‘BU DAVA KADINA KARŞI’

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Mutlu, eş başkanlık uygulamasına karşı açılan davayı değerlendirdi

- Bu haber 942 kez okundu.

‘BU DAVA KADINA KARŞI’
 BDP’li Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Diyarbakır Valiliği’nin ‘eş başkanlık’ uygulamasının iptaline yönelik açtığı davanın siyaset arenasındaki kadınları hedef aldığını öne sürerek, “Eş başkanlık sistemi bir kadın devrimidir. Bu davanın açılmasını kadın siyasetine müdahale olarak görüyoruz” dedi.

Diyarbakır Valiliği’nin, 5393 sayılı yasada ‘eş başkanlık’ adı altında bir organ ve kadro olmadığı gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı "eş başkanlar çalışma yönetmeliği" kararının iptal edilmesi için 3. İdare Mahkemesi'ne başvurması, BDP ve HDP’nin il, ilçe ve beldelerdeki 102 eş başkanını, devre dışı kalmaları tehlikesiyle karşı karşıya getirdi. Akdeniz Belediyesi’ni Mehmet Fazıl Türk ile birlikte yöneten Eş Başkan Yüksel Mutlu, Diyarbakır Valiliği’nin bu girişimini hem erkek egemen sistemin doğurduğu bir sonuç hem de kadın siyasetine vurulmak istenen bir darbe olarak yorumladı.

Eş Başkan Mutlu, açılan davayla ilgili İHA muhabirine açıklama yaptı. BDP’nin 10 yıldır eş başkanlık sistemini genel merkez de dahil olmak üzere il ve ilçelerde uygulayan bir parti olduğunu anımsatan Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde 30 Eylül 2013 tarihinde açıkladığı demokratikleşme paketine de eş başkanlık sisteminin girdiğini ve artık bunun bir karşılığı olduğunu belitti.

 

Akdeniz Kaymakamlığı da geri çeviriyor

 

BDP’nin kendi içindeki tüm organların yanı sıra hem milletvekilliğinde hem de belediye başkanlığında seçilebilir bir sıraya koyacak şekilde yüzde 40 kadın kotası uygulayan tek parti olduğunun altını çizen Mutlu, 2014 yerel seçimlerinde ise eş başkanlık uygulamasını getirdiklerini kaydetti.

Mutlu, “Ben de eş başkan adayı olarak halkın karşısına çıktım. Eş başkanlık, eş özgür yaşam iradesi demek ve ben kadınların iradesini temsil ediyorum. Çünkü beni kadınlar seçti bu noktaya getirdi. Ben halkı kandırmadım, halk bana oy verdi, beni böyle beğendi ve sandığa gittik, ben Fazıl Türk ile birlikte sandıktan çıktım. Evet, tırnak içinde yasa böyle ama halkın gözünde biz ikimiz eşitiz” şeklinde konuştu.

Mersin’de de Akdeniz Kaymakamlığı’nın eş başkanlar olarak çift imzalı yazılarını, yasada eş başkanlık sistemi olmadığı ve bu imzanın kabul edilemeyeceği gerekçesiyle zaman zaman geri çevirdiği bilgisini veren Mutlu, Kaymakamlığa kendisine gelen eş başkanlık davetiyeleri, bilboard ve basındaki örneklerin de yer aldığı bir dosya sunduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Dosyada, ‘Bu bizim politik yaklaştığımız bir meseledir, bu bir kadın meselesidir, kadın iradesinin açığa çıkmasıdır. Özellikle yerel yönetimlerde biz kadının bu tarzda çalışmasını önemli buluyoruz. Çünkü yerel demek kadın demek, kadına daha kolay ulaşmak demek. Çünkü biz siyaseti ve demokratikleşmeyi yerelden oluşturabilirsek kadın-erkek eşitliği, hizmetlerin eşitliği, adalet ve yerelden yönetimin güçlendirilmesi meselelerini yerelden güçlendirebilirsek bu bir kartopu şeklinde çoğalarak merkezi siyasete sirayet eder’ dedik. Sayın Kaymakamdan İçişleri Bakanlığı’na görüş sormasını istedik.”

 

‘Halkın oyuyla seçilen kişiyi reddediyorlar’

 

Mutlu, şunları söyledi: “Şu anda 102 belediyemizin hepsinde eş başkanlık fiili uygulanıyor, meşrudur ve imza atıyoruz biz tüm belgelere. Fakat böyle bir dava açıldı Diyarbakır Valiliği tarafından. Halk bunu sahiplenecek. Çünkü herkes sandığa attığı oyun sahibidir ve onu takip eder. Ben halkın bu noktada bize sahip çıkacağını düşünüyorum. Ama özelde de erkek egemen sistemin kadın hareketine, kadınlara yönelik bir dışlayıcı, ayrımcı uygulaması olarak görüyoruz. Mevcut onların ifadesiyle yasal, seçilmiş başkan olarak görünen arkadaş zaten metnin sağ tarafına imzasını atıyor, ben de sol tarafına imza atıyorum. Ben de sorarım, acaba benim imzamın kaymakama, valiye, hükümete, devlete ne gibi bir zararı var? Bize yapılan bugün hizmet aksamasından başka bir şey değil. Hizmeti aksatan onlar olacak biz olmayacağız. Aslında hizmeti aksatan mülki amir oluyor ve mülki amir bu kadar halkın oyuyla seçilmiş bir kişiyi yani beni reddetmiş oluyor. Evet, yasaya uygun olmayabilir ama siz o kadar halkın bana eş başkan olarak verdiği oyu da sandığı da geçersiz sayıyorsunuz. Bu bir problem, bu demokratik değil.” (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.