Ödül “kol saati” mi olacak?

17 Aralık operasyonlarına takipsizlik kararı verilmesinin hemen ardından AKP İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada operasyonda adı geçen eski Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’dan övgü dolu sözlerle bahsedilmesine yanıt gecikmedi; “Ödül kol saati mi olacak?”

- Bu haber 1794 kez okundu.

Ödül “kol saati” mi olacak?
 “Roleks’i gören geliyor”

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk iddialarına sahne olan 17 ve 25 Aralık operasyonlarına takipsizlik kararı verilmesi tepki çekmeyi sürdürüyor. Bu kararın ardından, AKP İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; operasyonda adı geçen ve 700 bin liralık kol saati ile gündeme gelen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan Mersin’e önemli etkinlikler kazandırdığı yolundaki açıklamalar da gündemde dikkat çeken bir ayrıntı oldu. Açıklamada “Eski Ekonomi Bakanı ve AKP Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’ın çabalarıyla 2015 yılında 4 büyük şampiyonaya ev sahipliği yapacak. 2016 yılında ise Avrupa 10 bin metre Kupası Mersin’de düzenlenecek” ifadeleri farklı yorumlara sebep oldu.

Yapılan bu açıklamaya ilk yorum, CHP İl Başkanı Faruk Akar’dan geldi.

İşte operasyondan Akdeniz Oyunları’na, takipsizlik kararından AKP İl Başkanlığı açıklamasına kadar Akar’ın gazetemize verdiği son röportaj;

 

-ALİTOYDEMİR: Sayın Akar, söyleşimize 17 Aralık operasyonuna verilen takipsizlik kararı ile başlamak isterim. CHP Mersin olarak siz de Adliye binasına siyah çelenk bırakarak kararı protesto ettiniz. Takipsizlik kararı hakkındaki düşüncenizi bir kere daha açıklar mısınız?

-FARUK AKAR: Bilindiği gibi AKP, Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonuna muhatap olarak imza attı. Bunu bakanları ve bizzat dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ile başardı. Burada bizi en çok yaralayan ve toplumun gözünden kaçırılmak istenen detay ise şudur; AKP, sahte deliller, gizli tanıklarla yüzlerce insanı yıllarca zindanlarda çürüttü, hapislere attı. Ancak bu operasyonlarda gördüğümüz gibi, resmi video kayıtlarıyla, para sayma makineleri, için Eurolar, Dolarlar dolu ayakkabı kutularıyla gündeme gelen isimler, takipsizlik kararı ile cezasız bırakıldı.

 

-ALİTOYDEMİR: Peki bu gelişmeler toplumda nasıl bir algı yarattı? Toplumun bakışı ne yönde?

-FARUK AKAR: Ne yönde olduğu ortada. Şimdi insanlar, ‘AKP’liysen ceza almazsın, nesuç istersen işle’ diye düşünüyor ve konuşuyor. Tarihimiz boyunca toplumumuz hiç bu kadar yozlaşmamıştı. AKP, bu toplumun ahlaki değerlerini ve bu değerlere bakış açısını da bozmayı başardı. Ortaya çıkan görüntü açık ve net. Kendileri yaparsa inkar edilip suç yok sayılıyor veya kılıfına uyduruluyor, ama kendinden olmayanlar herhangi bir suç işlemese bile ağır suç işlemiş müdahalesi görüyor.

 

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Akar, Akdeniz Oyunları’nda Sayıştay’ın bir takım usulsüzlükleri ortaya çıkardığını geçtiğimiz günlerde gazetemiz aracılığıyla da gündeme getirmiştik. Bunları bir kenara bırakırsak, Akdeniz Oyunları için Mersin’e yapılan tesislere gelmek istiyorum. Bugün elimize ulaşan İl Başkanlığı açıklamasında, bu tesislerde önemli organizasyonlar düzenleneceği belirtiliyor. Hükümetin Mersin’e kazandırdığı tesisler hakkında ne düşündüğünüzü öğrenip diğer soruma geçmek istiyorum.

