Mersin bu sporu konuşuyor! CAPOEİRA (KAPO-EİRA)

Yıllardır Mersinde kendi enstrümanları ile çalıp, müzik eşliğinde estetik hareketler yapan hem dans edip hem de birbirleri ile fiziksel bir mücadele içerisinde olan kendilerini capoeirista diye adlandıran bu sporcular hangi sporu icra ediyorlar? Capoeira!

- Bu haber 5000 kez okundu.

 Mersin bu sporu konuşuyor! CAPOEİRA (KAPO-EİRA)
  

Mersin Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Uluslararası Mundo Capoeira okulları Mersin temsilcisi Mehmet Can ile capoeira hakkında konuştuk.

-NAFİYEKOÇ: Mehmet Bey söyleşimize Capoeira’nın tanımıylabaşlayalım. Nedir bu Capoeira?

-MEHMET CAN: Bu soruya istinaden çeşitli cevaplar ve yaklaşımlar var. Fakat bilinmesi gereken “Capoeira; dövüş, dans, müzik ve akrobatik öğeleri bünyesinde taşıyan bir dövüş ve savunma sanatı” olduğudur. En eski tarihi ya da tam doğuş bilgileri bilinmemekle beraber, tahminler ölçüsünde yürütülen 600 yıllık bir tarihsel birikimin özetine muhatabız. Capoeira’nın ilk doğuş vatanı olarak Afrika ve Brezilya bilinir. Siyahi insanların kültüründen doğan ve kölelik dönemleri içerisinde gizliden gizliye gelişerek ölümcül bir dövüş sitili haline getirdikleri bu spor dalı, kölelerin yer değiştirerek Brezilya, Portekiz ve değişik dünya ülkelerine yayılarak merkezini Brezilya’ ya taşımıştır. Brezilya’ da yetişen çok sayıda eğitmen dünyanın değişik ülkelerine yayılarak Capoeira meraklılarına bu kültürü öğretmişler ve öğretmeye devam etmekteler. Capoeira, müzik eşliğinde yapılması ve oyunun şeklini müziğin belirlemesi nedeniyle kendini diğer savunma sporlarından ayıran belirgin özelliklerinden biridir.

-NAFİYE KOÇ: Siz dernek olarak Capoeira ile ilgili ne kadar zamandır faaliyet gösteriyorsunuz?

-MEHMET CAN: 2003 yılından bu yana mersin çevre ilçeler ve merkezde faaliyet vermekteyiz. Uluslararası Mundo Capoeira okulları ve T.C. Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği çatısı altında, hem mersin hem de yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerimiz devam etmekte. Mersin’de sayısız festival ve etkinliklerde yer aldık. Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu yaklaşık 80 ilde 400’e yakın stand ve gösterileri ile süslediği “Yetenek Avcısı”  ve “Yurdum Spor Yapıyor” projelerinin genel gösteri koordinatörlüğünü üstlendik. Amacımız capoeira sporunu tanıtmak ve yaygınlaştırmak. Bu bağlamda Mersin Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini kurduk. Kulübümüzü 2014 yılında kuruldu ve resmi anlamda capoeira sporunu yaygınlaştırıp tanıtmayı hedefledik. Capoeira’yı diğer sporlardan ayırt eden özellikleri ise; müzik eşliğinde yapılıyor olması, dans ve akrobasi unsurları içeriyor olması, dünyada sadece kendine özgün enstrümanlara sahip olması, yeni başlayanlar için yumuşak teknikler ve ilerleyen seviyeler içinse en etkili savunma ve saldırı teknikleri içermesi, etkinlik ve organizasyonlarının çok olması gibi daha sayamadığımız bir çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

-NAFİYE KOÇ: Okurlarımız da merak edecek. Capoeira’nın ne gibi faydaları var?

-MEHMET CAN: Capoeira çalışırken sizlere kazandıracağı faydalar şu şekilde;

-Zayıflama ve formunu koruma

-Vücuda hız ve çeviklik kazandırma

-Bacakların esnemesi - Kolların esnemesi

-Bel ve sırtın dört bir yana esnetilmesi

-Boynun esnemesi - Vücudunuza kondüsyon kazandırma

-Çalışmayan kasların çalıştırılması

-Ruhsal ve bedensel disiplin

-Negatif enerjinin pozitifleşmesi

-Stres atmak

-Sosyalleşme...

-NAFİYE KOÇ: Capoeira sayesinde insanlar neler öğrenecek? Bu sporu seçenler, çalışmalarından ne gibi kazanımlar elde edecek?

-MEHMET CAN: Capoeira çalışırken öğreneceğimiz şeyler;

-Vücudun esnekliğinin gelişmesi için esneme teknikleri ve metodları.

-Kas yapılarının gelişmesi için vücuttaki çalışmayan kasların çalışmasını.

-Kendinizi savunma teknik ve metodları.

-Capoeira şarkıları ve Capoeira entrümanlarını çalmayı.

-Brezilya kültürü ve Capoeira kültürünü daha yakından tanımayı.

-Maculele için basit başlangıç seviyesi figürler.

-Capoeira Regional ; (Capoeira nın en hızlı stili) Modern Capoeira teknikleri roda uygulamaları...

Capoeira hakkında daha ayrıntılı bilgileri eğitmenlerimizden ve Türkiye temsilcilerimizden alabilirsiniz!

-NAFİYE KOÇ: Capoeira sporunu kimler yapabilir? Sadece gençler için geçerli bir spor mu?

-MEHMET CAN: Capoeira diğer savunma sanatları gibi her yaşa hitap etmektedir. Tabii ki akrobatik öğeleri genç yaştaki sporcularımız için daha ön planda, fakat savunma, saldırı, müzik ve enstrüman yetenekleri, dans ve cardio içeren ritmik hareketleri her yaş gurubu baya ve bayanlar için müsait bir spordur.

Capoeira ayrıca engelli sporcularımızın rahatlıkla katılıp kendilerine içerisinde bir stil ve tarz bulabilecekleri kendilerini mutlu ve huzurlu hissedebilecekleri global bir sanattır. 7’den 70’e herkes için farklı, etkili ve estetik bir spor’dur.

-NAFİYE KOÇ: Peki bu sporu icra etmek isteyenler sizlere nasıl ulaşacaklar?

-MEHMET CAN: www.capoeiramersin.com ve www.capoeira.org.tr web adreslerimizden kurs bilgilerimize, faaliyet ve etkinlik haberlerimize direk ulaşabilirler,sosyal paylaşım mecralarında kulübümüzün ve okullarımızın bilgileri mevcuttur.

Ayrıca http://facebook.com/MersinCapoeira http://twitter.com/capoeiramersin adreslerinden de bizlere rahatlıkla ulaşabilirler…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.