YENİ MEZARLIK ARIYORLAR!

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı gerçekleştirildi

- Bu haber 696 kez okundu.

YENİ MEZARLIK ARIYORLAR!

 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Büyükşehir Belediyesi’nin, Haziran ayı Meclis toplantısının birinci oturumu, Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz  başkanlığında yapılan meclis toplantısı, yoklama ve saygı duruşuyla başladı.

Meclise sunulan gündem maddelerinin tamamı çeşitli komisyonlara havale edildi.

Görüşülen gündem maddelerinde öne çıkan ise, yıllardır sürdürülen ama bir türlü tamamlanamayan ‘Tarihe Gülümseyen Mersin’ projesini hazırlanan kent içerisindeki SİT alanlarının yenilerek kullanıma açılması konusu oldu.

Kent merkezindeki kentsel SİT alanlarının tamamı ile etkileme geçiş alanının 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunu’nun, 2. maddesi ve anılan kanunun uygulama yönetmeliğinin 10. maddesi hükümleri doğrultusunda ‘Yenileme Alanı’, olarak belirlenmesine yönelik teklif  İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

 

Mersin yeni mezarlığa kavuşuyor

 

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ilk meclis toplantısında öne çıkan bir diğer gündem maddesi ise şehir mezarlığı oldu.

Mersin’de defin yapacak yer bulmakta zorlanıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, geçmişte Mersin Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulduğunu ancak sonuç alınamadığını ifade etti. Göreve gelmelerinin ardından ilgili işletmeye yeniden başvurduklarını belirten Kocamaz, başvuruya verilen cevapta, Mersin Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan Mezitli’de yer alan 352 bin 981 metrekare alanın 4 bin 357 metrekaresinin işletme personeline ayrılması ve buraya defnedileceklerin müdürlük tarafından belirlenmesi ve bu alandaki defin işlemlerinden ücret alınmaması karşılığında Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğinin beyan edildiğini söyledi. Kocamaz, bu önerinin Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edilmesini talep etti. Öneri, oy birliğiyle ilgili komisyona havale edildi.

Oylamanın ardından söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, yapılan bu çalışmadan dolayı Kocamaz’ı tebrik etti ve benzeri çalışmaların ilçe ve beldelerde de uygulanmasını istedi. Birçok yerde olduğu gibi kendi bölgesinde yaşayan insanların da atalarının yanına defnedilmek istediğini söyleyen Türk, bu konuda bazı hayırsever vatandaşların belediyeye arazi hibe etmek ya da maddi destek vermek istediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Türk’e cevaben, bu yurttaşların listelenerek Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ilk oturumunda öne çıkan bazı gündem maddeleri ise şu şekilde oldu:

Anamur Belediyesi’nin ilk kez bu yıl yapmayı planladığı ulusal ölçekteki ‘Anamur Tarım Fuarı’na 100 bin TL. Ayrıca bu yıl 8.’si düzenlenmek istenen Geleneksel Muz Festivali’ne 100 bin TL’lik destek verilmesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında MESKİ’de yeniden yapılanma ile ilgili teklifinde görüşüldüğü Meclis’te konu Bütçe Plan Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin teşkilat şemasının değiştirilmesi ile ilgili teklif de görüşüldü. Şubelerin bütçelerinin ilgili daire başkanlıklarına aktarılması ile ilgili teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 

3 bin metrekare üzerindeki park ve yeşil alanların ‘Bölge Parkı’ olarak kabul edilmesi ile ilgili teklif de İmar, Bayındırlık. Çevre, Kültür, Sağlık, Tarım ve Hayvancılık Komisyonlarına havale edildi.

 

Eski otogar ne yapılacak

 

Eski Oto Terminal alanın bulunduğu bölgede 1/5 bin ölçekli Nazım ve1/binlik Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Gündem maddelerinin sona ermesiyle birlikte Meclis’te önergelerin görüşülmesine geçildi.

Başkan Kocamaz’ın; Erdemli ve Silifke’ye birer daire başkanlığı oluşturularak, bu daire başkanlığının Kumkuyu’da faaliyet göstermesi için, Kumkuyu Belediye binasında konuşlanması teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Kocamaz’ın 41. Uluslararası Silifke Kültür Haftası’na, 90 bin TL’lik destek verilmesi teklifi de Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Anahtar Kelimeler:
Mersin
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.