AYM’den döner!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP’li Seçer, iktidarın ısrarla gündeme getirdiği “torba yasaların” topluma hiçbir yarar sağlamadığını belirterek, Cumhurbaşkanı’nın kızının yönetimde olduğu Yeşilay’a imtiyazlar sağlayacak düzenlemelerden internet yasaklarına kadar değişik konulardaki son torba yasadaki kimi düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nden döneceği uyarısında bulundu.

- Bu haber 376 kez okundu.

AYM’den döner!
 

 

 

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri süren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifi üzerine konuştu. Meclis mevzuatında olmayan ve birbiri ile alakalısız birden çok konuyu içermesi nedeniyle “torba yasa” olarak nitelenen bu düzenlemelerle ilgili olarak iktidar sözcülerinin “bir daha getirmeyeceğiz” sözü verdiğini hatırlatan Seçer, “Her konuda ayrı bir uzmanlık gerektiren torba teklifi önümüze konuyor. Vatandaşın derdine derman olacak bir düzenleme olsa tek söz etmeyiz. Ama içinde anayasaya aykırı olduğu açık olan düzenlemeler torbaya sokuluyor. Böyle bir anlayışla yasama faaliyeti olmaz” diye konuştu. Torba teklif ile internet suçlarından İGDAŞ'ın özelleştirilmesine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasından Kızılay ve Yeşilay’a kadar pek çok konuda yeni düzenlemeler getirildiğini söyledi.

Bunlardan birinin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasına ilişkin düzenleme olduğunu belirten Seçer, yeni bir üniversite kurulurken YÖK mevzuatı dışına çıkıldığına dikkat çekti. “Üniversite yönetiminde özerklik mi yoksa her gelen iktidar kendi dünya görüşüne göre yönetimini belirlemesini mi isteriz? Elbette ki üniversitenin özerk ve bağımsız olmasını bu anlayışla bilim üretmesini ister ve bekleriz. Ama burada böyle olmuyor ve iktidarın gölgesinin olduğu bir düzenleme yapılıyor” diye konuştu.

 

Yeşilay’a var da niye diğerlerine yok?

 

Bir diğer düzenlemenin Yeşilay hakkında olduğunu belirten Seçer, mevzuatta Yeşilay Cemiyeti ve Yeşilay Vakfı’nın bulunduğuna dikkat çekerek, yeni düzenlemeyle vakfa 15 milyon lira Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinden ödenek ayrılacak olmasına işaret etti. AKP iktidarları sürecinde iktidar ile vakıf ve dernekler arasındaki ilişkilerde “sıkıntılı konuların” gündemde olduğunu belirten Seçer, “Örneğin TÜRGEV’e çok kıymetli bir hayırsever 99 milyon dolar bağışladı! Ama ne hikmetse hala bunun hesabı verilmedi” diye konuştu. 2013 yılında Yeşilay Cemiyeti’ne Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılmasına ilişkin yasal düzenleme yapıldığını ve önceki yıl cemiyete yaklaşık 13 milyon lira aktarıldığını belirten Seçer, “Şimdi de vakfa para aktarılacak. Neden? Mükerrer olmuyor mu bu bağışlar? Yeşilay Cemiyeti ile Yeşilay Vakfı ayrı işler mi yapıyor? Aynı işleri yapıyor. Ülkemizde başka vakıflar da var. Örneğin LÖSEV, ÇYDD, TEMA vakfı var. Çok da iyi işler yapıyorlar. Niye bu ayrıcalığı onlara tanımıyoruz da illa Kızılay ve Yeşilay’a tanıyoruz? Yoksa Cumhurbaşkanı’nın çocukları Yeşilay Vakfı’nda faaliyet gösteriyor da onun için mi bu ayrıcalık? Çocuklar zaman ayırıyor, bu vakıflara hizmet ediyorlarsa başka. Ama işin içine akçe, kafa karışıklığı giriyorsa bu hiç de güzel değil” diye konuştu.

 

“Adrese teslim, yine kıyak”

 

Seçer, teklifle kentsel dönüşüm çerçevesinde kamulaştırılan taşınmazların idarelere tesliminin 31 Aralık 2015 tarihine kadar Gelir Vergisi'nden istisna olduğunu yine bu taşınmazların idarelere tesliminin Katma Değer Vergisi’nden de istisna olduğuna ilişkin bir düzenleme yapıldığını hatırlattı. “Herhalde bir arazi var ve bu çok değerli kupon arazi. Çok açık, ona ilişkin bir düzenleme yapılıyor. Yani adrese teslim bir düzenleme. Bakın bununla İstanbul Maslak’taki 3 milyar dolar değerindeki MİT arazisine ilişkin yasal alt yapıyı sağlanmak suretiyle trampa yoluyla birilerine verilmesinin yolunun açılmak için bu düzenlemenin yapıldığına dair iddialar var. İşte torba düzenlemenin mantığı bu. Vatandaşın sorunlarına yönelik bir düzenleme yok ama birilerine yine bir kıyak var” diye konuştu.

 

“Mahkemeden dönecek”

 

Torbadaki bir diğer tartışmalı düzenlemenin internet yasaklarına ilişkin olduğunu belirten Seçer, bu konuda son bir yıl içinde üç kez değişiklik yapıldığını ancak fikir ve ifade özgürlüğüne müdahaleleri içeren her düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nden döndüğünü hatırlatarak, “Biz size o zaman da bu yaptıklarınız anayasaya aykırıdır, dedik ama bir türlü dinletemedik. Sonra Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Şimdi yapmak istediğiniz bu değişiklik de yine anayasaya aykırı ve emin olun bu da Anayasa Mahkemesi’nden yine dönecek. Onun için bu sorunu kökünden çözmemiz gerekiyor. Aklı başında, hukuka uygun düzenlemeler getirin. Benden size bir tavsiye! Bu düzenlemenin yürürlük tarihini Mart ayı sonuna uzatın. Çünkü o zaman Anayasa mahkemesinin yapısı değişecek, istediğiniz gibi yüksek mahkemeyi şekillendirirsiniz. O zaman belki bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nden dönmez! Yoksa hemen bu haliyle tekrar döner” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.