Corona virüsü hakkında bir şeyler yazmalı mıyım? Uzmanlık alanım dışında bir şey yazmam etik mi? Normal olan hangisi? Ülkemizde her üç kişiden beşi doktor değil mi sonuçta? Veya bunun ekonomik sosyolojik boyutlarını mı yazsam?  Peki ya insana etkileri? Bir hastalık bütün insanlığı obsesif yapar mı dersiniz? İmandan gelmeyen temizlik bir virüsten mi gelir? Peki ya açıklanan ekonomik paket? Hahaaha. Yorumum bu kadar. Yani ekonomist değilim, sadece gülebilirim. Bu korku, bu kaygı normal mi? Evet bak bunun hakkında fikir beyan edebilirim.

Evet bir virüs gerçeği var ama bunun rastgele çıktığını kesin düşünmüyorum.  Son birkaç yılda yangınlar, toplu hayvan ölümleri, savaşlar, çekirge sürüleri, depremler, virüs salgını vs. daha sayamadığım bir çok olay…  Dünyayı yöneten hangi grup veya gruplar tarafından ne amaçla yapılıyor bir bilgim ve tamamı tutarlı bir fikrim yok, olsa da kanıtlamaz.  Fakat belli amaçlara yönelik çok çok uzun vadeli planların bir parçası olarak düşünüyorum. Romantik insanların paylaşımları gibi, yok çocuklar bizi Allah’a şikayet etti, yok bunlar tanrı tarafından veya doğa tarafından insanlara verilen ceza gibi şeyler olduğunu düşünmüyorum. Belki bir nabız yoklama, insanları bir şeylere hazırlama olabilir. Mesela insan vücuduna yerleştirilmesi planlanan çipleri insanlığa daha kolay kabul ettirmek gibi birçok senaryo var. Neyse daha bir sürü varsayım var ve bunlar bir virüs gerçeği olduğunu değiştirmiyor. Bu varsayımlardan herhangi birinin doğru olmasının bir tek iyi yanı var; bunu planlayanlar zamanı gelince de ortadan kaldırmayı planlamıştır. Toplumun da çok çabuk reaksiyon vermesi hedeflenen amaçlara daha çabuk ulaşmalarını sağlar ve virüs tehlikesi pek yakında geçecektir yani öyle umuyoruz. 

İnsanların korkuları veyahut kaos durumundaki eylemlerini yorumlamak saatler sürer. Bazı ülkelerin liderleri bırakalım yayılsın, dedi. Bağışıklık kazanır falan. Bu düşünce insanları doğanın bütününde var olan Doğal Seleksiyona açık hale getirir. Doğal Seleksiyon veya  Doğal Seçilim; belirli bir türde dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Doğal Seleksiyon içinde bulunulan durumlarda güçlü olanların hayatta kalması demektir. Örneğin aslanlar tarafından tehdit altında olan bir ceylan sürüsünde daha hızlı koşabilenler hayatta kalır. Hayatta kalabilen ceylanlar başka bir türe dönüşmez. Doğal seleksiyon sadece bir canlı türü içindeki sakat, zayıf ya da çevre şartlarına uymayan bireyleri ayıklar. Yeni canlı türleri, yeni genetik bilgi ya da yeni organlar yaratamaz. Evrimsel süreçte insanlar da bütün canlılar gibi doğal seleksiyona uğramamak adına hareket eder. Yani insanlar yaşama güdüsü ile hareket eder. İnsanların korkularından dolayı bu hale gelmesi çok normal. Belki de gözlemlenmek istenen budur, bu korku ve kaygı seviyesidir. Bilemiyorum.
 

Tehlike durumlarında insanlar Savaş ya da Kaç tepkisi verir. Savaş ya da kaç tepkisi, vücudumuz bir tehdit algıladığında ortaya çıkar. Hasar ya da hayatta kalmamız için vücudun “savaşması’’ ya da “kaçması” için hazırlanan ilkel ve doğuştan gelen bir yanıttır. Stres ise bir tehdit ile karşılaştığımızda yaşanan biyolojik ve psikolojik bir tepkidir. Öncelikle, vücudumuz bir durumu yargılar ve stresli olup olmadığına karar verir. Bu karar, duyusal girdi ve işleme ile ayrıca depolanan hatıralar temel alınarak yapılır. Yani normal olan korkmamız ve abartmamız. Bakın doğru olan demiyorum, normal olan. Normale uyan psikolojik olarak da normal kabul edilir. Yani insanların saçma sapan depolama yapması, kolonyalara saldırmaları, açıklanan ekonomik paket, fırsatçıların bir ürünü kat kat fazlasına satması, tehlikede olan yaşlıların dışarda dolanması… Bunlar normal şeyler.

Son olarak;
Salgını, krizi, açlığı ve şiddeti dua ederek durduramazsınız.
Dünyayı değiştirecek olan dua değil, eylemdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.