Türk Tabipler Birliği iki yıl önce bir önceki dönemine ait ( 2012-2014 ) faaliyet raporunu yayınladı. Rapor tam 2058 sayfa. Hani bazen meslektaşlarımız diyor ya TTB bizim için ne yaptı? İşte tam da bu sorunun cevabını faaliyet raporunda fazlasıyla bulacaksınız. Özlük haklarımızın koruyucusu, toplumsal olaylara, çevre ve halk sağlığına duyarlı meslek örgütümüz yaşamın her alanında biz meslektaşları ve halkla hep yan yana olmuş, haklarımızın savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Raporun tamamına TTB web sayfasından ulaşabilirsiniz. Tüm meslektaşlarımın okumasında fayda görüyorum. Burada çok az bir kısmından özellikle TTB hukuk bürosunun açtığı davalar, kazanımlar, hukuki sürecin yer aldığı 100 sayfalık kısmından alıntılar yapacağım.
Emekli hekimlerin aylıklarının insanca yaşayabilecek bir düzeye getirilmesi için bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren yasa önerisi hazırlanmıştır Milletvekilleri tarafından Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının aylıklarının iyileştirilmesi amacıyla yasa teklifi hazırlıklarına, bilgi ve deneyim aktarılarak katkı verilmiştir. Alanının hemen hemen tüm konularından bilgilendirme talepleri gelmiş, bu talepler sözlü ve yazılı olarak karşılanmıştır.
 
Bu süre içinde, taslak olarak hazırlanan, değiştirilen, ilk defa yürürlüğe konulan Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği, Kamu Hastaneleri Birlikleri Verimlilik Değerlendirmesi Hakkında Yönerge, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik, Kişisel Sağlık Verilerinin işlenmesi Ve Veri Mahremiyetinin Sağlanması Hakkında Yönetmelik, Hasta Hakları Yönetmeliği taslağı, Yükseköğretim Kanunu Taslağı gibi başlıklarda çalışmalar yapılmış, görüş yazıları, bilgilendirme notları hazırlanmıştır.
 
Sağlık alanındaki hukuksal düzenlemelerdeki değişim günlük olarak izlenerek Türk Tabipleri Birliği web sayfası altındaki mevzuat bölümüne yansıtılmış; bu suretle güncel sağlık mevzuatına erişilebilmesi sağlanmıştır.
 
Hekimlerden mecburi hizmetle ilgili gelen sorular ve yanıtları güncellenerek web sitesinde paylaşıldı.
 
Kamu Hastaneleri Birliğinin uygulamaya geçmesiyle birlikte daha yoğun olarak yaşanmaya başlayan geçici görevlendirmelerde kullanılmak üzere, hekimlerin mecburi hizmette olup olmadıklarına göre statüleri ayrı ayrı değerlendirilerek itiraz dilekçeleri hazırlanmış; Konsey tarafından ilgili odalara gönderilmiştir.
 
Hekimlerin birden çok sağlık kuruluşunun yanı sıra birden çok ilde de çalıştırılmak istenmesi ve buna imkân sağlayan mevzuat ve uygulamalar karşısında Türk Tabipleri Birliği’nin ortak tutumunu belirlemeye yönelik olarak Özel Hekimlik Kolu’nun koordinasyonunda uzmanlık dernekleriyle yapılan toplantıya katılarak katkı sunulmuştur. Bu alanın düzenlenmesine ilişkin çalışmalar sürmektedir.
6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren hükümleriyle bütün işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmasının bir zorunluluk olarak getirilmesiyle; özellikle muayenehane, aile hekimliği birimi, laboratuar, poliklinik gibi sağlık kuruluşlarında hekimlerin yapacağı risk değerlendirmelerinde yardımcı olması için internet üzerinden yayınlanarak, ücretsiz şekilde kullanılması sağlanan uygun bir formun hazırlanmasına katkı sunulmuştur.
 
Aile hekimlerinden geçmişe dönük kira ve ecrimisil adı altında talep edilen bina kullanım bedelleriyle ilgili görüşler hazırlanarak ilgililerle paylaşılmıştır. Askerlik Kanununda yapılan bir değişiklikle askere alma dönemi kaldırılmış yılın her günü “celp dönemi” olarak kabul edilmiştir. Bu durum bir yandan hekimler arasında herhangi bir hazırlık yapamadan derhal askere gitme ve bu sebeple mesleki kariyerde kesinti kaygısı yaratmış, bir yandan da özellikle genç hekimlerin yoğunlukla görev yaptığı doğu ve güneydoğu illerindeki tabip odalarında hekimlerin yığınsal olarak askere alınması sebebiyle sağlık hizmetinde aksama olabileceği kaygısı yaratmıştır. Askerlik Kanununda yapılan değişiklikler incelenip yaratacağı etkileri açıklayan bir değerlendirme yazısı hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, Milli Savunma ve Sağlık
Bakanlıklarına gönderilen, hekimlerin tabi oldukları mecburi hizmet yükümlülüğü gözetilerek anılan yükümlülüğün askerlikten sayılmasına ilişkin talep yazılarının hazırlanmasına katkı yapılmıştır.
DEVAM EDECEK… 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.