düzenlendi. Basına kapalı tutulan toplantıda, özel sektörün sorunlarının dinlendiğini bunun yanı sıra düzenlenerek projeler ile ilgili konuşulduğu öğrenildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.