Devlet memurları kanunda, memurların haftalık çalışma süresi haftada 40 saat olarak belirlenmiştir. Ancak maddenin hemen devamında, özel mevzuatlarla kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınarak farklı çalışma sürelerinin tespit olunabileceği belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı bu geniş yetkiyi kullanarak hekimlere uzun çalışma süreleri getirmiştir. Ülkemizde kamu sağlık hizmetlerinde hekim çalışma sürelerinin üst sınırı belirsizdir. Oysa Avrupa Birliği Mahkemesi’nin karalarında, hekimlerin günlük çalışma sürelerinin 8 saat olması gerektiği, nöbetler dâhil günde en fazla 10 saat çalışabilecekleri belirtilmiştir. Bugün hekimler, insani olmayan çalışma süreleri ile karşı karşıyadır. Asistan Hekimler 36 saate varan sürelerle, Acil servis hekimleri 12 saat boyunca KESİNTİSİZ çalışmaktadırlar. Hekimlerin uzun sürelerle çalışması, Anayasa ile güvence altına alınmış dinlenme haklarını ihlal ettiği gibi, büyük bir dikkat ve özen gerektiren sağlık hizmeti sunumun niteliğini de olumsuz etkilemektedir.
5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda, aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına 657 sayılı Kanunun Ek 33.maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verileceği düzenlenmiştir. Bugün duyulan gereksinim ortaya koyulmaksızın Türkiye genelinde bütün Aile Hekimlerine nöbet görevi verilmektedir. Aile Hekimleri ayrıca, mesai saatleri dışında yerinde ölü muayenesi hizmetleri vermek üzere icap nöbetlerine dâhil edilmiştir. Ayrıca Hastane bulunmayan ilçe merkezlerinde mesai saatleri içinde acil sağlık hizmetleri ve adli tabiplik hizmetleri de vermektedirler.
Özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimler için çalışma süresi haftada en fazla 45 saattir. Ancak ne yazık ki, pek çok özel sağlık kuruluşunda hekimler, genellikle haftanın 6 günü 08.00-18.00 arasında çalıştırılmaktadır. Ve ne yazık ki ileriki dönemde Özelde çalışan hekimler için planlanan hizmet akdi yerine fatura keserek çalışmalarına yönelik düzenleme yapılmaktadır. Böylece, hekimlerin işçilik haklarının yanı sıra, çalışma sürelerine ilişkin tüm bu kısıtlamalardan kurtulmayı planlamaktadırlar.
Avrupa Birliği Mahkemesi kararlarında, hekimlerin günlük 8 ya da 10 saatlik mesai süreleri arasında mutlaka 11 saat kesintisiz dinlenme süreleri olması gerekmektedir. Ancak bizim Ülkemizde dinlenme hakları, mevzuatımızda sıkı kurallara bağlanmamış, esnek düzenlemelerle idareye oldukça geniş takdir yetkisi verilmiştir.
Evet, tabloyu özetleyecek olursak;
Özelde ciro, kamuda performans baskısıyla çalışan hekimler,
Yönetici/amir baskısı, kötü muamele, yıldırma,
Şiddet tehdidi altında çalışma,
Havasız, penceresiz, aydınlatmaları kötü poliklinik odalarında hizmet sunulması,
Kendi görevleri olmayan işleri yapmaya zorlanan hekimler,
Her gün başka bir semt polikliniğine rotasyona gönderilen uzman hekimler,
Özel sağlık kuruluşlarında çalışıp aylarca maaş alamayan hekimler,
Polikliniklerde günde yaklaşık 150’e yakın hasta bakılması,
Birinci basamakta 2000 yerine 3600 kişiye varan bir nüfusa hizmet verilmesi,
Bir gün gündüz bir gün gece çalışan acil servislerde, kimi zaman tek bir hekimin günde 500 hasta bakması,
36 saat kesintisiz çalışan asistanlar, servis nöbeti tutan öğretim üyeleri, 7 gün 24 saat icap nöbeti
Ve bütün bu ağır çalışmanın sonunda, emeklilikte sefalet ücreti…

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.