Uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba. Yazılarımıza kaldığımız yerden devam edelim ancak bu dönem Hekimlik kimliğim yazılarıma biraz daha yansıyacak. Elbette Siyaset ve Edebiyatta olacak ama yoğunluk sağlık olacak. Hekimler ile Hastalar arasında tıp dilinin aktarılması konusunda ne yazık ki bir sıkıntı var. Biz Hekimler terminolojiyi sık kullanırken siz hastalarımız çoğu zaman bizim ne demek istediğimizi anlayamayabiliyorsunuz. Ve ne yazık ki Türkiye’de Sağlıkta Dönüşümün getirdiği Sağlık hizmet sunumuna olan talep patlaması nedeni ile poliklinik koşullarında her gün yüzlerce hasta bakmak zorunda bırakılan hekimler hastaları ile doyurucu iletişim kuramıyorlar. Bu durum meslektaşlarımızda mesleki tatminsizliğe neden olurken, hastalar nezdinde de doktorun yanından ayrılırken halen cevaplanmamış yüzlerce sorunun oluşmasına neden oluyor. Ve bu kısırdöngü nedeni ile bazen hastaların aynı sağlık sorunları gerekçesi ile birçok hekime başvurduğuna tanık oluyoruz. Basit bir iletişim eksikliği hem zaman kaybına hem de Devlete ciddi bir maliyete neden oluyor. Yazılarımı Hekim ile Hasta arasına kurulmuş kısa bir köprü olarak düşünün. Toplumda en sık görülen hastalıkları sizin anlayabileceğiniz bir dilde aktarmaya çalışacağım bunu yaparken zaman zaman işin profesyonellerinin kapısını çalacağım onlarla röportajlar yapacağım. İlk konumuz yıllardır çalıştığım Hemodiyaliz bölümü ile ilgili olsun istedim. Sağlıkla kalınız. 
KRONİK BÖBREKHASTALIĞI NEDİR? VE NASIL KORUNALIM
 Türkiye’de Erişkinlerde Kronik Böbrek Hastalığı(KBH) görülme sıklığı%15,7. Ülkemizde 7 milyon erişkin kronik böbrek hastası var yani her 6-7 erişkinden birisi kronik böbrek hastası. Ancak Toplumda hastalığın farkındalık oranı %1.60 yani %98.40 oranında büyük çoğunluk tarafından fark edilmiyor. Son döneme girmiş Böbrek Yetmezliğinde kullanılan tedavi yöntemi olan Hemodiyaliz de hasta sayısı 70 bin i bulmuştur. Önümüzde ki 3-4 yıllık süreç sonunda bu sayının 100 binleri bulacağı tahmin edilmektedir. Ve Hemodiyaliz tedavisinin Ülke ekonomisine getireceği yükünde 1.5 milyon dolara ulaşacağı ön görülüyor. Önemli bir Halk Sağlığı sorunu olarak bakılması gereken KBH’a kısaca değinmekte büyük önem görmekteyim. Zira hastalığa giden süreç durdurulabilir veya yavaşlatılabilir.
Böbreğin Görevleri Nelerdir:
Böbreklerimiz vücutta yaşamsal öneme sahip görevler yapar. En önemlileri Vücudun su ve tuz dengesini sağlar, Vücutta meydana gelen veya dışardan alınan çeşitli maddelerin veya bunların atıklarının vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kan basıncının düzenlenmesi, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olmak, Kemik dengesi için D vitaminin aktifleştirilmesi gibi görevleri vardır.
Hastalığın En sık görülen nedenleri:
 KBH Dünyada ve Türkiye’de en önemli nedeni Şeker Hastalığı ve Hipertansiyondur. Bunun dışında Glomerulonefritler(böbreğin mikrobik olmayan iltihabı),taş veya diğer nedenlerle idrar yollarındaki tıkanıklıklar, ailesel böbrek hastalıkları(polikistik böbrek hastalığı),doğumsal yapı bozuklukları vb. nedenler sayılabilir.
Hastalığın Belirtileri nelerdir?
Erken dönemde genellikle belirgin şikâyetlere yol açmaz. Hastalık ilerledikçe daha belirgin olmak üzere; Halsizlik, iştahsızlık, göz çevresinde ya da bacaklarda şişlik, ciltte kuruma ve inatçı kaşıntı, geceleri idrara çıkma, Yüksek Tansiyon gibi şikâyetlere yol açabilir.
Akut Böbrek Yetmezliği nedir ve Sebepleri nelerdir?
Akut Böbrek Yetmezliğinde Böbrek işlevlerinde ki bozulma saatler veya günler içerisinde meydana gelir. Oysa Kronik Böbrek yetmezliğinde böbrek işlevlerindeki bozulma aylar ya da yıllar içinde oluşmaktadır. Akut Böbrek Yetmezliği başlıca böbreğe gelen kan miktarının çeşitli nedenlerle azalması(kanama, mide-bağırsaklardan kayıp gibi),böbreğe zarar veren ilaçların kullanılması, idrar yollarındaki tıkanıklık gibi nedenlerle meydana gelir ve çoğu kez zamanında tanınarak tedavi edilmesi durumunda düzelir.
Tüm Kronik Hastalıklarda olduğu gibi Böbrek Hastalığında da erken teşhis hayat kurtarır. Bunun için yapmanız gereken Aile Hekimleriniz de rutin kontrollerinizi yaptırmaktır. Basit bir idrar tetkiki ve kan tahlili hastalığın teşhisini koymada yol göstericidir. Özellikle Aile hikâyenizin olması, Şeker hastalığı ve Hipertansiyon gibi eşlik eden hastalıklarınızın olması önem arz etmektedir. İlaç tedavisi ve diyetle kontrol altına alınmamış şeker hastalığı ve yüksek tansiyon varlığı böbrek hastalığına giden süreci hızlandırmaktadır. Doktor tavsiyesi dışında alınan bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler ve antibiyotikler yine ilaçlı film çekimleri böbrek yetmezliği sebepleri arasındadırlar. Birinci basamak sağlık hizmeti sunumu yani Aile Hekimleriniz ilk başvurmanız gereken yer olmalıdır Böbrek işleyişinde herhangi bir bozulma tespit edildiğinde Hekiminiz sizi Nefroloji uzmanına yönlendirecektir. Yapmanız gereken kontrollerinizi aksatmamak olmalı ve Sağlıklı yaşam adına Hekimlerinizin önerilerini mutlaka dikkate almalısınız.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.