KIZILDAĞ’LAR: “…BİR KANATTIR ENDURO…”

Kentin gürültüsünden bunaldığımız zamanlarda gözümüzü uzaklara dikip,”Ah, şimdi o dağların başında olmak var…” diye geçiririz içimizden; ancak oralara ne yol vardır ne de bel…

- Bu haber 2854 kez okundu.

KIZILDAĞ’LAR: “…BİR KANATTIR ENDURO…”
 Ama birileri var ki, teknolojinin sağladığı olanaklarla geçit vermez dağları aşılır, gidilemeyecek gibi gözüken yerleri ulaşılır kılıyorlar. Endurocular motosikletlerinin lastikleri asfalt veya stabilize yola değmeden Toroslar’ın en yükseklerine bile çıkabiliyorlar!

Çok erken yaşlardan başlanabilen enduro sporunun, çocukları zihinsel ve bedensel olarak geliştiren ve enerjilerini atmalarını sağladığına dikkat çeken uzmanlar, öğrencilerin derslerinde olumlu yönde etki yarattığını savunuyor!

Zaman zaman televizyon ekranlarında izlerken dahi nefesimizi tutuğumuz görüntüleri, nerdeyse yaşam biçimine dönüştürenlerle konuşunca yaklaşık 40 yıllık motosiklet geçmişimin koltuk kabartacak nitelikte olmadığı gerçeği karşısında hayıflanmaktan kendinizi alamayacaksınız.

İklim ve doğa koşullarının motosiklet kullanımına çok uygun olduğu Mersin’de, kah spor, kah macera olarak değerlendirilen arazi motosikletçiliği (enduro), gönül verenlerin girişimleriyle bir uçtan tohumlanıyor. Konuyu açmak adına İmece Kent Söyleşilerine konuk ettiğimiz Endurance Motor’un kurucusu ailenin özlemi; profesyonel anlamda enduro yarışlarının en kısa süreçte Mersin’de de düzenlenmesi.

Gazi Mahallesi’ndeki merkezlerinde enduro üzerine profesyonel anlamada çalışmalar yürüten Mustafa- Irge Kızıldağ çifti, aynı zamanda Mersin’i dışarıda da temsil ediyor. Son olarak İrge Kızıldağ, Konya’da katıldığı yarışta klasmanında dereceye girmiş.

-BEDİR SOLMAZ: İrge Hanım öncelik bayanların. Nedir enduro?

-İRGE KIZLDAĞ: İngilizce’de Endurance (dayanıklılık) kelimesinden türemiş bir terimdir, arazideki zor şartlara dayanma gücünden gelir. Enduro motorlar açık arazide sizi özgür kılan bir ruha sahiptir. Offroad enduro – dual enduro olarak ikiye ayrılır. Offroad enduro tarzı motorlar spesial dediğimiz yarış motorlarıdır, dual endurolar ise yolda kullandığımız, yanları çantalı, yüksek, heybetli motorlardır. Bu tip motosikletler şasi ağırlıklarından ve denge merkezlerinin arazi şartlarına tam uyum gösterememesinden dolayı arazide tercih edilmez, ‘şehir endurosu’ olarak kabul edilirler.

Tüm bilinenlerin ötesinde bir ruh, bir tutkudur enduro. Motosikletsever olmanın derinliklerinde yaşayan, adrenalinle atan bir kalp, doğayla soluyan bir yaşamdır enduro. İnsanın arzusunda vardır uçmak, sağ avucunun içinde kendi varlığından güdümlediğin bir kanattır enduro… İşte tüm bu yaşamışlığımızla kurduk Endurance Motor’u. Enduronun ruhuna yakışır, enduronun gereğince bir tavır sergileyerek açtık kapılarımızı enduroculara… En başta yaşadığımız bu duyguyu başkalarına da tattırmaktır amacımız, çünkü yaşamadığınız hiçbir duyguyu karşınızdakine yaşatamazsınız. Biz ailecek motora biniyoruz, çocuklarımızla arazide geziyoruz. Hem eğleniyoruz, hem temiz hava alıyoruz, hem de beden ve zihin olarak dinç, dinamik oluyor ve kalıyoruz kısacası kaliteli zaman geçiriyoruz.

