“Aydınlatılması gerekiyor”

CHP Mersin Milletvekili Adalet Komisyonu Üyesi Ali Rıza Öztürk, 24-31 Ocak "Adalet ve Demokrasi Haftası" nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada “Ocak ayı, aydınlatılması gereken karanlık bir ay” dedi.

- Bu haber 404 kez okundu.

 “Aydınlatılması gerekiyor”

 

 

“İnsanın içi kararıyor”

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Adalet ve Demokrasi Haftası münasebetiyle meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Bu ocak ayı, gerçekten, aslında devrimciler için, yurtseverler için, aydınlar için hakikaten aydınlatılması gereken karanlık bir ay. Ocak ayında gerçekten insanların içi kararıyor. Bundan tam yirmi iki yıl önce devrimci, yurtsever, yazar Uğur Mumcu katledildi. Bugün her 24 Ocak’ta Uğur Mumcu'yu anıyoruz. Aslında, bu Parlamentoda bulunan arkadaşlarımızın tamamının Uğur Mumcu'nun saygın bir gazeteci olduğu konusunda hiçbir kuşkuları yok. Ama Uğur Mumcu'yu anmak demek Uğur Mumcu'nun neden öldüğünü sorgulamak demektir. Muammer Aksoy'un, Kemal Türkler'in, Vedat Aydın'ın, Gün Sazak'ın neden öldüğünü araştırmak, sorgulamak ve bu olayların arkasındaki karanlıkları aydınlatmak demektir. 31 Ocak’ta da Muammer Aksoy katledildi, 17 Ocak’ta Hrant Dink katledildi. Hrant Dink'in neden öldürüldüğü konusundaki örtülerin dün kaldırılmasına itiraz edenler bugün şu ya da bu şekilde bu örtüleri kaldırmaya çalışıyorlar” dedi.

 

“Yapmamız gereken sorulara cevap vermek”

 

Aslında, Parlamento olarak yapılması gerekenin, Türkiye'de faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerin yakınlarının sorduğu sorulara yanıt vermek olduğunun altını çizen Öztürk, “Yani bugün o çocuklar babalarının, kadınlar kocalarının neden öldürüldüğünü, analar ise oğullarının neden öldürüldüğünü öğrenmek istiyorlar. Ama biz Parlamento olarak bir türlü bunun yanıtlarını veremiyoruz. 23'üncü Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak bu faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerin aydınlatılması için tam 9 kez Meclis araştırması önergesi verdik. Ama her seferinde önergemiz sudan gerekçelerle reddedildi, AKP'li arkadaşlarımız tarafından reddedildi. Ama öte yandan, o günün Başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerin aydınlatılacağını söyledi. Bir taraftan faili meçhullere ve darbelere karşı bir duruş gösteriyormuş gibi yapmak, ama öbür taraftan bu olayların üzerindeki karanlıkların sürmesine seyirci kalmak tarih önünde bizleri sorumluluktan kurtarmayacaktır. Türkiye'nin bugün tam bir hukuk devleti olmaya ihtiyacı var. Artık halkımız, muhalefet partisiyle, iktidar partisiyle tüm partilerin bu faili meçhul bırakılan cinayetleri aydınlatmasını istiyor. İktidarın ikide bir muhalefeti, muhalefetin ise iktidarı suçlamasının halk açısından bir yararı olmadığını halkımız bizden daha iyi görüyor. Bugün, gerçekten, Uğur Mumcu'nun düşüncelerinin ölmediğini görüyoruz. Bundan yirmi iki yıl önce Uğur Mumcu'nun yazdığı yazılar bugün bir bir gerçekleşiyor. Uğur Mumcu'nun, gerçekten, iktidarlar karşısında diz çökmeyen, boyun eğmeyen gazeteci tavrına bugün aslında daha çok ihtiyacımız var. Uğur Mumcu hiçbir zaman siyasi iktidara ve patronlara boyun eğmemiş, onlar önünde diz çökmemiş; halkın yanında, gazeteciliğin nasıl olduğunu göstermiştir; kalemini eğmemiştir, kendisi eğilmemiştir, kırılmıştır. Bugün böyle gazetecilere daha çok ihtiyacımız var. Yunanistan'da SYRIZA partisi kendi öz gücüne güvenerek sol düşüncenin iktidar olabileceğini göstermiştir. Ben bugün bir Yunan seçmeni olsaydım, hiç tereddütsüz ve kuşkusuz ki, oyum Yunanistan'da SYRIZA'ya ve Çipras'a ait olurdu. Çipras, bugün, gerçekten de dinin siyasete alet edilmeden iktidar olunabileceğinin 21'inci yüzyılda somut örneğini vermiştir, 21'inci yüzyılda laik bir başbakanın nasıl olması gerektiğini Türkiye'deki siyasetçilere işaret etmiştir. Ben Türkiye'nin de o günlere kavuşacağına inanıyorum” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.