Türk Tabipler Birliği iki yıl önce bir önceki dönemine ait ( 2012-2014 ) faaliyet raporunu yayınladı. Rapor tam 2058 sayfa. Hani bazen meslektaşlarımız diyor ya TTB bizim için ne yaptı? İşte tam da bu sorunun cevabını faaliyet raporunda fazlasıyla bulacaksınız. Özlük haklarımızın koruyucusu, toplumsal olaylara, çevre ve halk sağlığına duyarlı meslek örgütümüz yaşamın her alanında biz meslektaşları ve halkla hep yan yana olmuş, haklarımızın savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Raporun tamamına TTB web sayfasından ulaşabilirsiniz. Tüm meslektaşlarımın okumasında fayda görüyorum. Burada çok az bir kısmından özellikle TTB hukuk bürosunun açtığı davalar, kazanımlar, hukuki sürecin yer aldığı 100 sayfalık kısmından alıntılar yapacağım.
 
Son zamanlarda yaptığı sınavların hemen hepsinin tartışma yarattığı ÖSYM tarafından yapılan TUS ve YDS sınavları ile ilgili olarak hekimler ve tıp öğrencilerinden gelen başvurular değerlendirilmiş; ÖSYM ve YÖK ile görüşmeler yapılarak düzeltilmesi istenmiştir. Türk Tabipleri Birliği’nin kimi talepleri yerine getirilmiş, bir kısmına ilişkin olarak dava açılması gerekmiştir.
 
2013 İlkbahar dönemi YDS sorularının mesleki yabancı dil bağlamında ölçme bakımından uygun olmaması ve genel olarak aşırı zor olması ile ilgili olarak ÖSYM ve YÖK ile yapılan yazışma ve görüşmelere destek olunmuştur. Nihayet, sınav YÖK tarafından incelemeye alınmıştır. Bu konuda kesin bir sonuç henüz alınmış değildir. Süreç izlenmektedir.
 
Yurtdışından alınan tıp diplomalarının TUS’ta alınacak puana göre denkliğinin verilmesine ilişkin duyuru üzerine yapılan görüşmelerde uzmanlık eğitimi için seçme ve yerleştirme sınavı niteliğindeki TUS ile yurtdışı lisans eğitiminin niteliğinin ölçülmesinin doğru bir sonuç vermeyeceğinin anlatılması sonucunda, bu sınavın, TUS ile eş zamanlı ancak farklı bir sınav şeklinde yapılması sağlanmıştır. Bu konuda da görüşme ve yazışmalara Hukuk Bürosu olarak katkı ve destek verilmiştir. 25.2.2013 tarihinde, YÖK ve ÖSYM temsilcilerinin katıldığı, Türk Tabipleri Birliğinde yapılan toplantıda, yurtdışı yükseköğrenim diplomalarının denkliğinin saptanmasına ilişkin değerlendirme için ilgililerin TUS’a katılmalarını öngören uygulama girişimine ilişkin Türk Tabipleri Birliği görüşleri aktarılmış, Bu toplantı sonrasında, yurtdışından alınan tıp diplomalarının denkliği için TUS’un kullanılmasından vazgeçilmiştir.
 
SB TKHK Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı’nın 17.01.2013 tarih ve 400/415 sayılı genel yazısı ile sağlık kuruluşlarında çalışan radyoloji uzmanlarının iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma riski nedeniyle tanınan haklardan yararlanabilmesini “Denetimli alanlarda çalışma ile iyonlaştırıcı radyasyon kaynaklarıyla sürekli ve fiilen çalışma” koşuluyla sınırlandıran işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay 11.Daire’sinin E.2013/1274sayılı dosyasında kayıtlı dava açılmıştır.
28.01.2010 tarih ve 2010/6 sayılı, “Mesai dışı poliklinik uygulaması” hakkında Sağlık Bakanlığı Genelgesinin, hekim çalışma sürelerini ölçüsüz biçimde artıran ve sağlık hizmetinin niteliğini olumsuz etkileyen 1/c ve 5 no lu maddelerinin hukuka aykırı olduğu ve mesai dışı poliklinik yapacak hekimlerin dinlenme haklarına ilişkin düzenleme yapılmadığından Genelgenin noksan düzenleme nedeniyle iptali istemiyle açılan davada Danıştay 12. Dairesi yürütmeyi durdurma istemimizin reddine karar vermiştir. Bu karara itiraz edilmiş olup Danıştay İdari Dava Dairleri Kurulu kararı ile itirazımız reddedilmiştir. Davanın esastan incelemesi sürmektedir.
 
Acil servisler ile ambulanslarda görevlendirilen hekimlerin çalışma koşulları ile çalışma sürelerinin genel olarak ulusal ve uluslararası kurallara aykırı olduğu değerlendirilmiş; bu konuda hekimlerden gelen başvurular üzerine konunun yargıya taşınması ile ilgili gerekli girişimler yapılmış; bir hekim adına Denizli İdare Mahkemesinde çalışma süre ve koşullarının düzetilmesi için yapılan başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle 2009 yılında dava açılmıştır. Mahkeme davanın reddine karar vermiş; karar tarafımızdan temyiz edilmiştir. Temyiz incelemesi için önce 12.Daire’ye gönderilmiş ise de tevdi kararıyla 5. Daireye devredilmiş olup temyiz incelemesi halen sürmektedir. (Denizli İdare Mahkemesi 2009/467; Danıştay 5. Daire 2013/1576).
DEVAM EDECEĞİM…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.