-BEDİR SOLMAZ: Mustafa Bey, siz bu işin neresindesiniz, uzmanlığınız hangi tarz üzerine?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: Biz Endurance Motor olarak, her iki enduro grubuna da dönük eğitim programlarımızla birlikte satılık/kiralık, sıfır ve 2. el motosikletlerimiz, aksesuar, yedek parça ve servis gibi bütün olanakları 20 yıllık motosiklet tecrübemizle 2 yıldır merkezimizde hizmet vermekteyiz; ama ağırlık offroad enduro üzerindedir. Hatta sloganımızı da ‘Endurance Motor, yoldan çıkarır’ şeklinde tasarladık. Çünkü biz işe yolda değil, yolun bittiği yerde başlarız.

-BEDİR SOLMAZ: Eğitim dediniz, eğitim programları ve şartlarını biraz açar mısınız?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: Eğitim programlarımız, 2-6 yaş arası çocuklarımızda denge bisikletiyle başlıyor. Çocuklarda el ve ayak koordinasyonu, beyindeki denge merkezinin harekete geçerek kaba motor faaliyetlerin doğru bir şekilde gelişmesi açısından pedagogların da önerdiği denge bisikleti, bu yaş grubu çocuklar için güvenli, sağlıklı hem de çok eğlenceli bir araç. 5-6 yaş grubundaki çocuklarımızda ise 50cc motosikletle başlamak suretiyle içinde yaşam coşkusu olup hayata iki tekerle tutunmak isteyen her yaş grubuna eğitim programlarımızla hitap ediyoruz. 5’er saatten iki cumartesi yani toplam 10 saat verdiğimiz eğitim sonunda hiç motosiklet tecrübesi olmayan bir insanda dahi arazi şartlarında sürüş tekniği, denge, güvenli duruş gibi melekeler kazanılmış ve ileri sürüş tekniklerine geçişe hazırlık aşamasına gelinmiş oluyor.

-BEDİR SOLMAZ: 10 saat eğitim tamamlandı, eğitim alan kişi daha sonrasında ne yapacak?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: İki günlük eğitim sonrası öğrencilerimizin yapması gereken tek şey pratiktir. Bunun için de kendine uygun bulduğumuz ve kendisinin de onay verdiği tabi ki bir motosiklet alabilir ya da motosiklet kiralama sistemimizle kendi binim günlerimizde öğrencimiz, kiralayarak edineceği bir motosikletle bize katılarak pratik yapabilir.

-BEDİR SOLMAZ: Enduro çok bilinen bir tarz değil, tanıtırken ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: En büyük sıkıntımız insanların bu işi yapıp yapmama konusundaki kararsızlıkları. Enduro’ya mesafeli yaklaşıyorlar, çünkü motorlar diğerlerine göre daha fiyatlı olduğundan bir motosiklet alıp bu işe başlamak ve sonrasında hoşlanmama ihtimali insanları korkutuyor. Böyle bir durumda kendilerini eğitim alarak denemelerini öneriyoruz. Eğitim süresince en basit seviyeden başlamak suretiyle her tarzdaki enduro motosikleti denetiyoruz. Tabi tüm donanımlarını da eğitim süresince kursiyere biz sağlıyoruz.

-BEDİR SOLMAZ: Arazi şartları diyorsunuz, bu işin tehlike boyutu nedir?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: Bu sporda güvenlik her şeyin başında geliyor; Endurance Motor’da, koruma donanımları tam olmayan bir sürücüyü ekibimizle tura kesinlikle çıkarmıyoruz. Belli bir eğitimden geçmiş ve ekiple uyum içinde sürüş yapabilecek düzeye gelmiş olan sürücülerle bu işte yürümek herkes için en güvenlisi. Tarzımız bu ve bundan ödün vermeden işimizin sorumluluğunu alıyoruz. Enduro’da tehlikeli bir durum yoktur, yetersiz veya eksik koruma donanımı ya da eğitim eksiği vardır. Koruma donanımlarını tedarik ederken de bunları göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Motosikleti değiştirirsiniz ama donanımı her daim kullanırsınız, bu sebepten ürün seçimlerimizde ürünün kalitesi ve uzun ömürlü olması başta geliyor.

