AİLE HEKİMLERİ, ACİL NÖBETLERİNİ PROTESTO ETTİ

‘Sağlık skandalları yaşanır’

- Bu haber 1317 kez okundu.

AİLE HEKİMLERİ, ACİL NÖBETLERİNİ PROTESTO ETTİ
 İmece Haber Merkezi- Mersin Aile Hekimleri Derneği, torba yasayla aile hekimlerinin zorunlu olarak tuttuğu acil nöbetleri ve birinci basamaktaki sağlık politikalarını protesto etti.

Aile hekimlerine, Mersin Tabip Odası, SES ve Türk Sağlık-SEN temsilcileri de destek verdi. Mersin Tabip Odası'nda basın açıklaması yapan Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, sağlıkta hızlı bir şekilde taşeronlaşmaya gidildiğini ifade ederek, “Tüm bu süreçte birinci basamak sağlık hizmetleri dünya bankasının raporları doğrultusunda popülist politikalarla şekillenmektedir. Bu nedenle sağlık politikaları yap boz tahtası gibi sürekli torba yasaklarla yürütülmektedir. Bizce sağlık politikaları dünya sağlık örgütünün ve ülkemizdeki sağlıkla ilintili STK'larla birlikte, bir devlet politikası olarak yürütülmelidir” diye konuştu.

Acil servislerde aile hekimlerine yazılan nöbetlerin kabul edilemez olduğunu belirten Şen, “Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına keyfiyetle, hukuksuz ve kendi yönetmeliklerine aykırı olarak yazılan acil nöbetleri hukuksuz, angarya olması dışında sağlık skandallarına yol açabilecektir. Popülist söylem ve eylemlerle sorunları görmezden gelerek yapılan uygulamalar ve bunları uygulayan bürokratların yaşanacak sağlık skandalları sonrası tüm uyarılarımıza rağmen yarın yine biz sağlık çalışanlarını suçlamalarını yaşayarak öğrenmek istemiyoruz. Defalarca söyledik ve bakanlığımız anlayıncaya kadar söylemeye devam edeceğiz. Acil servisler eğitim yeri, vatandaşlarımız eğitim materyali değildir. Bu tür bürokratik yaklaşımların Soma'da nasıl facialara skandallara neden olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne de bazı sorular soran Şen, “Nöbet yazıldığı günden bugüne Mersin Devlet Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde aile hekimlerinin yazdığı reçete sayısı kaçtır? Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları çalıştıkları yerlerde sisteme tanımlanmışlar mıdır? Bu hastanelerde yazılan nöbetler ihtiyaç nedeniyle değil keyfiyetle yazıldığı için bugün bu kaotik durumla karşı karşıyayız. Nöbeti yazanlar gidin çay kahve için demektedirler. Komisyon üyelerine sesleniyorum triyaj ve yeşil alanda yazılan nöbetlerde bugüne kadar hangi eğitimler verilmiştir. Eğitim bu işin bahanesi ve bu keyfi uygulamaya bir kılıftır. Nöbetler çay-kahve nöbetleridir” şeklinde konuştu.

Şen, 20 Mayıs 20014 tarihinde yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını vurgulayarak, kısa sürede bunun sonuçlanmasının beklediklerini kaydetti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.