-FARUK AKAR: Akdeniz Oyunları’nda dünyaya rezil olmamak için bazı tesisler yapıldığı bir gerçek. Ancak şu da bir gerçek ki; tesisler daha yapılırken rezil olduk. Erdemli’deki tesiste çökme oldu, üniversitedeki tesisin yemekhane bölümünde inşaat çöktü, stadyum inşaatında çökmeler oldu. Tesisler bitince de durum değişmedi. Mersin’e kazandırılan tesiste Mersin’in takımı maç yapamıyor. Neden? Çünkü yaptıkları tesis daha maç bile oynanmadan sorun yarattı. Zeminin durumu günlerce ülke gündemine konu oldu. Bu da yapılan tesislerin nasıl oldubittiye getirildiğini, insanların gözünü boyamak için yapıldığını bir kez daha kanıtladı. Hükümet ne kadar övünse de bu tesislerle ve oyunların gelmesiyle, şunu da unutmamalılar ki; Akdeniz Oyunları sadece hükümet girişimleriyle Mersin’e gelmedi. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da büyük çaba sarf etti. Oyunların gelmesi kesinleşti, yine hükümet sahiplense de Sayın Özcan, tesisler ve çevresinde gerek altyapı, gerekse ulaşım için belediye olarak önemli çalışmalara imza attı.

 

-ALİ TOYDEMİR: Sayın Akar, tam da bu açıklamanızdan hareketle, bugün haber merkezimize AKP İl Başkanlığı’ndan yazılı bir açıklama gönderildi. Açıklamada Zafer Çağlayan’ın çabalarının altı çizilirken, Mersin’de 2015 yılında 4 büyük şampiyonaya ev sahipliği yapacak. 2016 yılında ise Avrupa 10 bin metre Kupası düzenleneceği kaydedildi. Sormak istediğim; takipsizlik kararının hemen ardından, tesislerdeki sorunlar da ortadayken yapılan bu açıklamaya yorumunuz ne olacak?

-FARUK AKAR: Zafer Çağlayan hangi sıfatla çaba göstermiş? Önce AKP’nin bunu açıklaması lazım. Zafer Çağlayan kim olarak çaba göstermiş? Bu girişimleri hangi sıfatla yapmış? Öte yandan eğer bu organizasyonlar yapılacaksa çabadan değildir. Bence Çağlayan’ın kolundaki 700 bin liralık Roleks’i gören geliyor. Acaba yarışmaları kazananların ödülü “Kol saati” mi olacak? Bu açıklamanın takipsizlik kararının hemen ardından yapılması da bazı konuları açıklığa kavuşturuyor aslında. Nasıl ki AKP, kendini ve bakanlarını aklamak için önce yargıyı siyasileştirip bu kararı aldırdıysa, kendi hırsızlarını siyasi kararlarla akladıysa, toplumun gündeminden saklamak için uğraştıysa, Mersin’den yapılan bu açıklama da hırsızlık yapanları toplum içinde aklama, şirin gösterme çabasıdır. Yani az önce bahsettiğim gibi bu da bir aklama operasyonudur. Zafer Çağlayan’ın çabasıyla diyerek, halkta oluşan “AKP’liysen ne istersen yap ceza almazsın, sahip çıkarlar” görüşünü de perçinlemiş oldular.

 

-ALİ TOYDEMİR: Son olarak bizim aracılığımızla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

-FARUK AKAR: Elbette var. Daha son sözler söylenmedi, bu iş de burada kapanmadı. Biz CHP olarak haksızlık ve hukuksuzlukların karşısında bugüne kadar nasıl durduysak, bundan sonra da mücadelemiz sürecek. Bu dosyanın burada kapanmayacağının bilinmesini istiyoruz. Halkımızın içi ferah olsun, gün gelecek devran dönecek ve AKP bu yaptıklarının hesabını, halka tek tek verecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.