“HUZURUMUZU KİMSE BOZAMAYACAK”

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan Mersin’den mesaj verdi; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Mersin ziyaretinde önemli mesajlar verdi; “Amacımız dünyanın en yüksek standardında insan hak ve özgürlüklerine sahip bir Türkiye yaratmak. Kişilik hakları hiçbir neden ve gerekçe ile ihlal edilmeyecektir. Buna yönelik her türlü hukuki önlemleri de alacağız"

- Bu haber 1133 kez okundu.

“HUZURUMUZU KİMSE BOZAMAYACAK”

 “Taviz ve zafiyete tahammülümüz yok”

 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mersin’e gelen Ulaştırma Bakan Lütfi Elvan, AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısına katıldı. İl Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Elvan’ın yanı sıra, AK Parti Mersin milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun ile Nebi Bozkurt, İl Başkanı İsmail Taşpınar ve çok sayıda partili katıldı. İl Başkanı Taşpınar’ın konuşmasının ardından konuşan Bakan Lütfi Elvan, yaptıkları hizmetlerle yetinme lükslerinin olmadığını aktardı.

Hedeflerinin sadece insanları refah içinde yaşatmaktan ibaret olmadığını ifade eden Elvan, "Elbette refah önemli. Ama sadece refah diyemeyiz. Türkiye’nin gelişmesi ve milletimizin refahının yükselmesi, huzur ve güvenlikle taçlanmadığı taktirde bir anlam taşımayacaktır. Gelişmiş bir Türkiye’nin tacı ve tahtı huzur ve güvenliktir. Bu konuda asla tavize ve zafiyete tahammülümüz yoktur, olmayacaktır. Ülkemizin düzen ve huzuru, milletimizin iç ve dış güvenliği en öncelikli sorunumuzdur. Türkiye dünyanın en stratejik topraklarına sahiptir. Etrafımız kordon bir halde çevrilmiş durumdadır. Sınırlarımızın ötesi kan ve barutla kavrulurken şer mihraklar ülkemizde de kaos oluşturmak istemektedirler. Şer mihrakların çirkin emellerine karşı hepimiz uyanık olmak zorundayız. Bu konuda ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

 

"Hiç kimse çirkin ellerini uzatamaz"

 

Yaptıkları çalışmalarda asla hukuk yolundan sapmayacaklarını vurgulayan Elvan, "Amacımız dünyanın en yüksek standardında insan hak ve özgürlüklerine sahip bir Türkiye yaratmak. Kişilik hakları hiçbir neden ve gerekçe ile ihlal edilmeyecektir. Buna yönelik her türlü hukuki önlemleri de alacağız. Bununla birlikte ülkemizin huzur ve güvenliğine hiç kimse çirkin ellerini uzatamaz. Kamu düzenini temin etmeye yönelik olarak gerekli bütün tedbirleri aldık ve bundan sonrada almaya devam edeceğiz. Türkiye’de yaşanan her ferdin hakları, güvenliği ve huzuru refahından daha önceliklidir. Bu nasıl bir vahşettir ki kurban eti dağıtmak için sokağa çıkan gencecik bir insanı katlediyorlar. Ambulansları yakıyorlar. Kızılay’a kan toplayan araçları yakıyorlar. Kamu mallarını talan ediyorlar. İnsanlarımızın ekmek kapılarını yakıp yıkıyorlar. Alın terlerini el emeği göz nuru mülklerine saldırıyorlar ve talan ediyorlar" şeklinde konuştu.

 

"Yargı karşısında hesabını verecekler"

 

Son dönemlerde yaşanan olaylara göz yummalarının mümkün olmadığının altını çizen Elvan, "Bunları yapanlar yargı karşısında mutlaka hesabını vereceklerdir. Böyle vandallıkların bir daha ortaya çıkmaması içinde ne gerekiyorsa yapacağız. Bizi polis devletine yönelmekle suçluyorlar. Bunları söyleyenler ya çok cahiller ya da bunu art niyetli olarak söylüyorlar. Asıl hukuk düzeni tesis edilmez ise hukuk devleti yara alır. Hukuk devletini hakim kılmaya çalışıyoruz. Hiçbir gerekçe ve sebep ülkemizin demokratik standartlarından ödün vermemize neden olamaz. İnsan hakları ve kişilik hakları bizim için her şeyden kutsaldır ve önemlidir. Bizde bu nedenle insan hakları ve kişilik haklarının güvence altına almak için hukuki güvencelere yöneliyoruz. Hukuk hepimizin sığınacağı yegane kapı olmalıdır. Hukuk kapısından başka kapıları arayanları Türkiye çok gördü. Artık bir daha hukuk ve meşrutiyet dışı bir yol hiç kimse için çıkış kapısı olarak görülmeyecektir. Türkiye hukuk devletidir ama hukuk herkesi bağlayacaktır. Hukuken imkan vermeyen hiçbir davranış hiç kimse için hoş görülmesi gereken bir davranış olarak görülmeyecektir" ifadelerini kullandı.

 

“Vesayetle mücadelede başarılıyız”

 

Yıllardır vesayetlere karşı mücadele verdikleri dile getiren Elvan, "Son derecede başarılı olduk. O vesayet odaklarına karşı kararlı, dik duruşumuzu sergiledik ve tek bir sesin ancak ve ancak milletin sesi olabileceğini söyledik. Ama bugün Güneydoğu’da HDP, yeni bir vesayet anlayışı oluşturmaya çalışıyor. Vatandaşı orada tehdit ediyorlar. İş adamlarını tehdit ediyorlar. Gördünüz yaktılar, yıktılar. Biz bu yeni vesayet anlayışına izin vermeyeceğiz. Kendileri vesayetten şikayetçiydi. Ama bugün onlar halk üzerinde vesayet oluşturmaya çalışıyorlar. Halk üzerinde oluşturmak istedikleri vesayete kesinlikle izin vermeyeceğiz ve verilmeyecek" dedi.

