Hekimler alana çıktı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) ve 30’a yakın sağlık örgütü ile birçok ilden aile hekimleri, Mersin’de biri MAHDER Başkanı Dr. Gürbüz Şen olmak üzere 4 aile hekiminin sözleşmelerinin feshedilmesini protesto etti.

- Bu haber 443 kez okundu.

Hekimler alana çıktı

FATİH KARAGÜLLE

Nisan 2015'te yürürlüğe konulan Cumartesi nöbetlerine 5 defa mazeretsiz gitmeyen hekimleri işten atılacağını duyuran Sağlık Bakanlığı 'hekim avına' Mersin'den başlamış, konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB), sözleşme fesihleri ile ilgili Valilikle ile temasa geçtikleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığından randevu talep ettikleri bilgisini paylaşmıştı. Dün Özgür Çocuk Parkı’nda toplanan Aile Hekimleri Dernekleri Fedarasyonu, Birlik Dayanışması Sendikası, Genel Sağlık-İş, Türk Tabipler Birliği ve birçok sağlık örgütü sözleşmelerin feshi için başlatılan süreci protesto etmek bir araya geldi.

Eylemde, Aile Hekimleri Dernekleri Fedarasyonu (AHEF) Başkanı Gürsel Özer, “Aile hekimliğini uygulanmasının başlamasından itibaren koruyucu hekimliğe başladık” diyerek “Avrupa’daki meslektaşlarımız 2 bin hastaya bakarken biz 4 bin hastaya baktık” ifadesini kullandı.  Özer, “Her şey iyi giderken birden bire anlamsız bir şekilde işleri bizim işlerimizi kolaylaştırmak olan bürokratlar angaryalar yüklemeye başladılar” tespitinde bulundu.

Sözleşmesi fesh edilen Dr. Gürbüz Şen konuşmasında “Sevgili dostlar burada bizimle birlikte olan mücadelemize güç katan sendikalar, tabip odaları, aile hekimliği dernekleri başta fedarasyonumuz olmak üzere ASEF hepinize saygılar sunuyorum . Değerli arkadaşlar, herkes şunu çok iyi bilsin bugün Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü an itibariyle sözleşme fesihlerini durdurduğunu bildirmiştir. Mersin’de 100 puanı geçen 24 kişinin sözleşme fesihleri masalarındadır. Yürekleri yetiyorsa sözleşme fesihlerini şuan itibariyle imzalasınlar” ifadelerine yer verdi.

Genel Sağlık-İş adına konuşan Zekiye Bacaksız ise “Bu ülkede sağlıklı yaşama, sağlıklı çalışma hakkına sahip çıkmak gerekiyor. Buradaki arkadaşlar insanca yaşama hakkı, dinlenme hakkı için her şeylerini ortaya koyuyorsa bu mücadelenin bir dip dalgasını olduğunu söylüyoruz. Biz kaybetmedik. Bize taşeronlaşmayı dayatanlar kaybetmiştir” ifadesini kullandı.

“Sağlık Bakanlığı’nın hukukuz bir şekilde uygulamaya koyduğu cumartesi günleri yapılan angarya nöbetleri dolayısıyla ceza puanları verilerek bu sözleşmeler fesh edilmek istenmektedir” diyen Türk Sağlık-Sen adına konuşma yapan Mustafa Genç “Müezzinoğlu’na buradan söylüyorum. Sen Türkiye’nin hiç bir yerinde hiç bir arkadaşımızın sözleşmesini fesh edemeyeceksin. Kervan yolda düzülür diyerek bu sistemin içini boşalttılar. Nerede bir sağlık çalışanına eziyet ve zulüm ediliyorsa biz orada olacağız” şeklinde konuştu.

Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası adına konuşan Belkıs Yurtsever, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda süren sokağa çıkma yasaklarına değindi sırada eylemci grubun müdahalesi sebebiyle sözlerini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtsever, “İkinci defadır Mersin’deyiz. Biz mücadeleden vazgeçmeceğiz. Biz geri adım atmadık. Burada geri adım atmak yok. Neo-liberal politikaların kâr hırsına karşı halkın sağlık hakkını bizimle tartışmalarını istiyoruz. Bugün bir sağlık bakanı şununla övünmektedir. Şu kadar hastanemizde şu kadar hastamıza hizmet verdik diye” dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden açıklama

Öte yandan eylem öncesi Sağlık alanında bulunan hekim açığına rağmen başlatılan “Hekim Avı” ile ilgili olarak Mersin’de görevlerine son verilen doktorlara ilişkin Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden konuya ilişkin basın bildirisi yayınlandı.

Bildiride, “Aile Hekimliği Kanununa tabi sözleşmeli aile hekimi olarak görev yapmakta iken görevleri ile ilgili hususları yerine getirmedikleri ve bu nedenle almış oldukları ceza ihtar puanları 100 puanı geçmiş bulunan Dr. Gürbüz Şen, Dr. Cengiz Alyeşil, Dr. Gürkan Aslan ve Dr. Ahmet Nurcan’a sözleşmelerinin feshedildiği takdirde görev yapmak istedikleri kurumla ilgili tercihte bulunabilecekleri ve Müdürlüğümüze dilekçe ile başvurmaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Prosedür gereği olan bu işlemlere ait bilgilendirme, diğer pek çok İlimizdeki Halk Sağlığı Müdürlüklerince yapılan işlemlerden farklı değildir. Basında yer alan ve yukarıda adı geçen aile hekimlerimizin sözleşmelerinin feshedilmesi veya aile hekimliği ile ilişiklerinin kesilmesi şu an itibarıyla söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.