SONER AYDIN

 

Mersin 68’liler Derneği Gazeteciler Cemiyetinde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini deklare etti.

Dernek Başkanı Hasan Kapıkıran, bölgede pek çok politik gelişmenin olduğu bir dönemde, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını belirterek “10 Ağustos’ta gerçekleştirilecek seçimlerde, Türkiye’de ilk kez bu makama gelecek kişi halk tarafından seçilecektir. Bu bakımdan, bu kez Cumhurbaşkanlığı seçimi, farklı bir durum göstermekte ve büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

“Yıllardır Türkiye toplumuna aşılanan Türk-İslam sentezine uygun iki aday dışında, bu kez halktan biri, Kürt mücadelesi içinden süzülüp gelen bir aday da yarışa katılmaktadır” diyerek açıklamasını sürdüren Kapıkıran, “Başkomutan olmak için değil, ama halk adına bir şeyler söylemek ve yapmak için, sıra dışı bir aday da var bu yarışta. Üçüncü bir aday, ‘başka bir yol da var’ diyen genç aday Selahattin Demirtaş. Bu seçimlerde, sistemin ortaya sürdüğü iki benzer aday arasındaki bir halk çocuğuna vereceğiniz her oy, demokrasi, barış ve refah için örülecek duvara bir tuğla olur. Tek tek büyük değer taşıyan oylarınızla, geleceğinizi aydınlatabilir, çocuklarınıza, daha özgür ve aydınlık bir geleceğin kapılarını açabilirsiniz. Demirtaş’ın deyimiyle, ‘Vereceğiniz oyla, on saniyede Türkiye’nin kaderini değiştirebilirsiniz’” ifadelerini kullandı.

Kapıkıran, “Türkiye toplumunun özgür ve demokratik geleceği için, demokratik değişim ve kalıcı barış için; başta 68’liler olmak üzere Mersin’de yaşayan bizler; halktan biri olan, halkın gerçek temsilcisi olarak gördüğümüz Selahattin Demirtaş’ı desteklediğimizi kamuoyuna açıklıyoruz” dedi.

Demirtaş’a destek verdiğini açıklayanların adları şöyle:

Hasan Kapıkıran (Mersin 68’liler Derneği Başkanı), Celal Temel (Mersin 68’liler Derneği Yön. Kur. Üyesi, eğitimci-yazar), Mahmut Karabulut (Mersin 68’liler Derneği Yön. Kur. Üyesi), Hasan Canel (Mersin 68’liler Derneği Yön. Kur. Üyesi, ressam), Adil Okay (Mersin 68’liler Derneği Yön. Kur. Üyesi, şair-yazar), Bedrettin Gündeş (Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı), Mustafa Güler (Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi), Osman Yılmaz (Yeşiller ve Sol Gelecek Mersin İl Başkanı, şair), Cüneyt Bozkut (Doktor), Selçuk Ş.Polat (68’li yazar), Abuzer Kiraz (İşadamı), İsmail Açıkgöz (İşadamı), Doğan Gökşen (İşadamı), M. Fazıl Türk (Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı), Yüksel Mutlu (Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı), Ertuğrul Kürkçü (HDP Mersin Milletvekili), Hüseyin Doğan (Sigorta Acentesi yöneticisi), Ahmet Akdağ (Eczacı), Erbay Güleryüzlü (İşadamı), Nebahat Bayrak (İşkadını), Baki Balcı (İşadamı), Mehmet Çamak (İşadamı), Abuzer Kapıkıran (Emekli), Kenan Hoplar (Emekli öğretmen), Kamber Yüce (Elektrik Mühendisi), Hacı Ali Doğan (Emekli işçi), Veli Şahin (İşçi), M. Ali Temel (Emekli öğretmen), H.Hulki (Özel Avukat, Mersin Barosu eski başkanı), Bülent Gönen (Mali müşavir), Şahsenem Güleryüzlü (Emekli hemşire), Baki Erdoğan (Mersin Cem Evi Dedeler Kurulu Başkanı), Aysel Kılavuz (Emekli eğitimci), Prof. Dr. Atilla Güney (Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi), Kadir Arıkan (Avukat), Ömer Ayaz (Avukat), Fahri Gül (Avukat), Ali Bozan (Avukat), Filiz Soylu Bozan (Avukat), Naciye Arıkan (Avukat), Birten Demirtaş Özbek (Avukat), Özgür Özbek (Avukat), Emrullah Şam (Avukat), Yılmaz Can (Avukat), Ali Yusuf Kemaloğlu (Avukat), Dicle Yiğit (Avukat), Arma Umran Yiğit (Avukat), Yıldız Koca (Avukat), Turan Pınar (Avukat), Hayriye Timuroğlu (Avukat), Çetin Cebe (Avukat), Sabahat Gençtarih Cebe (Avukat), Bedri Kuran (Avukat, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi), Bektaş Yornuk (Emekli), Zeynep Akyüz Temel (Emekli), Hasan Doğan Tatay (Emekli), Ethem Dinçer (78’li işadamı), Hasan Gülbahar (78’li, insan hakları aktivisti), İbrahim Bilen (Devrimci 78’liler Mersin Temsilcisi), Cüneyt Durnaoğlu (Mersin Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı), Selahattin Güvenç (Akdeniz GÖÇ-DER Başkanı), Kemal Göksoy (GENEL-İŞ Sendikası Mersin Şubesi Başkanı), Ali Tanrıverdi (İHD Mersin Şubesi Başkanı), Sinan Muşlu (EĞİTİM-SEN Mersin Şubesi Başkanı), Hasan Yurtsever (Mersin Demokratik Alevi Derneği Başkanı), Savaş Gürkan (TÜM-TİS Mersin Şubesi Başkanı), İrfan Gültekin (YOL-İŞ Mersin Şubesi Başkanı-Türk-İş Mersin İl Temsilcisi)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.