“Uzel’in açıklamaları suç duyurusudur“/Turan DAL'ın Haberi

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Gazi Düz, Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi eski müdürü Mehmet Faruk Uzel’in yaptığı açıklamaları gazetemize değerlendirdi.

- Bu haber 946 kez okundu.

“Uzel’in açıklamaları suç duyurusudur“/Turan DAL'ın Haberi
 Düz, Uzel 'in yaptığı açıklamaların bir suç duyurusu niteliği taşıdığını, bu açıklamaları NKP olarak kendilerinin de defalarca belirttiğini söyledi. Nükleer Santralın Türkiye’ye bir maceraya dönüştüğünü, 40 yıllık bir mazisi olduğunu ve artık bitireceklerini ifade eden Düz, "NKP olarak yürüttüğümüz mücadelede, Uzel 'i bu eksikleri görerek projeden ayrıldığı için tebrik ediyor ve yürütmekte olduğumuz bu mücadelede kendilerini yanımıza bekliyoruz” dedi. 

“OLDUBİTTİYE GETİRİLEREK YAPILMAK İSTENEN BİR ÇALIŞMA” 

Düz Uzel’in uzun zamandır bu şirkette müdür olarak çalıştığını, Nükleer Santralle ilgili de bilgilendirme merkezinin görevlerini yürüttüğünü yaptığı açıklamaların ise kendileri için doğru tespitler olduğunu aktardı. Uzel 'in yaptığı açıklamaları yıllardır dile getirdiklerini belirten Düz, şirketin yetersizliğini, sistemin yetersizliğini, gelişigüzel oldubittiye getirilerek yapılmak istenen bir çalışma yürüttüklerini söylüyorduk. Uzel Beyin yapmış olduğu açıklamanın biraz da suç duyurusu olabilecek bir ifade olduğunun altını çizdi.  

“TÜRKİYE’NİN BU ENERJİYE İHTİYACI DA YOK” 

Kentimizde yapılmak istenenin yalnızca küçük bir fabrika değil, çok büyük radyoaktif yöntemlerle elektrik üretmek olduğunu vurgulayan Düz, her bir santralin 1200 megavat (MW) yapımı planlanan 4800 MW’lık bir santral projesi yaratılmaya çalışıldığını, bunun içerisinde tüketilecek yakıt, üretilecek elektrik miktarını düşündüğümüz zaman çok büyük oranda radyasyon açığa çıkacağını ifade etti. Bu radyasyonun doğaya, insanların yaşam alanına, yayılma riskinin bir risk olmaktan öte bir gerçek olduğunun yapılan bu açıklamalarla ispat olduğunu, yani santral alanında her an her şey olabilecekmiş gibi bir durum göründüğü şeklinde konuştu.  Uzel’in söyledikleri doğrultusunda bakıldığında kendi bilgilendirme merkezinin sorunlarını çözemeyen, 1500 milyon doları sadece tasarımına harcayan ve ileriye dönük planlamalarında da bir kabloyu bile öncesinde çekmeyi planlayamayan bir şirketin bu kapasitede radyoaktif madde ile üretim yapabilecek bir fabrikayı nasıl tasarlayacağını aktardığını ve bu sözün yanına bir şeyin daha eklenmesi gerektiğini ifade ederek “Türkiye’nin bu enerjiye ihtiyacı yok! Türkiye buraya harcayacağı paraları kayıp kaçak oranlarını düşürmeye harcasa zaten bundan çok daha büyük bir katkı elde edebilir” sözlerini kaydetti.  

“ENERJİMİZ YOK DİYE SANAYİMİZ GELİŞMİYOR DEĞİL” 

Ülkemizin bu enerjiyi kullanabilecek sanayi gelişimine de ulaşamadığını aktaran Düz, “Biz üretilmek istenen bu enerjiyi evlerimizde tüketmeye çalışacağız” diyerek “ Enerjimiz yok diye sanayimiz gelişmiyor değil, enerjimiz olmasına rağmen bizim sanayimiz gelişmiyor. Önce sanayimizin geliştirilmesi lazım! Enerji ihtiyacımız bir doğsun. Enerji’de dışa bağımlı olduğumuz söyleniyor. Evet, petrol alımını dış ülkelerden sağlıyoruz. Bazı bölgelerde de dışarıdan elektrikte satın alabiliriz, ama buda o bölgelerdeki yatırımların uygunsuzluğundan kaynaklanıyor” ifadelerini ekledi.

                                          

“BU MACERAYI ARTIK BİTİRECEĞİZ” 

Santral alanında yangının olduğu sıralar kendilerinin de o alana gittiklerini söyleyen Düz, orada bir yönetim zafiyetinin mevcut olduğu ve daha bir orman yangınını söndürme de yönetim zafiyeti yaşıyorsak, yetersiz olan kanunlarımızla Nükleer Santral’i yönetmeye çalışmamız çok daha zor olacağı yönünde ifadeler kullandı. Türkiye’de bu işi denetleyebilecek, yapabilecek kabiliyetli bir kurumun olmadığını ve o yüzdendir ki, Nükleer Santralin Türkiye’de bir maceraya dönüşmüş olduğu vurgusunda bulunarak “Bu macerayı artık bitireceğiz” şeklinde konuştu.  

“YANIMIZA BEKLİYORUZ” 

Nükleerin bir macera olduğunu, bu gerçekliği Rosatom şirketinin görevlendirdiği eski müdürün açıklamalarında da görülebildiğini kaydeden Düz,  “Bizler bu açıklamaların takipçisi olacağız. Mehmet Faruk beyi bu eksikleri görerek projeden ayrıldığı için de kendisini tebrik ediyor ve yürütmekte olduğumuz bu mücadelede kendilerini yanımıza bekliyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.