Yeni barınak yapılırsa Çamlıbel ne olacak?

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Balıkçı Barınağı tartışmalarına katıldı.

- Bu haber 1220 kez okundu.

Yeni barınak yapılırsa Çamlıbel ne olacak?

İmece Haber Merkezi- TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Mezitli’ye yapılması planlan yeni Balıkçı Barınağı’nın ‘yeni bir marina vakası’ olmasından kaygı duyulduğunu bildirdi. Kurul Genel Sekreteri Seyfettin Atar, yeni barınak yapılmasının ardından, Çamlıbel’deki barınağın AVM için kullanılmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Mezitli’ye yapılması planlanan Balıkçı Barınağı ile ilgili Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) da, harekete geçti.

Mersin İKK bünyesinde ilgili oda temsilcilerinin katılımıyla bir komisyon oluşturuldu ve komisyon çalışmalarına başladı. Komisyon yapacağı detaylı çalışmayı sonuçlandırmadan önce konuyla ilgili öngörüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Görüşleri basınla paylaşan Mersin İKK Genel Sekreteri Seyfettin Atar, komisyonun barınak ile ilgili ön tespitlerini şöyle açıkladı:

“Modern balıkçı barınaklarına sahip olmak Mersin balıkçılık sektörü açısından en önemli sorunlardan biridir.  Hem kent merkezindeki Balıkçı Barınağı’nın hem de Karaduvar’daki Balıkçı Barınağı’nın mevcut durumu Mersinde ‘balık kültürü’ ve ‘balıkçılık sektörünün’ gelişmesinin önündeki en önemli engellerden biridir. Her iki barınak da hem toplumun hem de balıkçının ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktadır. Bu anlamda Mersin kentinin balıkçı barınağı sorununa sırtını dönmesi veya balıkçıları görmezden gelmesi asla düşünülemeyecek bir konudur. Mersin kentinin önemli bir sorunu olan Balıkçı Barınağı konusunda Mersinli aktörlerin dahil olmadığı bir çözüm üretme biçimi yöntem açısından gelecekte daha büyük sorunlar oluşturmaya aday; sorun çözmekten ziyade sorun üretmeye açık bir yöntemdir. Şimdiye kadar edinilen bilgilerden çok kısa bir zaman içinde, konu ile ilgili yetkinliği sınırlı bürokratlar tarafından ve az sayıda değişken dikkate alınarak Yeni Balıkçı Barınağı’nın yeri ile ilgili alternatifler belirlenmiş ve bu alternatiflerden biri üzerinde çalışmaların devam ettiği görülmektedir.”

 

‘Balıkçılar ile anlamlı’

 

Mersin’deki mevcut profesyonel balıkçı sayısı, Çamlıbel ve Karaduvar’daki balıkçı barınaklarının kapasiteleri, bu barınakların kapasitelerinin arttırılmasının mümkün olup olmadığı gibi temel sorulara yanıt aramak yerine doğrudan bir yeniden yapım işinin düşünüldüğüne dikkat çeken Atar, “Balıkçı barınaklarının hem barınak içi işletme örgütlenmesi hem de barınağı işler halde tutan balıkçıların özgün sosyo-ekonomik koşulları dikkate alınarak planlanması gerekmektedir. Balıkçı barınakları içinde bulundukları balıkçı kasabasıyla veya ona hayat veren balıkçılar ile anlamlıdır. Ayrıca balıkçı barınağının yapılması planlanan alan bugün yoğun şekilde konut kullanımlarının yer aldığı bir alanın hemen güneyinde yer almaktadır. Balıkçı barınağının içinde yürütülecek olan çalışmalar (bakım, onarım, balık satışı) ve barınağın yaratacağı yoğun ticari hareketlilik çevresi açısından olumsuz koşullar doğuracaktır. Balıkçı barınağının mekansal tasarımının çevre ile olan ilişkisinin düşünülmeden yapılması ile barınağın kente eklemlenmesinde ciddi sorunlar doğuracaktır” görüşünü dile getirdi.

 

‘Marina vakası yaşamayalım’

 

Çamlıbel’deki balıkçı barınağının, mevcut balıkçılar başka bir barınağa taşındıktan sonra yeni bir ‘marina’ vakasına dönüşebileceği uyarısında bulunan Atar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tür kamusal kullanımların özel ve prestijli olanlara dönüşmesi hem kamusal niteliğinin zarar görmesine neden olacak, hem de merkezdeki mevcut ticari hizmetler üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Bugün Mersin Forum AVM ve Mersin Marina gibi yeni ticari odakların kent merkezi üzerindeki olumsuz etkileri gözler önündedir. Mersin büyük ölçekli ticari zincirler karşısında küçük ölçekli yerel ticaret unsurlarını koruyacak stratejileri bir an önce gündemine almalıdır.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.