İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AKP hükümetinin hazırladığı Nükleer Enerji Kanunu Tasarısı Taslağı’nın, yeni bir faciaya davetiye çıkaracağını ileri sürdü.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Soma'da meydana gelen maden faciası ve Hükümetin hazırlatmış olduğu ‘Nükleer Enerji Kanunu Tasarısı Taslağı’! üzerine basın toplantısı düzenledi.

Soma'da meydana gelen maden faciası ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporuna değinen Öztürk, bilirkişilerin hazırladığı rapordaki görüşlerin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı haklarında verilen gensoru üzerinde yapmış olduğu konuşma ile tamamen örtüştüğünü belirtti.

Öztürk, madenlerin bir ülkenin kalkınması için en önemli zenginliklerden biri olduğunu, ancak bunların işletilmesinde öncelikle insan sağlığının göz önünde tutulması ve tüm güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini belirtti.

Ülkemizde iş kazalarına ilişkin güvenlik önlemlerinin alınmamasına dikkat çeken Ali Rıza Öztürk, Mersin Akkuyu mevkiinde yapılmakta olan nükleer santral tesisine de değindi.

 

‘Sorumlu kim olacak’

 

Hükümetin Nükleer Enerji Yasası taslağı hazırlattığını belirten Öztürk, hazırlanan bu taslağın tam bir facia davetiyesi olduğunu söyledi.

Hazırlanan taslakta Başbakan’a bağlı Nükleer Düzenleme Kurumu'nun kurulacağının öngörüldüğünü kaydeden Öztürk,  “Yani her yerde olduğu gibi kurulacak bu kurumun da Başbakana bağlı olması beraberinde birçok şüpheyi ortaya çıkarıyor. Taslağın içerisinde nükleer enerji santralinin niteliklerine ilişkin genel kriterler belirlenmemiş. Ayrıca güvenlik ve sorumluluğa ilişkin hükümler muğlak bırakılmış. Nükleer santrale alınacak uzman ve uzman yardımcıları hukukçu, siyaset bilimcisi, idari bilimler fakültesi mezunları dahi olabilecek. Bu durum Başbakan’ın inisiyatifine bırakılmış. Kurul üyeleri ve kurum personeli ücretlerinin üst sınırının Başbakan tarafından belirlenecek. Yani bu kadrolara da liyakate bakılmaksızın kıyak atamalar yapılabilecek” dedi.

 

‘Nükleer santrali nasıl koruyacaksınız’

 

Nükleer santral ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'na 50'ye yakın yazılı soru önergesi verdiğini ve bu önergeleri bu konuda uzman bilim adamları ile birlikte hazırladığını dile getiren Ali Rıza Öztürk, vermiş olduğu önergelere ciddiyetsiz cevaplar verildiğini belirtti.

Öztürk, “Henüz Soma'da yaşanan facianın üzüntüsünü, sıkıntısını, kahroluşumuzu içimizde hissederken bu denli bilimden uzak, ciddiyetsiz ve güveliğin nasıl sağlanacağı belirsiz bir nükleer santralin yasal zemini olan Nükleer Enerji Yasası'nın hazırlanması tam bir felakettir. Maden ocaklarının güvenliğini sağlayamayan bir hükümet Akkuyu'ya yapılacak olan Nükleer Enerji Santralinin güvenliğini nasıl sağlayacaktır. Nükleer santralde meydana gelebilecek bir kazanın sonucunda değil 300, değil 500, binlerce insan hatta şehirler yok olabilir. Bir yasa hazırlanıyorsa önce insan sağlığı gözetilmelidir. Hükümet Akkuyu'ya kurulması düşünülen nükleer santralden derhal vazgeçmelidir” dedi.

Anahtar Kelimeler:
ALİ RIZA ÖZTÜRK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.