 

“Avrupalıdan çok internet kullanıyoruz”

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk vatandaşlarının Avrupalı'dan daha fazla internet kullandığını söyledi. Elvan, iletişimde 2002 yılında Afrika seviyesinde bir Türkiye'nin olduğunu ifade ederek, "Bugün iletişim alanında Türkiye Avrupa'da ilk 5'in içinde. İnternet kullanımında dünya ortalaması 24 saat, Avrupa ortalaması 26 saat, Türkiye ortalaması ise 32 saat. Şu anda bizim vatandaşlarımız Avrupa'daki vatandaşlardan çok daha fazla internet kullanıyor" dedi.

Sadece ulaşımda değil iletişim alanında da çok önemli gelişmeler sağladıklarını belirten Elvan, "İletişimde 2002 yılında Afrika seviyesinde olan bir Türkiye vardı. Bugün iletişim alanında Türkiye Avrupa’nın ilk 5’inde. İnternet kullanımında da bizim gençlerimiz, nüfusumuz, bizim kadınlarımız, kızlarımız dünyayı takip ediyor. Dünyada neler olup bittiğini yakinen takip ediyor. Türkiye’de neler olup bittiği yakinen takip ediyorlar. Bunun en büyük göstergesi de internet kullanımıdır. İnternet kullanımında dünya ortalaması 24 saat, Avrupa ortalaması 26 saat, Türkiye ortalaması ise tam 32 saat. Şu anda bizim vatandaşlarımız Avrupa’daki vatandaşlardan, Avrupalı vatandaşlardan çok daha fazla internet kullanıyor" şeklinde konuştu.

Mersin'de hem karayolu hem demiryolu hemde havayolu yatırımlarının buluştuğunu vurgulayan Elvan, "Mersin kültürel çeşitliliği, tarımıyla Türkiye’nin çok önemli kentlerinden bir tanesi. Mersin’imiz bir liman kenti. Sadece liman kenti değil aynı zamanda bir tarım kenti. Antalya’dan sonra en fazla üretim gerçekleştiren ilimiz. Diğer taraftan bir turizm kenti. Turizm kentinin ötesinde bir ulaştırma merkezi Mersin. Mersin önümüzdeki dönemde özellikle hızlı tren projelerimizin tamamlanması ile Mersin’e inşa edeceğimiz Türkiye’nin en büyük konteyner limanından sonra ve gerçekleştireceğimiz hava yolu yatırımından sonra ulaşımda önemli bir merkez haline gelecektir. Türkiye’nin en önemli lojistik merkezlerinden birisi Mersin olacaktır, olmak zorundadır. Mersin en öncelikli illerimizden bir tanesidir. En kısa sürede de havayolunu Mersin'le buluşturmayı hedefliyoruz, buluşturacağız" ifadelerini kullandı.

Elvan'ın konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

 

Tünelleri yerinde inceledi

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Mersin-Antalya karayolunda devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Elvan, Mersin-Antalya karayolu güzergahında 22 tünelin bulunduğunu, bunlardan 3'ünün tamamlandığını, gelecek yıl da 4 tüneli tamamlayacaklarını söyledi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mersin’de bulunan Bakan Elvan’a, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt ve Ahmet Tevfik Uzun, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Karayolları Bölge Müdürü Necati Çakıroğlu ile Müsteşar Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu eşlik etti.

Karayolundaki tünellerde incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Elvan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mersin-Antalya karayolu güzergahında 22 tünelin bulunduğunu, bunlardan 3'ünün tamamlandığını, gelecek yıl da 4 tüneli tamamlayacaklarını söyledi.

Beraberindeki protokol üyeleri ve işçiler ile birlikte yapımı devam eden bir tünelin içini gezen Bakan Elvan, çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, “Bu bulunduğumuz tünelin aşağı yukarı uzunluğu 850 metre, arka arkaya çok sayıda tünelimiz var. Eski yollar, sizlerin de gördüğü gibi yaklaşık 6 metre genişliğinde, iki arabanın zor geçtiği, oldukça zor ve coğrafi açıdan kötü olan yollar. Artık o yollardan kurtulacağız. Vatandaşlarımız inşallah çok daha rahat bir şekilde Mersin'den Antalya'ya kadar seyahat etme imkanına kavuşacaklar” diye konuştu.

Türkiye genelindeki çalışmaların da aralıksız sürdürüldüğünü aktaran Bakan Elvan, söz konusu şantiyelerdeki çalışmaların Türkiye'nin imarının ve alt yapısının güçlenmesi için büyük bir önem taşıdığını ifade ederek, “2 binin üzerinde şantiyemiz var. Yaklaşık 487 kilometrelik Antalya hududuna kadar güzergahımız var. Bunun 11 kilometrelik kesimini önümüzdeki hafta bölünmüş yol olarak açacağız” dedi.

Önümüzdeki yıl ise 4 tünel ve 20 kilometrelik yolu daha açmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Elvan, geriye sadece 50 kilometrelik bir kısım kalacağını belirterek, bu kısmın da ihalesinin hazırlıklarına başlandığını sözlerine ekledi. Bakan Elvan, “Biz en kısa sürede teknik imkanlarımız elverdiği ölçüde bu güzergahı bitirmek istiyoruz. Dolayısıyla özellikle tünellerimizde kış şartlarında bile arkadaşlarımız çalışmalarına devam edecekler. Hızla bu tünellerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Bakan Elvan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederken, işçilerle de yakından ilgilenerek sohbet etti. (İmece Haber Merkezi-İHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.