Mersinin yeni logosu –bunu yazmayanı gazeteden kovuyorlar- hangi kültürel değerimizi temsil ediyor? Bütün dünyada, bir konuma yeni gelenler, bir şeyleri değiştirmek zorunda hissediyor mu? Değişen şeylerin yeni hallerinin güzel olup olmaması, kime göre ve neye göre belirlenir? Güzellik evrensel midir? Aşk ve sevgiden dolayı ortaya çıkan insan davranışları mesela Aborjinler’de nasıldır? Ayrılık sonrası stres bozukluğunun etkisi bütün kültürlerde aynı mıdır? Ortadoğu’da insanların intihar etme nedenleri ile Avrupa’da insanların intihar etme nedenleri arasında gözle görülür farklar var mıdır? Çarşamba günlerini kutsal sayan bir dini öğreti olsa nasıl olurdu? Belirli gün ve haftaların kutsal olmasının Sosyal Psikolojide nasıl bir açıklaması var acaba?  Kandiller niye var mesela, neden kutsal? Bu konuya girersem çıkamam gibi ama sormasam da olmaz: ‘‘Yaşarken okutulmayan Kur’an ölünün ardından nasıl bir fayda sağlayabilir?’’ Yani bu dini bir farz mı, yoksa gelenek ve görenek mi? Gelenekler ve görenekler… Gelen eklemiş, gören eklemiş. Eklediklerimizi de din yapıp satıyoruz. Neden el öpülür? Kırmızı ışıkta durmanın dindeki yeri nedir? Gecenin bir yarısı kimse yokken ve mobese de yokken kırmızı ışıkta durmanın Sosyal Psikolojide yeri nedir? 
     Sosyoloji; Latince toplum (socius) ve Yunanca bilgi ( logia) kelimelerinin birleşimi olup toplum bilgisi anlamına gelir. Sosyoloji toplumu niçin, neden, nasıl soruları çerçevesinde inceleyip; bir açıklamaya getirmeye çalışır. Sosyoloji toplumu ve sosyal davranışı inceler. Sosyal davranış, bireylerin diğer bireylerle ilişkilerinden ortaya çıkan davranışlardır. Her normal birey, diğer bireylerle etkileşim halindedir. Normal insanların sosyal olmayan davranışı olmaz. Anormal davranışlar psikolojinin konusu normal davranışlar ise sosyolojinin konusudur. Örneğin; odanın ortasına çömelip başını ellerinin arasına alan ve katatonik bir şekilde saatlerce hareketsiz oturan bir kişi şizofrendir ve bu psikolojinin konusudur. Ancak Mersin Garında bankta oturup, aynı şekilde bir süre başı ellerinin arasında tren bekleyen kişinin bu hareketi normaldir ve sosyal bir davranıştır. ‘‘Niye ayakta beklemiyor veya bacak bacak üstüne atmıyor da çömelip eli başında bekliyor?’’ sorusu da sosyolojik bir soru olur. 
     Sosyal Psikoloji alanı ise; bireylerin duygu, düşünce ve davranışlarının başkalarının gerçek veya örtük varlığı karşısında nasıl etkileneceğini araştırır.  Sosyal Psikolojinin alanı bireyin sadece toplum içindeki hareketleri ve davranışları değildir. Diğer insanların hayali ve örtük varlığı da yeterlidir. Örneğin; çoğumuz, kimsenin bizi görmediği ve hatta yakalanma olasılığının hiç söz konusu olmadığı durumlarda bile yerlere çöp atmayız. Bu, insanların, toplum aracıyla, bu tür davranışı yasaklayan güçlü bir toplumsal anlaşma ya da norm oluşturulmasından dolayı böyledir. Sosyal psikologlar; ikna, etki, güç, itaat, ön yargılar, ayrımcılık, genelleme, ırkçılık, cinsiyet ve küçük gruplar sosyal kategoriler, gruplar arası ilişkiler, kalabalık davranışı, toplumsal uzlaşmazlık ve uyum, toplumsal değişme, aşırı kalabalıklaşma, stres, fiziksel çevre, karar alma, liderlik, iletişim, konuşma, tutum, intiba oluşma, imaj yaratma, benlik, kimlik, kültür, duygu, dostluk, aile, sevgi, aşk ve saldırganlık gibi oldukça geniş bir konu yelpazesi üzerine çalışırlar.

      Önümüzdeki birkaç hafta Sosyal Psikoloji konuları ile sizinle olacağım. Keyifli okumalar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.