Türk Tabipler Birliği iki yıl önce bir önceki dönemine ait ( 2012-2014 ) faaliyet raporunu yayınladı. Rapor tam 2058 sayfa. Hani bazen meslektaşlarımız diyor ya TTB bizim için ne yaptı? İşte tam da bu sorunun cevabını faaliyet raporunda fazlasıyla bulacaksınız. Özlük haklarımızın koruyucusu, toplumsal olaylara, çevre ve halk sağlığına duyarlı meslek örgütümüz yaşamın her alanında biz meslektaşları ve halkla hep yan yana olmuş, haklarımızın savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Raporun tamamına TTB web sayfasından ulaşabilirsiniz. Tüm meslektaşlarımın okumasında fayda görüyorum. Burada çok az bir kısmından özellikle TTB hukuk bürosunun açtığı davalar, kazanımlar, hukuki sürecin yer aldığı 100 sayfalık kısmından alıntılar yapacağım.
Sağlıkta artan şiddet Türkiye Büyük Millet Meclisinde kurulan “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddet Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” çalışmaları kapsamında Türk Tabipleri Birliği’nin bu alanda yürüttüğü iş ve işlemler ile çözüm önerileri paylaşılmış; Komisyonun bütün toplantıları bir temsilcimiz tarafından izlenerek gerektiğinde Türk Tabipleri Birliğinin değer, yaklaşım ve önerilerinin ilgililerle paylaşılması sağlanmıştır. Komisyon Rapor Taslağı üzerine yaptığımız değerlendirmeler Konsey tarafından ilgili taraflara iletilmiş; kısmen Rapora yansıması sağlanmıştır.
 
21.02.2013 Tarihli ve 6428 Sayılı “ Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile
Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yasalaşması öncesi bütün siyasi partilere, komisyon üyelerine yönelik bilgi notları, broşürler hazırlanıp gönderilmiş, komisyon çalışmaları için sunuşlar hazırlanmış, TBMM ’inde kabul edilmesi sonrası Anayasaya aykırılık dilekçesi hazırlanmıştır.
 
 Sezaryen, öğretim üyelerinin sözleşmeli çalıştırılması, işbirliği adı altında tıp fakülteleri hastanelerinin hizmet hastanelerine dönüştürülmesi, aile hekimliği nöbetleri, zorunlu hizmette kadro güvencesi yerine sözleşmeli istihdam gibi hükümleri içeren 12.07.2012 gün ve 28351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6354 sayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili değişiklik önerileri, bilgi notları hazırlanmış, kabul edilmesi üzerine anayasaya aykırılık dilekçesi hazırlanmıştır.
 
30.6.2012 tarihinde yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonundaki görüşmelerine katılarak olması gereken düzenlemeler hakkında Türk Tabipleri Birliğinin görüşleri Komisyon üyeleriyle paylaşılmıştır. Komisyon süreçlerindeki girişimler yasa tasarısında kısmen iyileştirmeler sağlamış ise de özü itibariyle çalışanlarının sağlık ve güvenliğinin gözetilmesini sağlamaktan uzak hükümler içeren Tasarı’nın Genel Kurul görüşmelerinde değişmesi için de Meclis’te bulunan bütün partilerle temas edilmiştir. Yasa’nın Anayasaya aykırı hükümlerine yönelik aykırılık dilekçesi hazırlanarak ilgililere iletilmiştir.
Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı ile Çalışma Bakanlığındaki toplantıya katılarak, dayanak 6331 sayılı Yasa’nın ve özellikle Yönetmelik Taslağının hukuka aykırılıkları ile uygulanmasıyla işyeri hekimliği ve işçi/çalışan sağlığına yaratacağı etkiler konusundaki kaygılarımızı, olması gereken düzenlemelere ilişkin olarak da TTB önerilerini sunulmuştur. DEVAM EDECEK…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.