Türkiye’nin yardım severleri

Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Mersin Şubesi Başkanı Müberra Ateş ile TEGV’ i ve faaliyetlerini konuştuk.

- Bu haber 890 kez okundu.

Türkiye’nin yardım severleri

Mejdel Aslan-Özel Haber

Bize TEGV’ den bahseder misiniz, TEGV kaç yılında kuruldu?

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 23 Ocak 1995’te İstanbul’da kuruldu. Mersin’deki faaliyetlerine ise 1998 yılında hemen akabinde başlamış. 6-14 ilkokul düzeyindeki öğrencilere eğitim desteği veriyoruz. Sokağa alternatifiz, amacımız çocuklara destek olmak daha doğrusu eğitime destek olmak.

 

TEGV olarak kaç üyeniz var, TEGV Mersinde ne zaman faaliyet göstermeye başladı?

Biz Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı olarak çocuğa üye diyoruz, bize destek olanlara ise gönüllü diyoruz. Şuan 700’ün üzerinde çocuğumuz var Eylül ayından itibaren faaliyetlerine devam eden TEGV’e destek olan gönüllü sayımız ise 100’ün üzerinde şu anda. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Türkiye’nin 79 noktasında otuz dört ilinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 1998 yılından beri TEGV faaliyetlerini devam ettirmekte mersinin farklı mahallelerinde;Yeni Pazar’da Yeni Mahalle’de yerlerimiz oldu, şuan bulunduğumuz yer yani üçüncü yerimiz Camii Şerif Mahallesinde.

 

TEGV’ in kuruluş amacını bize kısaca açıklar mısınız?

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın amacı 6-14 yaş grubunun eğitimine destek olmak. Yani ilkokul düzeyindeki öğrenciler hedef kitlemiz 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar. TEGV olarak sokağa alternatifiz amacımız okula destek olmak değil, asıl amaç çocukların zamanını geçirebileceği sosyalleşebileceği sıcak bir ortam.

Faaliyetleriniz nelerdir, faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Türkiye Eğitim Gönüllüler Vakfı bilindiği gibi dershane değil kurs değil etüt değil, vakfın üç temel etkinliği var. Bir tanesi vakfın kendi standart etkinlikleri tamamen akademisyenler tarafından geliştirilmiş. Okuyorum oynuyorum gibi okuma alışkanlıkları kazandıran, drama gibi oyunun programlı oynanması birlikte örneğin birinci sınıflarla yapılan hem el becerilerini hem de düşünsel olarak geliştirmek amacı ile düşünmeyi öğreniyorum ile düşünceye teşvik etmek için düşler atölyesi var, tüm sanatsal çalışmalarımızı yaptığımız resim, el becerileri, ebru, tuz seramiği gibi tüm baskı çeşitlerinin yapıldığı artı kulüplerimiz var, gönüllünün tamamen becerisinden faydalandığımız satranç, basketbol, tiyatro, dans gibi faydalı etkinlikler var. Ayrıca çok tasvip etmesek de bir tane okul dersi veriyoruz çocuğa o da maddi durumu yetersiz olan ailelerin talepleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Matematik olur, Türkçe olur, İngilizce olur bu da ailelerin bizden talebi hangisinden hangisinde fazlaysa ona göre belirliyoruz. Aileler ben çocuğuma yetemiyorum, dershaneye gönderemiyorum, okul kursu aldıramıyorum, en azından buraya gelmişken bir tane de okul dersi verelim diyorlar. Üç alandan da çocuğa onların dinleneceği, öğreneceği etkinlikler öneriyoruz.

Peki, faaliyetlerinizi nasıl duyuruyorsunuz?

TEGV’ in broşürleri, afişleri var, zaman zaman yerel gazetelerde, yerel televizyonlarda duyurularımız var, ancak ne kadar duyuru yaparsak yapalım en güzel duyuru annenin anneye söylemesi ya da çocuğun çocuğa söylemesi. Ben gittim orda mutluyum güzel şeyler öğrendim ya da anne, çocuğum agresifti, arkadaşlarıyla anlaşamıyordu, paylaşamıyordu TEGV’ e gitti daha bir ılımlı çocuk oldu ya da derslerinde başarılı oldu gibi öneriler bize daha çok çocuk kazandırıyor. Bir de  Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanmış bir protokolümüz olduğu için biz gidip okul içi saatinde okulda da çalışma yapabiliyoruz. Şu an burada olduğu gibi bizim üç tane sınıfımız var en yakını Salim Güven İlköğretim Okulu'nda. Okuldan bize öğretmenler çocuklarını getiriyor, gönüllülerle biz çocuklarımızı odalara alıyoruz etkinliklerimizi, faaliyetlerimizi yürütüyoruz işimiz bitince öğretmen alıp çocukları okula geri götürüyor.