-BEDİR SOLMAZ: Bu sporun yarışları hakkında ne düşünüyorsunuz?

-MUSTAFA KIZILDAĞ: Türkiye Motosiklet Federasyonu her yıl takvimli yarışlar düzenliyor. Biz de bu yarışları takip ediyoruz.  Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen enduro yarışlarına katılabilecek düzeyde sporcular yetiştirmek, hem Mersin’e hem Türkiye’ye yeni sporcular kazandırmak ve bu işi sorumlulukla, bilinçli bir şekilde yapmak için eğitim verdiğimiz gibi biz de eğitimler alıyoruz. Yılda iki kere yabancı eğitmenimiz Mersin’e geliyor gruplarımıza eğitim veriyor. Endurance Motor olarak hedefimiz eğitimli, bilinçli sürücüler ve aynı zamanda da disiplinli sporcular yetiştirmektir. Şu anki ekibimizle önümüzdeki yılın takvimini takip edeceğiz ve sürekli olarak da yenileri ekibe ekleyeceğiz; deneyim kazandıkça ilerleme daha da gelişecektir. Önümüzdeki süreçte Federasyon takvimli yarışların Mersin’de de düzenlenmesi en büyük arzumuzdur.

-BEDİR SOLMAZ: Ailelere ve yeni başlayacak olanlara neler söyleyebilirsiniz.

-MUSTAFA KIZILDAĞ: Öncelikle ailelere şunu söyleyebilirim, motosiklet de basketbol gibi futbol gibi bir spordur. Ancak bireysel bir spor değildir, bunu kabul etmem, çünkü dalış gibi aynı ‘body’ sistemi vardır, araziye çıktığın her arkadaşınla ekipsindir. Birbirini kollarsın, yardımlaşırsın. Aynı anda beyninin birçok fonksiyonu çalıştığından zihin daima dinçtir ve beden aktiftir. Yurtdışında, bakın internetten videolarını izleyin motosikleti 3-4 yaşında veriyorlar çocukların altına, tabi aile ya da eğitmen kontrolünde, zeki, özgüveni yüksek, kendini bilen çocuklar yetişiyor. Bu sene Redbull’un Türkiye Yüzü bir gencimiz var Ankara’da, Mersinli bir ailenin oğlu ve ders notu ortalaması da 98-100 arası. Bu iş kesinlikle bir engel olarak görülmemeli daha ziyade çocukları zihinsel ve bedensel olarak geliştiren ve enerjilerini atmalarını sağlayan bir spor olarak görülmeli. Her çocuğumuzu ve gencimizi eğitim programlarımızda görmek isteriz. Yeni başlayanlar içinse, enduronun verecekleri denemeden bilinemez, o yüzden onları da eğitimlerimize, en azından bir çayımızı içmeye merkezimize bekliyoruz.

-BEDİR SOLMAZ: İrge hanım, söyleşimize başladığımız gibi yine sizinle noktalayalım, konuşma arasında yarışta ön sıralamada yer aldığınız geçti, bizimle paylaşır mısınız?

-İRGE KIZLDAĞ: Geçtiğimiz haftalarda Konya Beyşehir yolu üzerindeki Şehir Ormanında çok sayıda motorcunun katılımıyla gerçekleştirilen amatör bir yarışta Mersin’den ben de vardım. Kendi klasmanımda etabı tamamlayan 12 kişi arasında 4. oldum. Mustafa’nın arzusu Federasyon takvimli yarışların kentimizde de düzenleneceği günleri özlemle bekliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.