Nihayetinde ABD'de devam eden Reza Sarraf'ın tanık,Halkbank eski Genel Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile ilgili jüri kararını verdi.Mehmet Hakan Atilla toplam 6 suçlamadan 5'şinde suçlu bulundu,birin den suçsuz bulundu.Gerek Türkiye'nin gerek ABD'nin,gerekse Fetö terör örgütünün takip ettiği dava böylece en azından neticelendi.Mahkeme bu suçlu görülen beş başlıkla ilgili kararını Ve buna tekabül eden cezayı 11 Nisan'daki kararda açıklayacak.Burada işin hem cezai durumu hemde maddi durumu o gün netleşecek. Şu aşamada sadece küri karar verdi.Altını mahkeme dolduracak.Bunun için Nisanda görülecek davanın daha önemli olduğunu düşünebiliriz.İşin aslı turpun büyüğü arkada.Bunu bilerek kullanıyorum çünkü bu dava Türkiye ile ABD arasında geçen bir dava hüviyetini kazandı.Karşılıklı rest çekmeler esasen Reza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasıyla başladı.Türkiye baştan beri bu davanın bir Fetö davası olduğunu Ve kumpas kurulduğunu söylüyor.

         İşin esası tamda jüri kararını verdiği

günün akşamı davaya bakan yargıçların değiştirilmesiydi.Şöyle dikkatle baktığımız zaman bunun İleride verilecek maddi ceza ile ilgili bir ön hazırlık olduğu yönünde bir kanaat oluşmuştur.Tabi burada şunuda itiraf etmeden geçemeyeceğim.Aynı şekilde Türkiye'de de bir çok davada hakim değişiklikleri mahkeme aşamasında devam ediyor.Biz önemli siyasi ve rüşvet davalarında bir çok kere buna şahit olduk. Ve daha Sonra bu davaların nasıl örtbas edildiğini gördük.Ya takipsizlik kararı verildi veya beraatla sonuçlandı.Dolayısıyla böyle bir davanın yargıcının alil acele değişmesi bizim anladığımız manada büyük bir cezaverilmesi için bir işaret fişeği olarak değerlendiriliyor.Zaten baştan beri çeşitli kurgulamalarla iş çığırından çıkmış,eline belgelerle yurt dışına çıkarılıp CİA ile işbirliği yapan bir Fetö sanığı komiser yardımcısının mahkemeye çıkarılmasıyla belli olmuştu bu davanın nereye evrileceği.

        Samimi olarak bir şey söylemek istiyorum.Bu benim şahsi fikrim.Mehmet Hakan Atilla günah keçisi olarak ceza aldı. Şimdi bende eski bir banka müdürü olarak basından davayı izlediğimde şuna şahit oldum.Gerek Reza Sarraf,gerekse tanık olarak dinlenen Fetö sanığı komiser yardımcısının ifadelerinde Mehmet Hakan Atilla'nın rüşvet almadığı anlaşılmıştır. Peki bu şahıs tesadüf yurt dışına çıkmasaydı günah keçisi kim olacaktı.Rüşveti veren Reza tanık,rüşveti alan Halkbank eski genel Müdürü Süleyman Arslan aldığı para ile hayatını sürdürüyor,tek suçu genel Müdürüm emrini yerine getiren genel müdür yardımcısı en az 85 yıl ceza alacak. Peki bu verilen emire karşı çıksaydı o görevde kalabilirmiydi.Belliki ilk başta bu işin içinde rüşvet olduğunu bile bilmiyordu. Devletin bakanları Ve Genel müdürünün içinde olduğu bir şeyden şüphe etmemesi normaldi.Adama yazık oldu.

        Nisan ayında verilecek esas ceza işi çok can sıkacak.Artık bu iş ABD ile Türkiye hesaplaşmasına dönüştü.Mehmet Hakan Atilla'nın yaklaşık 85 yıl ceza alacağı iddia ediliyor.Ayrıca Halkbank'a bir ceza verileceği ve bunun milyar dolar olacağı söyleniyor.Böyle bir ceza verildiğinde bu cezayı kim ödeyecek.Yine bu gariban halk ödeyecekse bu haksızlık olmaz mı?Hiç olmazsa şu rüşvet aldığı iddia edilen bakan Ve çocuklarının mal varlığına tıpkı Reza Sarraf'ın olduğu gibi mallarına el konsa zaman geçmeden.Ama sanki bir el Bunları koruyor gibi.Bu bizleri derin şüpheye sevk ediyor.Bu kadar ayyuka çıkmış bir davada neden hala bu adamlar korunuyor.Belki de yarın İnterpol aracılığı ile bu kişilerin hangi ülkeye girerlerse tutuklanmaları istenecek. Bu daha mı iyi olur.Zaten Zafer Çağlayan Ve Süleyman Arslan hakkında verilen bir tutuklama kararı var ABD'de.

         Bizim şu an yapabileceğimiz Nisan ayında çıkacak kararı beklemek.Buradan çıkan kararla inşallah ülkemiz zor durumda kalmaz.Aksi taktirde bu bu günkü iktidarın boynunda kalın bir şekilde yer bulur.Sen elinde yargıyı tam işletemezsen,davayı kapatırsan,mecliste araştırmayı sağlıklı yaptırmaz örtbas edersen bunun tüm sorumluluğu sana olur.Hem ülkemizde Hemde Dışarıda bu davayla ilgili olan her kesim kendine bir pay çıkarmalı.Ülkenin bu İşte nasıl bir işlevi var,karda mı,zararda mı?Bunu iyice tetkik etmeli bu fakir fukara üç

kuruş için bir ay çalışırken,sokakta insanlar çöpten ekmek toplayıp yerken bu insanlar haksız yere rüşvet yiyip bir eli balda bir eli yağda yaşayamazlar.Bunu kim yaparsa yapsın bu dönem değil ama daha sonraki dönemde hesabı sorulur.Ama atı alan Üsküdar'ı geçmiş olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.