Burada ne kadar gönüllü eğitmeniniz var?

Gönüllü eğitmen olarak 100’ün üzerinde gönüllümüz var ama gönüllüler içinde aktif olan var, bir dönem dinlenen var ona pasif gönüllü diyoruz. Zaman zaman kişi fırsat bulduğunda bize süreli destek oluyor. 10 hafta, haftada bir gün 2 saat gelmesi yetiyor bize.

Toplumsal desteği yeterli görüyor musunuz bu anlamda?

Üniversiteden hocalarınız tarafından bize yönlendirilen öğrenciler var bu 3. sınıfın 2. dönemi topluma hizmet diye bir ders var özellikle eğitim fakültelerinde bu ders kapsamında geliyorlar. Üniversiteden de buraya direk geldiğinde aktif olduğu taktirde geçer not alıyor, böyle gönüllülerimiz de var. Toplumsal destek şuan ekonomik kriz sebebiyle durgun olsa da tabi ki Mersin halkı sahip çıkıyor yöneticileri ile aileleri ile okulu ile gazetecilik faaliyetlerini bir 16 yıldır burada yürütemezdi.

Mersin basınında, yerel basında, yeterince temsil ediliyor musunuz?

Her yıl genel merkezde yapılan sıralamalarda üst sıralamalardayız. Ulusal basın olsun yerel basın olsun zaman zaman haberlerimiz çıkıyor en son MESKİ ile yapmış olduğumuz Dünya Su Günü etkinliklerinde paydaşlık yaptık, destek verdik MESKİ’ye, Mersin  Büyükşehir Belediyesine. Yerel basında şu ana kadar bine ulaştı haber sayımız.

Kurumunuza kaynak nasıl sağlıyorsunuz?

TEGV tamamen bağışlarla ilerleyen bir kurum. Merkezi bağışlar yapılıyor hesap numaralarımız var, kişiler oraya maddi bağışta bulunabiliyorlar. Yerelden de biz ayni bağışlar alıyoruz Mersin’de kullanmak üzere. Tamamen bağışla ilerleyen bir kurum olduğu için halkımıza oldukça sorumluluk düşüyor.

Mersin Üniversitesinden katılan gönüllü oranını yeterli buluyor musunuz?

Katılan öğrencilere çok teşekkür ediyorum. Tabi kolay değil, gençler kafelerde ya da başka yerlerde zaman geçireceğine kalkıp burada haftada iki saatini bize veriyor. Zaman zaman yol parasını da cebinden vererek buraya gelen gönüllü arkadaşlar var. Hepsinin burada olmasının nedeni de daha güzel bir Türkiye daha güzel bir gelecek olsun çocuklar mutlu olsun gelecekten umutlu olalım diye… Mersin Üniversitesinden oldukça destek alıyoruz. Çevre üniversitelerinden de destek alıyoruz.

Kurumunuzda daha çok kadınların görev aldığı söyleniyor, bu neyden kaynaklanıyor?

Evet, o yüzdeye baktığımızda 10 kişiden belki 1 tane zaman zaman erkek aday geliyor onları da böyle seviyoruz, koruyoruz siz bizim için değerlisiniz diyoruz.  Belki de bir annelik iç güdüsünden dolayı mı yoksa daha çok sorumluluk sahibi mi bilmiyoruz ama kadın gönüllümüz daha fazla.

Son olarak size ulaşmak isteyenlere mesajınız nedir, neler söylemek istersiniz?

Ülkesini seven, bu ülke için ben de varım diyen herkesten destek bekliyoruz. Bu maddi, manevi, duygusal olur gelip burada çocuklarımız ile zaman geçirir. Aslında çok şey istemiyoruz önce kişiye vakıf tanıtımı yapıyoruz sonra bir günlük temel gönüllü eğitimi yapıyoruz; çocuğa yaklaşım nasıl olmalı, etkinlik nasıl kalıcı olmalı diye bunların üzerinden geçiyoruz. Kişinin istediği gün ve saatte program yapıyoruz haftada iki saatlik, on haftalığına bize, ben varım diyor. Birebir çocukla etkinlik yürütebilir ofiste veya kütüphanede görev alabilir. Aslında herkesin haftada iki saati vardır diyorum sorumluluk sahibiysek. Daha fazla destek daha fazla sahip çıkalım diyorum TEGV’ e çünkü yerel destek şart. Herkese görev düşüyor diyorum. Herkesi Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Mersin Öğrenim Birimine bekleriz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.