Gece gece aklıma takıldı birden,  okullarımız 12 yılda İngilizceyi öğretememek yerine iki üç ayda çocuklarımıza işaret dili öğretse, topluma daha faydalı olmaz mı? Eğitim Hak ve Hürriyetleri gibisinden bir yasa falan var mı ülkemizde? Var ise son durumu nedir? Yani devletin yeni yönetim sisteminde hangi yasanın, kaçıncı maddesi ailelerin çocuklarını her türlü ekonomik koşulda okutabilmesi için güvence verir? Ülkedeki üniversite mezunu gençlerin çoğunun işsiz olması yıllardır sistematik bir şekilde sağlanmış bir durum mudur? Suç sistemde mi gençlerde mi? Sistemi oluşturanlar da bir zamanlar bu eğitim sisteminden geçmediler mi? Hayır! Hayır, çünkü genel olarak her yıl bir şeyler değişiyor.

Suç kimde? Çocuklarda mı? Hayır. Üç yıllık meslek hayatımda çocuklara ve eğitimlerine dair hiçbir zaman asıl sorunu çocukta görmedim. Bunu da bir sonraki yazıda uzunca anlatırım.

Suç sistemde mi? Kısmen. Peki, suç kimde? Suç, mesela benim ablamda. Suç mesela senin teyzende, arkadaşının babasında… Biz suçluyuz. Biz çünkü çocuklarımızın özelliklerini hiç dikkate almadan onları son sınıflarda dershaneye yollayıp vicdanımızı rahatlattık. Suç bizde, çünkü daha 1. Sınıfın ilk gününden çocuklarımızı yarıştırdık. Kıyasladık, aşağıladık, eleştirdik, suçladık; kapasitelerinin üzerinde şeyler bekledik. Suç bizde, çünkü her istediklerini verdik. Doymuyorlar, doymazlar. Sana, standart bir hayata yetecek bir ev, bir araba verseler doyar mısın?  Onlar da birey. Suç bizde, çünkü biz onları birey olarak görmedik. Suç bizde ve bu konuda biraz da sistemde, çünkü biz onları standart bir kalıba koyduk. Yalan söyleme, dedik. Yanlarında yalan söyledik. Kavga kötüdür, dedik. Her gün kavga ettik. Suç bizde, çünkü her istediklerini aldık ama onlara özel zaman ayırmadık. Kurallara boğduk çocukları, baskı uyguladık. Yalan söylemek zorunda bıraktık sürekli. Tabletlere emanet ettik. Hayatı öğretmedik. Oyunu öğretmedik.  Suç bizde, çünkü tutarsız davrandık.

Suç bizde, çünkü çocukları sevmeyi beceremedik. 

Sevmediniz, demek gelmiyor içimden.

Yanlış seviyorsunuz.

Evet, sorun bizde ama sistem de az günahkar değil hani. Peki; Ne olacak bu eğitim sisteminin hali Sayın Barış Güçlü? Sen bakan olsan neleri değiştirirdin sistemde? Sürekli eğitime dair konuşunca, çok soruluyor bu soru. Öyle bir eğitim sistemi olmalı ki; ben kafama göre sistemde birçok şeyi değiştiremez olayım. Böyle bir soru sorulamamalı. Elbette ufak değişiklikler olur. Öyle gündem yaratmak için yapılan radikal değişimlerden bahsetmiyorum. Öyle bir eğitim sistemi olmalı ki; bir felsefesi olmalı. Anayasanın ilk maddeleri gibi değiştirilemez kuralları olmalı. Hadi son olarak değiştirilemez örnek bir ilk madde yazayım.

Madde 1: Bu ülkede bütün okullarda, bütün öğrencilerin konuştuğu anadil Sevgidir. Aileler çocuklarının anadilde konuşması için çaba harcamak zorundadır. Bütün okullarda ortak resmi dil ise Saygıdır. Sevgi ve Saygı birbirine tamamlayan, bir arada kullanılan, biri olmayınca diğeri tam konuşulamayan bütünsel iki dildir. Bütün öğrenciler ve aileleri devletin kabul gördüğü anadilde konuşmak zorunda değildir. Mesela isteyen nefreti de seçebilir. Fakat bütün okullarda Saygı ile konuşma zorunluluğu vardır. Eğitim görmüş her bireyin kullanmak zorunda olduğu bu dil; bütün kurum kuruluş ve hatta köy kahveleri, ikindi çayları, pazar alışverişleri, hayırlı olsun misafirlikleri, maaş ıslatmaları, doğa gezileri, piknikler vs. birden fazla insanın olduğu her yerde geçerlidir. İnsanın tek başına iken resmi dilde konuşup konuşmayacağı kendi inisiyatifine kalmıştır. Kendine saygısı olmayan insanın bu topluma da saygısı olmayacağı varsayılarak, insanın bu yasaya göre yalnızken de saygıyı elden bırakmayacağı düşünülmektedir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.