Makine Mühendisleri Odası Başkanı Turna: “Canımız en kıymetli hazinemiz!”

NAFİYE KOÇ'UN RÖPORTAJI Kent söyleşimize bu hafta günlük hayatta pek çok kez kullandığımız araç ve gereçlerle ilgili çeşitli bilgiler veren Mersin Makine Mühendisleri Odası Başkanı Alper Turna’yı konuk ettik. Yangından LPG’ye, asansörden iş kazalarına kadar pek çok konuda çeşitli bilgiler aktaran Turna ile yaptığımız söyleşide çarpıcı başlıklara değindik.

- Bu haber 2372 kez okundu.

 Makine Mühendisleri Odası Başkanı Turna: “Canımız en kıymetli hazinemiz!”

Kaza geliyorum diyor!

 

Teknolojiye dayalı gelişip toplum yaşamına giren sistem, araç ve aletler, zaman zaman teknik arıza ya da insan kaynaklı hatalar nedeniyle olumsuzluklara, hatta facialara bile yol açabiliyor.

Günümüzde otomobil, asansör, doğalgaz ve güneş kaynaklı enerji sistemleri toplum yaşamının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Risklerin asgariye inmesi adına her ne kadar bazı düzenlemeler getirilip kontrol mekanizmaları kurulsa da, trafik kazaları, yangınlar, patlamalar, zehirlenmeler gibi olayların önü alınamıyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda İstanbul’da meydana gelen asansör kazasında 10 işçi yaşamını kaybetmişti. Doğal olarak herkesin gözü asansörlere çevrildi.

Bu nedenle aralarında asansörün de bulunduğu günlük kullanım araç ve enerjilerin kentimiz açısından durumu hakkında bilgi edinmek için İmece Kent Söyleşilerine Makine Mühendisleri Odası Başkanı Alper Turna’yı konuk ettik.

Yönelttiğimiz soruları yanıtlayan Alper Turna, oda olarak kazaları önleyici amaçlı çalışmalarını üniversiteler, belediyeler, fabrika ve işletmelerle koordineli şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Başta İstanbul olmak üzere batı illerde yıllardır kullanılmakta olan doğalgazla Mersin’in henüz yeni tanıştığını belirterek, önceden döşenen doğalgaz tesisatlarını da kapsayacak şekilde toptan kontrol çalışmasının hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.

Asansör kontrollerinde belli bir aşamaya ulaştıklarını da kaydeden Turna, belediyelerin seçim dönemlerinde odaya gerektiği ölçüde yardımcı olmadıklarından yakınarak, toplum güvenliğinin politik çıkar adına istismar edilmemesini istedi. İşte o röportaj;

 

-NAFİYE KOÇ: Sayın Turna, öncelikle odanızın faaliyet gösterdiği konularda hakkında bilgi verebilir misiz?

-ALPER TURNA: Makine Mühendisliği insanların günlük yaşantısında hemen hemen en fazla yer alan tek dal diyebiliriz. Ulaşımda kullanılan LPG’li araçlar, konutlarımızdaki asansörler, doğalgaz ve güneş enerjisine dayalı ısı sağlanan sistemleri, yangın merdivenleri gibi günlük yaşantının vazgeçilmez unsurlarının işleyişine dönük çalışmaların tümü faaliyet alanımıza dahil olup, Makine Mühendisleri Odası, başta belediyeler olmak üzere ilgili kurumlarla koordine içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

-NAFİYE KOÇ: İstanbul’da son yaşanan asansör kazası toplumu derinden üzerken, adeta infiale neden oldu, Mersin’deki asansörler ne durumda? 

-ALPER TURNA: Asansör kontrolleri yıllardır sürdürdüğümüz bir çalışma, önceleri Elektrik Mühendisleri Odası’yla ortak yürütülüyordu, onlar tek taraflı çekildi. Halen odamız asansör kontrol hizmetini vermeye devam ediyor. Başlangıç aşamasında kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere etiketleme sistemi getirmiştik, kırımız teknik şartlara uygun değil, sarı eksikleri var, yeşil ise sorunsuz. Kontrol edilen asansörler durumuna uygun etiketleniyor.  İlk başladığımızda yüzde 90’larda olan kırmızı etiket yüzde 50 düzeyine çekildi, yeterli mi, elbette değil. Gönlümüz ister ki Mersin’de teknik şartlara uygun olmayan bir tek asansör kalmasın. Ne var ki bazı şeyler kâğıt üzerinde kolay gibi görünse de uygulamada istenilen sonuca ulaşılmıyor. Bu konuda apartman yöneticileri giderleri kısmak adına gerekli duyarlılığı göstermiyorlar. Oysa bizim kontrollerimiz olası riskleri ortadan kaldırırken bakım maliyetlerini de düşürüyor. Yöneticiler, sorunu saptayıp verdiğimiz raporla ne yapılacağı konusunda gerekli bilgilere sahip oluyorlar. Ancak bu gerçeği anlatmakta güçlük çekiyoruz. Daire başına çok az rakama gelen kontrol ücretini vermemek için işlemden kaçınılıyor. Oysa küçük ihmallerin büyük sorunlara yol açtığı bilinen gerçek.

