İmece Haber Merkezi- Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencilerinin 2013-2014 Proje ve Sergi Etkinlikleri’nde sergilenen projelerinden dereceye girenler Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) tarafından ödüllendirildi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen ödül törenine Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bahadır Körbahti, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Akın Çömelekoğlu, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, Başkan Yardımcıları Vahdettin Kılıç, Ali Can, Genel Sekreter Yiğit Gökşen ve Yönetim Kurulu üyeleri ile projeleri gerçekleştiren öğrenciler ve öğretim elemanları katıldı.

Öğrencilerin bitirme projelerinin yer aldığı 2013-2014 Proje ve Sergi Etkinlikleri kapsamında aday projeler konunun uzmanlarından oluşan jüri üyelerince değerlendirilmeye tabi tutuldu ve bu değerlendirme sonucunda Yenilikçi Fikir, Tasarım ve Yenilikçi Fikir Mansiyon dallarında dereceye girenler belirlendi. Buna göre, Yenilikçi Fikir dalında birinciliği Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Programı'ndan ‘Zeytin Posasından Katı Yakıt Üretimi’, ikinciliği Bilgisayar Programcılığı Programı'ndan ‘Restoran Otomasyon’ ve üçüncülüğü Elektrik Programı'ndan ‘Görme Engelliler İçin Akıllı Ayakkabı’ projeleri aldı.

Tasarım dalında birinciliği Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Programı'ndan ‘Notre Dame Kamburu’, ikinciliği Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı’nın ‘Bütün Olarak El Sanatları’, üçüncülüğü de Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Programı'ndan ‘Gotik’ kazandı. Törende ayrıca Yenilikçi Fikir Dalında mansiyon ödülleri de verildi. Burada da Bilgisayar Programcılığı Programı'ndan ‘Optik Karakter Tanıma’ birinciliği, Makine Programı’ndan ‘Güneş Enerjili Engelli Aracı’ ikinciliği, Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programı’ndan ‘Kablosuz RF Alıcı/Verici’ ise üçüncülüğü elde etti. Sergiye katılan onlarca yaratıcı eser arasından dereceye giren bu projelerin sahiplerine, takdir belgesi ve para ödülleri, törene katılan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz ve Yönetim Kurulu üyelerince takdim edildi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bahadır Körbahti, geleneksel hale getirilen proje ve sergi etkinlikleriyle bu yıl da üniversiteyle sanayiyi bir araya getirdiklerini söyleyerek bundan mutluluk duyduklarını ifade etti. Mersin Üniversitesi olarak üniversite sanayi işbirliğine önem verdiklerinin altını çizen Doç. Dr. Körbahti, toplumların gelişmesinde, bilginin üretilmesinde ve teknolojinin geliştirilmesinde üniversite-sanayi işbirliğine daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Serginin geniş bir katılımla açıldığını aktaran Körbahti, bu yıl sergide Elektrik Bölümü’nden 19, Makine Bölümü’nden 9, İnşaat Bölümü’nden 6, Saç bakım ve Güzellik Hizmetleri ile Takı Tasarımı bölümlerinden 37, Otomotiv Bölümü’nden 1, Mobilya Dekorasyon Bölümü’nden 10, Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden 6, Elektronik Haberleşme Teknolojisi Bölümü’nden 6, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü’nden de 1 projenin yer aldığını belirtti.

MESİAD Başkanı Mehmet Deniz de MESİAD’ın geleneklerine vefayla bağlı olan bir kurum olduğunu belirterek, üniversiteyle sanayiyi bir araya getirme ve işbirlikleri geliştirebilme düşüncesiyle yıllar önce başlatılan etkinliği sürdürdüklerini aktardı.

Sergiye katılan tüm eserleri gördüğünü ve gençlerdeki heyecan ve üretkenliğin kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Deniz, öğrencilerin kendi imkânlarıyla üretme çabasına girdiklerini söyledi ve “Hâlbuki MESİAD üyelerinin hemen her alanda öğrencilerle işbirliği yapabilecek işyeri ve atölyeleri var” dedi. Üniversite-sanayi işbirliğinin eksikliğinden yakınan Deniz, bu işbirliğini geliştirmek üzere önümüzdeki dönemde çeşitli çalışmalar planladıklarını aktardı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.