Türk Tabipler Birliği iki yıl önce bir önceki dönemine ait ( 2012-2014 ) faaliyet raporunu yayınladı. Rapor tam 2058 sayfa. Hani bazen meslektaşlarımız diyor ya TTB bizim için ne yaptı? İşte tam da bu sorunun cevabını faaliyet raporunda fazlasıyla bulacaksınız. Özlük haklarımızın koruyucusu, toplumsal olaylara, çevre ve halk sağlığına duyarlı meslek örgütümüz yaşamın her alanında biz meslektaşları ve halkla hep yan yana olmuş, haklarımızın savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Raporun tamamına TTB web sayfasından ulaşabilirsiniz. Tüm meslektaşlarımın okumasında fayda görüyorum. Burada çok az bir kısmından özellikle TTB hukuk bürosunun açtığı davalar, kazanımlar, hukuki sürecin yer aldığı 100 sayfalık kısmından alıntılar yapacağım.
 
§26 Mart 2013 gün ve 28599 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin, yer değiştirme işlemlerine hekimler aleyhine keyfi sınırlama getiren, aile birliğini gözetmeyen, eğitim araştırma hastanelerindeki uzmanları kapsama alan hükümleri başta olmak üzere pek çok hükmünün iptali ve yürütmesinin durdurulması için iptal davası açılmıştır.
 
§Sağlık Bakanlığı tarafından 17.01.2012 gün ve 28176 sayılı RG'de yayımlanarak yürürlüğe konulan Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin dağılım cetveli fazlası personel resen il dışına atanmasına olanak tanıyan, eğitim ve araştırma hastanelerindeki uzman hekim kadrolarını Yönetmelik kapsamına alan, eğitim ve araştırma hastanelerine uzman hekimlerin atanmasında başasistanlığa atanma şartlarını belgeleme zorunluluğunu getiren, bir başka ilde geçici görevlendirme korumasını boşanma aşamasında şiddete maruz kalma ile sınırlı tutan hükümlerin YD ve iptali istemiyle Danıştay 5. Daire’sinin E.2012/2407 sayılı dosyasında kayıtlı dava açılmıştır. 10.10.2012 günlü kararla YD istemini reddedilmiştir. Bu karara 28.01.2013 tarihinde itiraz edilmiş olup henüz itiraz istemi hakkında karar verilmiştir. Ayrıca 20.02.2013 tarihinde dosyaya cevap dilekçesi sunulmuştur.
 
§25.01.2013 gün ve 28539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin, çağdaş ve nitelikli birinci basamak sağlık hizmeti sunumu anlayışına uygun olmayan, hukuka, kamu yararına ve hizmetin gereklerine aykırı, aile hekimlerinin özlük haklarını ihlal eden bazı düzenlemelerinin iptali istemiyle dava açılmış, iptali istenen düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasını da talep edilmiştir.
 
§Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından 81 il valiliğine gönderilen 03.08.2012 Tarihli “Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının hastane nöbetleri” konulu Genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması ile bunun dayanağı olan 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu hükmünün Anayasaya aykırılığı iddiamız ciddi bulunarak Anayasa Mahkemesine başvurulması istemiyle dava açılmıştır. Yapılan yargılamada Danıştay 5. Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma istememiz reddedilmiştir. Bu karara itiraz edilmiştir.
 
§Aile Hekimliğinin Pilot Uygulandığı İllerde Toplum Sağlığı Merkezleri Kurulması ve Çalıştırılmasına Dair 27.1.2010 tarihli Yönergenin toplum sağlığı merkezlerinin görevlerinin arttırılıp yapılarının zayıflatılması, bir kısım birinci basamak sağlık kuruluşlarının TSM’lere bağlanması ve ayrıca TSM çalışanı hekimlere kurum adına işyeri hekimliği yapma yükümlülüğünün getirilmesine ilişkin hükümlerin iptali istemiyle açılan davada; yürütmenin
Durdurulmasına karar verildi. Karara Sağlık Bakanlığının itirazı reddedildi. (Danıştay 10. Daire 2010/3859)
 
§ 3.8.2011 tarihinde, önceki ile hemen hemen aynı şekilde çıkartılan TSM Yönergesi ile ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği tarafından açılan davada, Toplum Sağlığı Merkezlerinin ortak sağlık ve güvenliği birimi kurarak ya da hizmet satın alarak iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunabileceğine ilişkin düzenleme ile AÇSAP, dispanserler ve benzer birinci basamak sağlık kuruluşları ile halk sağlığı laboratuarlarının TM’lere bağlı birer birim haline getirilmesine yönelik düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. (Danıştay 10. Daire 2011/10095)
 
§Gebelik dolayısıyla işyeri hekimliği sözleşmesi feshedilen hekimin bakiye ücret alacağı ve tazminat istemiyle açtığı davaya hukuksal destek verilmiştir. Yaklaşık 100 sayfa ve 219 madde halinde sunulan TTB Hukuk Bürosu 2012-2014 çalışma faaliyet raporunda önemli konu başlıklarını özetleyerek sizlerle paylaşmak istedim. Raporun tamamına göz atmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.
Dr Ruhsar Uçar
Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi
 
 
 
 
 
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.