Gözlerimi; Gün ışığını, bir bebeğin yüzünü, bir kadının gözlerinde ki sevgiyi görmemiş bir adama verin.

Kalbimi; Kendi kalbi ona acı vermekten başka bir işe yaramayan birine verin.

Kanımı; Bir otomobilin enkazı altından çıkarılmış olan gence verin. Verin ki torunlarının oynadığını görebilene kadar yaşasın.

Böbreklerimi; Haftadan haftaya yaşaması makineye bağlı olan birine verin.

Kemiklerimi; alın ve sakat bir çocuğun yürüyebilmesinin yolunu bulun.

Eğer bir şeyleri gömmeniz gerekiyorsa; hatalarımı, kusurlarımı, insanlara olan ön yargılarımı gömün. Günahlarımı şeytana, ruhumu Tanrıya verin. Eğer yeri gelir de beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı olan birine yardım ederek yapın. Eğer tüm bu isteklerimi yapıyorsanız ben sonsuza dek yaşayacağım… To Remember Me-Robert Noel Test

İsterseniz Organ nakli nedir tanımla başlayalım; Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.

Türkiye’de organ nakillerinin %75-80’i canlıdan alınan organlarla gerçekleşmektedir. Bu şekilde yapılan nakillerde tamamen sağlam olan bir kişi ameliyat edilip, organın bir kısmı veya yarısı alınmaktadır. Yurtdışında ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Canlıdan alınan organlarla yapılan nakiller %25 oranında, kadavradan (ölen insanlardan) yapılan nakiller ise %75-80 seviyesindedir.

Türkiye’de bir yılda bağışlanması gereken organ sayısının milyon nüfus başına göre düşünüldüğünde 2000-3000 arasında olması gerekmektedir. Bu rakam maalesef 300-400 ile sınırlıdır. Yani günümüz şartlarında 10 kat daha fazla bağışa ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereğince 4. Dereceye kadar akrabalar arası nakiller yapılabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimlerinde yine yasal çerçeve içinde gerçekleşebilmektedir.

Ülkemizde sıklık sırasına göre; Böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak ve akciğer nakli yapılmaktadır. Bunların dışında Kornea ve Kemik iliği de nakli yapılan organlardır.

Kimler Organ vericisi olabilir?

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereğince 4. Dereceye kadar akrabalar arası nakiller yapılabilir.

 Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir.

Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimlerinde yine yasal çerçeve içinde gerçekleşebilmektedir.

Böbrek nakillerinde kan grubu uyumu yeterlidir. Onunda bazı istisnaları vardır. Örneğin tüm organ nakillerinde eğer hasta AB grubundaysa her kan grubundan kan alabilir, eğer verici O kan grubundaysa her gruba organ bağışlayabilir.

Organ verme konusunda bilinen bazı yanlışlara da değinmek ve doğruları anlatmak gerekiyor;

Örneğin böbrek alıcısı adayı kişinin yaşı; yaşın burada hiç etkisi yoktur, yürüyerek gelen her hasta nakil olmaya adaydır.

B ya da C sarılığı olmak; 5 yıl önce olsaydı bu hasta grubuna nakil yapılamazdı ancak şu anda bu hasta grubu da nakil olabiliyorlar.

Şeker hastaları da nakil olabilirler. Örneğin şeker hastalığının böbrek yetmezliğine yol açması için 15-20 yıl geçmesi gerekir ki zaten nakil edilen böbreğin yarı ömrü ortalama 15-20 yıldır.

Yine yeni araştırmalar sonucunda doku uyum oranın artık çok fazla önemli olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kan grubu uymamama durumunda geliştirilen bir yöntemle çözüm yolu olarak çapraz nakil yöntemi uygulanmaktadır.

Organ Nakli dini açıdan uygun mudur?

Diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır.6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu bildirilmiştir. Kuran- ı Kerim’de de (Maide süresi, Ayet 32) Kim bir insana hayat verirse, onun sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı beyan olmuştur.

Hemodiyaliz hekimi olarak özellikle böbrek naklinin hastaya getireceği avantajlara değinmek istiyorum;

Türkiye’de yaklaşık 70 bin hasta böbrek yetmezliği nedeniyle Hemodiyaliz tedavisi görmektedir. Haftanın üç günü ve dört saat süren tedavi süreci ile hastalar iş, eğitim ve sosyal yaşantılarından uzak kalabilmekteler. Hastalığın ve hemodiyaliz tedavisinin neden olduğu komplikasyonlarla uğraşmaktalar. Hemodiyaliz tedavisi devlete de çok ciddi ekonomik yük getirmektedir. Tüm bu olumsuz parametrelerden en iyi çözüm yolu böbrek naklinin artırılmasıdır. Nakille hasta daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürür çünkü böbrek fonksiyonlarının tümü yeniden faaliyete geçer ve nakille hasta memnuniyeti ile yaşam kalitesi artar, fiziksel ve duygusal düzelme gerçekleşir.

Organ naklinin önemi konusunda halkımızın bilinçlendirilmesini ve bu konuda teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla Halk eğitimlerinin, basın-yayın ve görsel materyallerle desteklenerek artırılması önemlidir. Bağışçı olmak için en yakınınızda Aile hekiminize başvurabilirsiniz ya da Sağlık Bakanlığının Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı resmi sayfasından yapabilirsiniz. Daha çok bağış yapalım daha çok hayat kurtaralım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.