-NAFİYE KOÇ: Peki, bu sıkıntıları aşmanın yolu yok mu?

-ALPER TURNA: Elbette var, ancak bazı belediyeler seçim öncesinde teknik yeterliliğe sahip olmayan asansörlerin kapatılması için adım atmakta tereddüde düşüyorlar. Bu çok yanlış bir anlayış; toplum güvenliği politik çıkar adına istismar edilmemeli. Hiçbir çıkar insan yaşamından üstün değildir. Girişimlerimiz sürüyor, önümüzdeki günlerde orakta hareket ettiğimiz bazı belediye başkanlarımızla basın eşliğinde uygunsuz asansörleri kullanıma kapattıracağız.

-NAFİYE KOÇ: Bu ara konutlara doğalgaz tesisatları döşeniyor, Mersin bu enerjiyi biraz geç kullanmaya başladı, bu konuda durum nasıl?

-ALPER TURNA: Dikkatli kullanılırsa doğalgaz riski az olan bir enerji. Doğalgaz ateş tutulup yangın çıkmadıkça insan öldürmez. Kazalar daha çok tahliye sisteminde oluşan arızalar sonucu oluşan yanmamış veya yarı yanmış gaz kaynaklıdır. İstenmese de her yeni başlangıçta bazı aksaklıklar yaşanıyor. Biz Mersin’de henüz ciddi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Oda olarak bu konuda da bir çalışma içindeyiz, hazırlıklarımız sürüyor, doğalgaz şirketleriyle yapacağımız bir anlaşmayla bugüne kadar döşenmiş olanlarda dahil tüm tesisatların kontrolünü yapacağız.

-NAFİYE KOÇ: Sohbetimize başlarken yangından söz etmiştiniz, bu konuyu da biraz açar mısınız?

-ALPER TURNA: Ortak yaşam alanları adına yangın da büyük bir tehdit, başta konutlardaki yangın merdivenleri olmak üzere işletmelerdeki yangın sistemlerinin de üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin ismini vermek doğru olmaz, çok kalabalık sitede yangın merdiveni hiç yok. Bu konuda başlattığımız girişimin ilk sonucunu aldık, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 8 Eylülde yangın denetimine dönük karar alındı. Anılan karar çerçevesinde odamız Anamur’dan Yenice’ye kadar Konut, alışveriş merkezi, hastane, otel, dolum tesisi, fabrika ve işletmelerde denetimler yapacak.

-NAFİYE KOÇ: Geçtiğimiz dönemde LPG’li araçların kontrolü tartışma konusu olmuştu, vatandaşlar arasında da kutuplaşmalar yaşanmıştı, odanızın da taraftı, sizce olayın özü neydi?

-ALPER TURNA: Ülkemizdeki benzinli araçların büyük bir bölümü LPG’liye dönüştürüldü. Bu araçlarda bir sisten değişikliği oldu. Bilindiği gibi her ürünün bir kullanım ömrü var. Trafikte seyreden onca aracın sızdırmazlığı ne durumda? Daha önceleri fenni muayenelerde sızdırmazlık raporu isteniyordu; alınan kararla ağır kusur olan sızdırmalık,  hafif kusura dönüştürülüp odamız devreden çıkarıldı. Bu uygulama odanın gelir kaynaklarının budanmasına dönük politik bir karardı, anımsanacağı gibi bu yönde meydana gelen olayda Tarsus’ta iki çocuğumuz yandı. Biz insanlarımızın ölmesini istemiyoruz. Toplumun can ve mal güvenliği kısır çekişmelerle riske edilmemelidir.

-NAFİYE KOÇ: Son olarak bizler aracılığıyla okurlarımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

-ALPER TURNA: Canımız en kıymetli hazinemizdir, ufak tefek ihmallere kurban etmeyelim; ulaşım araçlarımızın, asansörlerimizin, doğalgaz ünitelerimizin kontrollerini aksatmayalım.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.